Technológie, ktoré vzídu z nadchádzajúcej krízy – AI, Umelá inteligencia

BitmarketsBitmarkets

Pri pohľade na aktuálny stav ekonomiky je celkom zjavné, že prichádza kríza. Uvidím, či nakoniec pomôže predstavenie krízových balíčkov zo strany FED-u, ECB a čínskej centrálnej banky a pumpovanie miliárd do ekonomiky. Centrálne banky teraz cez víkend makajú, pretože v pondelok sa začne obchodovať a nové dno by znamenalo pohromu.

Zdá sa, že Koronavirus by mohol byť tým posledným úderom, ktorý ekonomika potrebovala, aby sa prehupla do recesie. Za nami máme takmer 12 rokov nepretržitého rastu, no v posledných rokoch sme zaznamenali niekoľko vážnych zaváhaní, ktoré sa odzrkadlili v stále väčších prepadoch akciových trhov.

1W Dow Jones Industrial Average

1W Dow Jones Industrial Average

Posledný prepad spôsobený pandémiou koronavirusu je horší než ten zo začiatku krízy v roku 2008. Podobné prepady sme naposledy zaznamenali počas recesie v roku 1987.

Všetko zlé je však na niečo dobré

Kríza je čas uťahovania opaskov. Počas krízy sa šetrí a to sa samozrejme odzrkadlí aj na technologickom vývoji. Ľudia začnú hľadať nové riešenia starých problémov a zatiaľ čo väčšina sveta zažíva ťažké časy, niektoré odvetvia počas krízy prekvitajú.

V tomto seriáli sa pozrieme na technológie, ktoré vzídu z nadchádzajúcej krízy. Prvou z nich je zo zjavných dôvodov odveký sen počítačových expertov – Umelá Inteligencia (AI).

Koronavírus nakazil aj letecké spoločnosti – ako s ním bojujú?

Umelá Inteligencia nahradí ľudí v práci

Šetriť na výplatách zamestnancov je nepríjemné a prepúšťanie zas znižuje produktivitu. Menej ľudí = menej odpracovaných hodín. No, možno nie tak úplne. Ľudstvo má v treťom desaťročí 21. storočia majú k dispozícii všetky potrebné technológie na to, aby dokázalo nahradiť pracujúcich ľudí strojmi. Umelá inteligencia možno počas tejto krízy zničí viac pracovných miest, ako kríza samotná.

Do vytvorenia prvej všeobecnej umelej inteligencie síce ešte máme ďaleko, no súčasné AI od Googlu, Facebooku, Microsoftu a ďalších technologických spoločností zvládajú stále zložitejšie úlohy, pri ktorých musia využívať intuíciu a hľadať tvorivé riešenia problémov. Podobne ako človek.

Umelá inteligencia už dávno nahradila množstvo ľudí v jednoduchých prácach, kde netreba veľa premýšľať. Chatboty postupne nahradia operátorky, taxikári a vodiči kamiónov skončia vďaka autonómnym systémom riadenia, ďalšie budú vlaky, vodiči MHD, piloti lietadiel…

Autonómne vozidlá čoskoro nahradia kamionistov, práca miliónov ľudí visí na vlásku

S umelou inteligenciou ste v kontakte prakticky každý deň. Riadi váš feed na sociálnych sieťach, vyhľadáva za vás informácie na internete, ukazuje vám najkratšiu cestu na mape…

Vplyv masového nasadenia umelej inteligencie na bežný život

V blízkej budúcnosti sa vrámci uťahovania opaskov rozšíri ešte viac a začne mať skutočný dopad na ekonomiku. Produktivita sa zvýši, no ľudia budú mať menej peňazí. Nedostatok práce na trhu spôsobí skrátenie pracovného dňa z 8 na 6 alebo aj menej hodín. To sa už v niektorých krajinách aj stalo.

To však tiež nie je ideálne. Menej odpracovaných hodín = menšie výplaty. Až sa situácia vo svete zlepší, mohlo by nakoniec dôjsť k nasadeniu základného univerzálneho príjmu (Basic Universal Income – ďalej len BMI). Ide o príjem od štátu, ktorý by dostával každý človek bez ohľadu na to či je zamestnaný a aký má plat.

A BMI sa špekuluje už veľmi dlho. Tento koncept bol už aj otestovaný a funguje. Vďaka peniazom navyše každý mesiac ľudia začnú viac míňať, čím sa stimuluje ekonomika a naštartuje ďalšie obdobie rastu.

Samozrejme, je tu aj čierny scenár. Umelá inteligencia začne nahrádzať stále viac pracovných miest a ľudia sa ocitnú bez príjmu a bez práce. Ekonomika bude ďalej kolabovať a svet sa prehupne do distopickej budúcnosti, v ktorej malá skupina ľudí vlastní stroje a tým pádom aj väčšinu bohatstva a ostatní sú im vydaní na milosť.

Ale opýtajme sa sami seba. Nežijeme v takom svete už dnes?

Páčil sa vám tento článok? Čoskoro publikujeme Ďalší diel nášho nového seriálu o pozitívnych zmenách a technológiách, ktoré vzídu z nadchádzajúcej krízy. Sledujte nás na facebooku a nenechajte si to ujsť.

Milí mileniáli, váš dôchodok bude mizerný!

txbtxb