Katastrofický scenár či možnosť založená na dátach technickej analýzy? Takto by sa mohol okomentovať najnovší príspevok uznávaného analytika Michaëla van de Poppea na platforme X (Twitter). Ten sa totiž vyjadril ku nedávnemu prudkému poklesu bitcoinu o 200 dolárov za 24 hodín a naznačil možnosť vytvorenia veľkej transakčnej medzery pádom najväčšieho digitálneho aktíva na 12 000 dolárov. Správu priniesol portál Coinedition.
Bitcoin pod výrazným tlakom
Finančné trhy momentálne zažívajú nesmierne turbulentné obdobie a topia sa v mori neistoty z ďalšieho vývoja. Bitcoin v minulom týždni neúspešne testoval hodnotu 30 000 USD, aby sa potom rýchlo vrátil späť do hladiny pod 29 000 dolárov. Omnoho lepšie si však nevedie ani zlato, ktoré v čase písania článku kleslo na minimum ešte z februára tohto roka a usádza sa pod hranicou 1900 dolárov. Michaël van de Poppe na sociálnej sieti X bez udania ďalších súvislostí uviedol, že pokiaľ bol bitcoin schopný klesnúť o 200 dolárov za 24 hodín, môže ho čakať pád na 12 000 dolárov, čo by znamenalo novú najnižšiu cenu od septembra 2020.
Basically, since #Bitcoin dropped $200, it's $12,000 next.
— Michaël van de Poppe (@CryptoMichNL) August 16, 2023
Takýto pád ceny digitálneho zlata by zaručene stiahol so sebou celý kryptomenový trh a mohli by sme sa dočkať extrémnych krachov a destabilizácie aj tradičného finančného sektora, na ktorý má dnes už kryptosvet výrazný vplyv. Ten sa týka najmä investorov, ktorí majú svoje aktíva diverzifikované aj v kryptomenách a takýmto pádom by mnohí prišli o obrovské objemy kapitálu.
Tomu, že kryptomenový trh môže byť v skutočnom ohrození, napovedá aj ďalšia situácia, ktorá sa práve na trhoch deje.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Metrika signalizuje, že veľkí hráči budú predávať
V najnovšej on-chain analýze spoločnosti CryptoQuant sa uvádza indikátor, ktorý meria pomer medzi súčtom desiatich najväčších prílevov na burzy a celkovým prílevom na burzy. Z tohto, takzvaného „Exchange whale ratio” aktuálne vyplýva, že prílev veľkých hráčov na kryptoburzy je väčší, čo bude viesť ku predajom a tým k poklesom cien jednotlivých kryptoaktív.
Pýtate sa, prečo by mal prílev investorov na kryptoburzy znamenať predajný signál? Zo spomínanej metriky vyplýva, že väčšina drží svoje kryptomeny mimo centralizovaného sveta a zvyčajne v offline peňaženkách. Pokiaľ ich však chcú predávať, musia prísť na burzu, kde kryptomeny od nich niekto kúpi. Metrika Exchange whale ratio aktuálne ukazuje hodnotu 0,7, čo znamená, že takmer 70 % kapitálu na burzy prišlo od veľrýb. Vo vzduchu teda visí otázka, prečo sa na tento krok chystajú.
Posledný výstrel, ktorý môžeme vidieť aj na grafe vyššie svedčí o tom, že prílev krypomenového kapitálu na burzy je mimoriadne silný a ak skutočne tieto pohyby majú za cieľ pripraviť kapitál na predaj, je pravdepodobné, že cena bitcoinu a ostatných digitálnych aktív môže nabrať výrazný klesajúci charakter.
Prečítajte si aj: Zlé správy pre kryptomeny: Toto si myslí elitný právnik