Vládcovia kryptomeny Bitcoin Cash sa rozhodli zaviesť dane do ťažobného ekosystému a po výraznom zvýšení ceny Bitcoin Cashu v posledných týždňoch sa rozhodli ukrojiť malým ťažiarom zo ziskov. Toto oznámenie podali verejnosti formou článku na Medium. Cieľom zdanenia je podľa šéfa BTC.TOP zachovanie decentralizácie BCH blockchainu a jeho vývoja.
Peniaze o ktoré budú v najbližších šiestich mesiacoch ukrátení mineri totiž pôjdu priamo do vreciek vývojárov. Jiang Zhuoer – šéf spomínaného mining poolu, vo svojom príspevku vysvetľuje, že vývojári nemôžu dlhodobo pracovať zadarmo. Jednou z možností je, samozrejme, dotovanie vývoja z vreciek veľkých korporácií.
Tak funguje napríklad vývoj Bitcoinu, ktorý z veľkej časti dotuje spoločnosť Blockstream. Vďaka tomu podľa Jianga získala moc nad Core vývojármi a tú využíva na dosiahnutie vlastných cieľov – ako napr. ponechanie veľkosti bloku na aktuálnom 1 MB, čo viedlo k odštiepeniu Bitcoin Cashu v roku 2017.
Ja iba dodávam, že za Big Blockermi, ktorí sa neustále montovali do Bitcoinu a spomaľovali jeho vývoj, mi vôbec nie je smutno a je dobré, že majú vlastný coin.
Videli ste už dnešný LIVE Trading 2.0?
(článok pokračuje pod videom)
Čína ako inšpirácia pre zdanenie minerov
Jiang zdanenie minerov ďalej obhajuje uvedením Číny ako príkladu. Najprv uviedol, že táto krajina v posledných 40 rokoch zaznamenala úžasný rast HDP. Ďalej cituje architekta čínskych reforiem Ding Xiao Pinga, ktorého filozofia je veľmi jednoduchá a pozostáva z troch bodov:
- Filozofia mačky – Je jedno či je mačka biela alebo čierna, každá mačka je dobrá, ak chytá myši
- Filozofia rieky – Pri prechode rieky sa dotýkaj kameňov
- No-debate theory – v podstate – namiesto dohadovania treba robiť
Prvá dva body si môžete pokojne rozmyslieť, Jiang si vzal k srdcu iba ten tretí. V podstate tým chce povedať, že názor komunity a samotných minerov ho nezaujíma. On s jeho kamarátmi ovládajú väčšinu Bitcoin Cash hashratu a ak povedia, že mining sa bude daniť, tak sa proste bude daniť. Vyzbierané peniaze následne poputujú na peňaženky firiem ako Bitcoin ABC, ktoré vlastnia tí samí väčšinový mineri.
Toľko k decentralizácii Bitcoin Cashu…
Čo čítať ďalej?
Čína a kryptomeny – Čím všetkým sme si prešli a čo nám tento zložitý vzťah prinesie?