Tento digitálny obraz sa predal za $69,3 milióna – Viete, čo je NFT?

0

HYPE okolo NFT (non fungible token) v roku 2021 dosahuje neskutočné úrovne. Digitálne umenie sa na Ethereum blockchaine predáva za milióny dolárov. Zakladateľ Twitteru Jack Dorsey dal nedávno do dražby úplne prvý tweet a aktuálna najvyššia ponuka je 2,5 milióna dolárov. Kto ho vydraží, zaplatí milióny v Ethereu za toto:

Šialené, však? Zberatelia špekulujú, že NFT raz budú mať obrovskú hodnotu a tieto unikátne kúsky raz budú stať stovky miliónov dolárov. Dorseyho tweet je však nič oproti NFT s názvom “EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS” od krypto umelca Beeple. Na Christie’s Auction sa tento kúsok digitálneho umenia vydražil za neuveriteľných 69,3 miliónov dolárov.

Dielo vznikalo 5000 dní (13,69 rokov) a Beeple v ňom každý deň vkladala nový kúsok digitálneho umenia. Výsledkom je 5000 obrázkov poskladaných do jediného NFT, ktoré nájdete hore v titulnom obrázku.

NFT sú zaujímavý fenomén digitálneho veku, no majú aj svoju temnú stránku. Tou je obrovská spotreba elektrickej energie. Podľa nedávnych výpočtov dražba jediného NFT spáli toľko energie, koľko priemerná európska domácnosť za 1,5 mesiaca. Riešenie tohto problému by však malo byť hotové už v roku 2021.

Večer publikujeme článok o kontroverzii okolo NFT a prečo ich niektorí umelci začínajú bojkotovať. Nenechajte si to ujsť, je to naozaj zaujímavý článok. Dajte nám like na facebooku, a nezmeškajte naše kryptomenové spravodajstvo.