„Každým dňom sme bližšie k veľkému krachu na burze alebo k finančnej kríze, prípadne k obom.” Tieto slová uznávaného ekonóma, finančníka a CEO spoločnosti Euro Pacific Capital, Petra Shiffa, ktoré zazneli v nedávnej epizóde jeho pravidelného podcastu „The Peter Shiff Show”, sú ďalším výkričníkom. Známy kritik Bitcoinu si nedával servítku pred ústa a otvorene vyjadril svoj názor na súčasný chorý ekonomický systém, ktorý vo svete vládne. Správu priniesol portál Cryptoglobe.
Kríza príde
Peter Shiff, ktorý má svoje zastúpenie vo viacerých významných finančných firmách v Spojených štátoch je presvedčený, že z dlhodobého hľadiska nemôže kríze nič zabrániť. Apeluje na niekoľko faktorov, ktorými si súčasná ekonomika doslova koleduje o veľký reset, ktorý bude v dohľadnej dobe nevyhnutný. Prečo?
Prvým a najzávažnejším dôvodom je enormné zadlženie, ktoré nemá v histórii obdobu. „Život na dlh”, na aký si svet zvykol, je nezlučiteľný so zdravým ekonomickým vývojom. Extrémne nízke, takmer nulové úrokové sadzby na úvery, ktoré sme mohli pozorovať po celom svete posledných 15 rokov vzbudili dojem dostupných „lacných peňazí”, na ktoré si mnohí zvykli, čo ich vyjde čoskoro veľmi draho. Americký štátny dlh sa dostal z 3,3 bilióna v roku 2001 na 33 biliónov v roku 2023 a jeho možný pokles je v nedohľadne.
Shiff ďalej upozorňuje, že v tomto stave financií je i zvýšenie úrokových sadzieb o 0,1 % na úveroch zapálením zápalnej šnúry. A to FED zvyšuje úrokové sadzby o niekoľko percent.
Zodpovední nekonajú a vzbudzujú falošné nádeje
Jeho otvorenú kritiku si nevyslúžil iba predseda FED-u, Jerome Powel, ale i mainstreamové finančné médiá, ktoré nekompetentne a skreslene informujú o celej tejto situácii a zľahčujú ju. To sa bežným ľuďom stane čoskoro osudným a krachy a bankroty budeme vidieť na každom kroku.
Celú svetovú ekonomickú situáciu prirovnáva k situácii, kedy stojíme na okraji priepasti a nevieme, koľko na ňom ešte budeme balansovať, ale pád je nevyhnutný, ba priam potrebný.
Je to dobrá správa. Pre Bitcoin
Ekonomický kolaps, ku ktorému sa tradičný finančný svet svojou politikou ženie, bude mať iste neblahé následky pre väčšinu populácie. Je tu však i skupina, ktorá na páde môže profitovať a dokonca z neho vyťažiť obrovskú príležitosť. Jurrien Timmer, globálny makroekonomický riaditeľ spoločnosti Fidelity Investments si myslí, že vďaka globálnemu ekonomickému pádu bude žiariť práve najväčšie digitálne aktívum.
Podľa experta by na základe regresného modelu prijatia Bitcoinu, ktorý zverejnil na X (predtým Twitter), mohlo cenové pásmo digitálneho zlata dosiahnuť hladiny 45 600 až 96 200 dolárov v priebehu roku 2025. Zároveň si Timmer myslí, že tým, že sa volatilita Bitcoinu podstatne znížila z hodnoty 85 v roku 2021 na 55 v tomto roku, môže rásť záujem investorov o jeho prijatie ako bezpečného prístavu v prípade ekonomickej nestability.
What will keep driving it? First, the macro narrative needs to change from restrictive to accommodative. Below is a regression model that lays out a price band based on a typical adoption curve and a range of real rates (from -2% to +2%). /3 pic.twitter.com/HSvVVzkMPN
— Jurrien Timmer (@TimmerFidelity) September 29, 2023
„Ak táto dlho očakávaná recesia konečne nastane a FED skutočne otočí svoju rétoriku, Bitcoin a zlato by mohli byť vnímané ako vysoko výkonné zabezpečenie,” napísal.
Hlavným katalyzátorom rastu ceny najväčšieho digitálneho aktíva má byť najmä opätovné pumpovanie likvidity do systému zo strany centrálnych bánk. To môže prísť vtedy, keď si tieto uvedomia hroziace riziko recesie a budú sa snažiť opätovne oživiť ekonomiku „lacnými peniazmi”.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Čítajte ďalej: Bitcoinoví obchodníci sú vo vytržení. Cena sa čoskoro prudko pohne