Štrajky v USA už otriasajú s ďalšími odvetviami priemyslu

Novinky Štrajky v USA ovplyvňujú oceliarsky priemysel
Štrajky v USA ovplyvňujú oceliarsky priemysel. Zdroj: shutterstock.com/Amber Loera/OtmarW
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Štrajky v automobilovom priemysle v Spojených štátoch naberajú na intenzite. Zároveň začínajú mať výrazný vplyv na ďalšie odvetvia priemyslu. United Auto Workers (UAW), jeden z najvýznamnejších odborových zväzov v automobilovom priemysle v polovici septembra vyhlásil štrajk. Ten naberá časom stále väčšie rozmery a jeho dosahy už ovplyvňujú aj ďalšie oblasti priemyslu v USA.

Štrajky naberajú stále väčšie rozmery

Štrajky pôvodne začali vo viacerých automobilkách v Detroite. Neskôr sa pripojili aj iné závody z rôznych kútov krajiny. Hoci štrajk spustili výlučne zamestnanci v automobilovom priemysle, jeho dosah už prekračuje toto odvetvie a aktuálne významným spôsobom ovplyvňuje aj celý oceliarsky sektor.

V našom nedávnom článku sme vás informovali o tom, že v Spojených štátoch štrajkuje už viac ako 33 000 zamestnancov automobilového priemyslu. Výroba v továrňach sa úplne pozastavila. Automobilky trpia obrovskými stratami. Zamestnanci požadujú zvýšenie miezd o 40 % počas nasledujúcich štyroch rokov.

Oceliarsky sektor v USA je oslabený

Prvotné štrajky boli iniciované odborovým zväzom UAW, ale postupne spôsobili výrazný tlak na oceliarsky priemysel. Nákupy ocele zo strany spoločností pôsobiacich v automobilovom priemysle začali spomaľovať, pretože sa zdalo, že štrajk odborového zväzu bude trvať dlhšie. Tlak na ceny ocele sa tým výrazne znásobil.

Trhová cena referenčného zvinutého oceľového plechu klesla od apríla 2023 až o 40 %. Jeremy Flack, výkonný riaditeľ Flack Global Metals, distribútora ocele so sídlom v Chicagu, konštatoval, že „práve sa vysal vzduch z trhu s oceľou. Na trhu je strach a nikto nechce nič kúpiť,” informoval o tom The Wall Street Journal.

Oceliarsky priemysel v USA sa v minulom roku slušne rozbehol. Prekážky v obchode, ktoré spôsobila pandémia koronavírusu na trhu vymizli a objemy predaja vozidiel rástli. Očakávalo sa, že výroba ocele bude rásť aj v dôsledku federálnych projektov v oblasti infraštruktúry, výroby batérií pre elektrické vozidlá a zvýšenej výroby automobilov.

Napriek všetkým pozitívnym vyhliadkam, štrajk v automobilovom sektore výrazne zasiahol priemysel s oceľou. Nucor a United States Steel uviedli, že štrajk automobiliek ich zasiahol a viedol k nižším ziskom.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Pokles výroby môže spôsobiť ekonomickú recesiu

Význam štrajkov v automobilovom priemysle zasahuje širšiu ekonomiku a odhaľuje, aké dôležité je toto odvetvie pre rôzne ďalšie oblasti. Vývoj situácie bude dôležité sledovať, pretože problémy, ktoré ovplyvňujú odbory a priemyselné odvetvia, majú širší vplyv na hospodárstvo USA.

Americká ekonomika sa v súčasnosti trápi s vysokou infláciou a stúpajúcimi úrokovými sadzbami. Pokles výroby vo viacerých oblastiach môže vyústiť do rastúcej nezamestnanosti, slabej hospodárskej produkcie a v horšom prípade až do ekonomickej recesie.

Prečítajte si aj: USA čaká recesia a to už čoskoro. Môžu za to 4 nové hrozby

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.