Ekonomiky sa topia v problémoch. Svetový dlh nezastaviteľne rastie

Ekonomika Svetový dlh nebude nikdy splatený.
Svetový dlh nebude nikdy splatený. Zdroj: shutterstock.com/168 STUDIO/Juergen Faelchle
Best Wallet PCBitmarkets

Takmer všetky krajiny na svete sú zadĺžené a čo je ešte horšie, svetový dlh prudko rastie. Na dlh žijú nie len štáty, ale aj domácnosti či firmy. Fungovanie každého systému v minulosti vždy malo svoje limity a napokon ho vystriedal iný. Podľa správy CBC, kapitalizmus čelí mnohým výzvam.

Problémy kapitalizmu

Už v júni 2020 Svetové ekonomické fórum (WEF) spustilo svoju iniciatívu s cieľom resetovať a oživiť kapitalizmus. Je to príležitosť ako vybudovať nové základy pre ekonomické a sociálne systémy pri riešení globálnych výziev, akými sú príjmová nerovnosť a zmena klímy.

Kritici kapitalizmu označujú systém za jednu z príčin ničenia životného prostredia. Prehlbuje sa aj príjmová nerovnosť a sociálna dysfunkcia. Ekonómovia po celom svete uvažujú nad tým, ako správne nakopnúť globálnu ekonomiku, ktorá by úspešne tieto problémy vyriešila. S narastajúcou spotrebou totiž rastie aj väčšia nerovnosť a znečistenie.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Dlh, ktorý nikdy nesplatíme

Podľa online kalkulačky USdebtclock môžeme vidieť, ktoré krajiny sú v súčasnosti najviac zadĺžené. V rebríčku jednoznačne vedie USA, ktoré v čase písania článku dosahuje štátny dlh viac ako 31,8 bilióna dolárov. Nasleduje Čína s dlhom 14,4 bilióna dolárov a Japonsko s 13,4 bilióna dolárov. Pre detailnejšie porovnanie odporúčame prečítať si článok TOP 5 najzadlženejších krajín sveta.

Najzadĺženejšie krajiny sveta

Najzadĺženejšie krajiny sveta. Zdroj: USdebtclock

Podľa portálu CNBC, až 60 % rozvojových krajín s nízkymi príjmami je dnes v nebezpečne vysokom riziku dlhovej tiesne. Globálny dlh dosiahol v roku 2022 hodnotu 305 biliónov dolárov. Vo svete dnes máme viac dlhu ako peňazí v obehu. V mnohých štátnych rozpočtoch dokonca chýbajú prostriedky na zabezpečenie základných životných potrieb obyvateľstva.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slovensko nie je výnimka

Tento problém sužuje aj slovenskú ekonomiku, ktorej zadĺženosť je najvyššia v celej histórii. V roku 2021 zaznamenal dlh verejnej správy na Slovensku rekordnú úroveň 62,2 %. Verejný dlh Slovenskej republiky ešte nikdy nedosahoval takú vysokú úroveň, ako v posledných rokoch.

Kapitalizmus spôsobuje, že bohatí majú stále viac a chudobní majú stále menej. Vymiera stredná trieda a prehlbujú sa príjmové nerovnosti. Síce nie je reálne dosiahnuť rovnováhu medzi rovnosťou a spravodlivosťou, ktorú kapitalizmus masíruje vďaka konkurenčnému prostrediu, no mali by sme sa snažiť k nej aspoň priblížiť.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovensko sa topí v dlhoch. Situácia sa zhorší ešte viac

Okazio PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.