Ťažba kryptomien sa čoraz viac dostáva pod paľbu kritiky. Problémom je jej negatívny vplyv na životné prostredie.
Ťažba kryptomien v EÚ
Podľa najnovších štatistík Cambridgeského indexu spotreby elektrickej energie spotrebuje ťažba Bitcoinu približne 0,6 % celkovej svetovej energie ročne. Je to napríklad viac ako spotreba Nórska.
Negatívne ohlasy sa ozývajú najmä zo Švédska. Erik Thedéen, podpredseda Európskeho orgánu pre cenné papiere a trhy, uviedol pre denník Financial Times, že ťažba BTC v jeho rodnom Švédsku je považovaná za národný problém. Kryptomeny sú podľa neho veľkou prekážkou pre dosiahnutie cieľov Parížskej dohody v oblasti klimatických zmien. Thedéen navrhuje, aby európske regulačné orgány zakázali konsenzus proof-of-work a aby sa viac zamerali na energeticky menej náročný model proof-of-stake.
Prečítaj si tiež: Ťažba Bitcoinu môže byť ekologická – dôkazom je Nórsko a spoločnosť Kryptovault
Podľa známeho portálu Blockchain.com sa ťažba stala veľmi ziskovým biznisom. Množstvo výpočtového výkonu, ktorý je potrebný na tento biznis, dosiahol rekordné čísla.
„Musíme začať viesť rozhovory o prechode na efektívnejšiu technológiu. Finančný sektor a mnohé veľké organizácie pracujú s kryptomenami a majú aj určitú zodpovednosť.”
Je otázne, ako sa EÚ zachová, no je jasné, že v prípade zákazu proof-of-work, budú mať Bitcoin a Ethereum veľké problémy.