Ťažba Bitcoinu síce spotrebováva viac elektriny ako Nový Zéland, ale nič nie je také čiernobiele

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Podľa zverejnených výsledkov nového výskumu spotrebováva bitcoinová ťažba aktuálne viac elektrickej energie, ako je celková spotreba Nového Zélandu. To môže byť vodou na mlyn odporcov kryptomien, ktorí argumentujú práve vysokou energetickou náročnosťou. Ale je tu jeden zaujímavý „zelený” aspekt. Výskumníci totiž zistili, že veľká časť elektriny pochádza z obnoviteľných zdrojov, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu.

Správa londýnskej investičnej spoločnosti CoinShares nám predkladá pomerne zaujímavé čísla a výpočty. Celosvetovo spotrebováva ťažobný priemysel BTC každú sekundu 4,7 GW energie. Z toho tvoria hashovacie výpočty pre algoritmus Proof-of-Work 4,3 GW, čo je o 0,4 GW viac ako to bolo v novembri 2018.

Mohlo by vás zaujímať: Mining je mŕtvy – pravda alebo mýtus? A ako ťažba kryptomien funguje?

Bez čísiel sa nezaobídeme

Na základe týchto údajov výskumníci vypočítali ročnú spotrebu ťažby Bitcoinu, tá teda tvorí 41 TWh elektrickej energie. To je asi o 2,2 TWh viac ako v roku 2017 predstavovala spotreba Nového Zélandu.

Treba ešte dodať, že číslo 41 TWh vychádza z odhadovanej spotreby k 31. máju tohto roka, kedy bola správa zverejnená. Spotreba sa samozrejme mení v závislosti od počtu aktívnych rigov v danom okamihu.

Bitcoinová ťažba je zaujímavá aj z hľadiska výnosov. Aktuálne sa cena za vyťaženie 1 Bitcoinu pohybuje okolo 5 600 dolárov a trhová cena v čase písania článku okolo 8 000 dolárov. To v globále znamená, pri započítaní režijných nákladov, návratnosť 2 400 dolárov.

Ťažobný priemysel má navyše tendenciu nasledovať trh. Ukážeme si to na príklade. V decembri 2018 predstavoval celkový hashrate 34,8 mil. TH/s a cena BTC bola na ročnom minime 3 200 USD. S tým, ako sa trh začal zotavovať, vzrástol aj hashrate. Keď sa tento rok v máji Bitcoin krátko dotkol hladiny 9 000 dolárov, predstavovala miera hashratu 53,3 milióna TH/s. Na základe tohto trendu sa dá očakávať, že miera hashratu a spotreba elektriny porastie, pokiaľ porastie aj cena BTC.

Tip redakcie:Ťažba zlata spotrebuje až 20× viac energie ako ťažba Bitcoinu

Ťažba BTC a obnoviteľné zdroje

Ako potvrdili posledné dve správy CoinShares, Čína zostáva aj naďalej ústredným centrom ťažby. Provincia Sichuan, nachádzajúca sa v juhozápadnej časti krajiny, poskytuje rovno celých 50 percent celosvetového hashrate. Táto provincia má vďaka svojej polohe a rieke Jang-c’-ťiang k dispozícii veľké množstvo hydro-elektriny, ktorej cena navyše v období dažďov ešte ďalej klesá. Ďalšie oblasti s vysokou koncentráciou baníkov, ako je západné pobrežie Severnej Ameriky, Škandinávie a Kaukaz, majú tiež nadpriemerný pomer elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Na základe svojich odhadov výskumníci teda vypočítali, že 74,1 % spotreby elektriny ťažobného priemyslu pochádza z obnoviteľných zdrojov, čo je štvornásobok celosvetového priemeru.

„To by mohlo prispieť k tomu, aby sa projekty v oblasti obnoviteľných zdrojov energie stali rentabilné a časom, až ťažobný priemysel dozreje a verejnosť ho začne brať vážne, by mohli pôsobiť ako hnacia sila vývoja nových obnoviteľných zdrojov energie v lokalitách, ktoré boli predtým neekonomické”

– uzatvárajú svoju správu výskumníci.

Čo čítať ďalej?

Bitcoin má podľa predikcií dosiahnuť kapitalizáciu až 100 biliónov dolárov!

Zdroj:
cryptobriefing.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek D.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

txbOkazio mobil