Ste začínajúci investori? Vyvarujte sa týchto najčastejších chýb

Pre začiatočníkov Aké chyby nerobiť pri investovaní
Aké chyby nerobiť pri investovaní. Zdroj: shutterstock.com/Ground Picture/Visuals6x
Anycoin pc bannerOkazio mobil

Množstvo ľudí sa v dnešnom svete, kedy peniaze strácajú na hodnote, zaujíma o investovanie. Ich cieľom je maximalizovať zisk pri minimálnom riziku, no nie všetkým sa to vždy podarí. Všetci robíme chyby a investovanie nie je výnimkou. Dobrou správou je, že podobné chyby, ktoré urobili pred nami iní investori, vieme zistiť a včas sa ich vyvarovať.

Ako správne nastaviť investície? 

Ak sa chcete stať správnym investorom, v prvom rade je nevyhnutnosťou racionálne rozhodovanie o tom, do čoho chcete vložiť vaše finančné prostriedky. Existuje mnoho alternatív, ktoré nám vedia vyniesť vysoký finančný obnos, no s investovaním sú spojené aj určité riziká, s ktorými treba počítať. Vieme si však nastaviť stratégiu, podľa ktorej sa budeme riadiť? Určite áno. 

Aj keď nie každá stratégia bude stopercentne fungovať, no mať správne informácie o tom, kde moje finančné prostriedky putujú, je na nezaplatenie. V prvom rade je dôležitá stránka vzdelanosti, ktorá nám pomôže nielen z psychologického hľadiska kontrolovať naše emócie pri prípadných stratách či iných príležitostných akciách, ale aj pri správnej investícii, ktorá sa môže v budúcnosti vyplatiť. Pokiaľ máte voľné finančné prostriedky, študujte a skúmajte všetko, o čo máte záujem. Určite sa vám to vyplatí. Vytvorte si finančné portfólio, s ktorým môžete začať so svojou prvou investíciou a dávajte si pozor na rôzne praktiky, ktorým sa už dnes dá ľahko vyhnúť.

Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!

Dôležité je nepodliehať FOMO

Prieskum Úradu pre reguláciu finančného priemyslu Spojených štátov amerických naznačuje, že noví krypto investori mali tendenciu v roku 2022 byť ovplyvnení návrhmi od priateľov či známych osôb, v porovnaní s investormi do akcií či dlhopisov. Najhlavnejším dôvodom investovania do kryptomien je FOMO, ktoré ich k tomu viedlo. 

FOMO je termín, ktorý je populárny v komunite kryptomien a predstavuje ”strach z premeškania”. V kryptosvete nastáva vtedy, keď investor urobí iracionálne rozhodnutie investovať do kryptoaktív na základe nejakých informácií, ktoré dostane, bez toho, aby si riadne overil zdroj alebo presnosť. Toto môže spôsobiť začínajúcim investorom mnoho chýb, ktoré ich od investovania môže odradiť. 

FOMO v krypto svete vedie investorov k tomu, aby kupovali aktíva za vyššie ceny alebo ich predávali za nižšie, čo im môže spôsobiť značné straty nielen vo finančnej oblasti. Ak investor stratí investičný kapitál v zlej investícii, môže ho tento stav výrazne psychicky ovplyvniť, čo často vedie k úzkostiam či depresiám. Zažíva tak sociálny úpadok a postupne sa stáva dysfunkčným, ak sa mu nevenuje zvýšená starostlivosť. Správny výrok k tomuto vyslovil aj Waldinger, ktorý uviedol, že ”prekvapivým zistením je, že naše vzťahy a to, ako sme v nich šťastní, má silný vplyv na naše zdravie”. 

Príklady FOMO v kryptomenách

Psychika začínajúcich kryptoinvestorov môže byť často poznačená strachom, že niečo premeškali. Dosť známym a zaujímavým príkladom krypto FOMO sú volatilné pohyby kryptomeny dogecoin. Tweety Elona Muska dokážu obrovskou rýchlosťou ovplyvniť jeho cenu tak, že sa niektorým podarí zarobiť minimálne 10 – násobky jeho ceny. Stačí, ak si včas všimnete pozitívny tweet Elona M. na dogecoin a jeho hodnota extrémne vystrelí. Niektorí majú častokrát aj šťastie a chytené FOMO im zarobí pekný balík. 

Druhým a najmä aktuálnym príkladom je pepecoin (PEPE), o ktorom určite mnohí počuli. Neuveriteľne rýchly nárast tejto meme mince, predstavenej len pred niekoľkými týždňami, zarobil mnohým investorom značný obnos peňazí. Ťažili tak z prevratnej rally mince založenej na ”Pepe the Frog”, populárnom symbole v krypto kruhoch. Trhová kapitalizácia tejto mince v jednom momente podľa CoinGecko presiahla jednu miliardu dolárov, čo malo v tom momente väčšiu hodnotu ako ARB od Arbitrum, ktorá je tiež jedným z najhorúcejších novovydaných tokenov v roku 2023. 

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a
najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>
náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Nechytajte veľké pohyby

Aj keď mýliť sa je ľudské, no v tomto prípade sa dá vyvarovať chybám, ktoré robili a robia neustále iní investori. Ak uvidíte veľkú zelenú sviečku na bitcoine, neznamená to automaticky príchod bull marketu. Zrejme pôjde o nejakú udalosť, ktorá s cenou bitcoinu tak pohla. Len pred nedávnom začali krachovať banky a táto udalosť poslala bitcoin závratným tempom nahor. Určite mnohí podľahli tejto akcii a nakúpili nielen bitcoin, ale aj iné altcoiny, s cieľom zarobiť pekný finančný obnos. Väčšina z nich si však uvedomila, že táto udalosť určite nespôsobila bull market a že nemuseli konať tak zbrklo. Funguje to aj v opačnom prípade, ak vyjde navonok  negatívna udalosť, ktorá pošle nielen kryptomenový, ale aj akciový trh smerom dolu a mnohí investori zo strachu predajú v stratách. 

Vyberte si správne obdobie 

Je bull market či bear market? A nie je to jedno? Určite nie. Byť v správny čas v dobrej investícii je na nezaplatenie. V bull markete, keď vidíme ako bitcoin a altcoiny dosahujú svoje ATH, ľutujeme, že sme nenakúpili a že sa netešíme z pekných ziskov. Často podliehame rastúcim zeleným sviečkam a snažíme sa chytiť veľké pumpy. Ovládne nás jednoducho chamtivosť a byť chamtivý sa nevypláca. Kedy je však najlepšie obdobie na nákup? Aj keď sa nám v bear markete zdá, že všetko padá ku dnu, ovládajú nás často myšlienky, že v takomto období je tou najväčšou hlúposťou investovať peniaze. To je práve strach, ktorý nás ovláda a nedovolí nám investovať. Veľkí hráči však investujú v bear markete, keď vo svete investícií prevláda strach a väčšina sa bojí riskovať. 

Pozri si náš návod ako jednoducho nakúpiť bitcoin na burze Binance: 

Nie je investícia ako investícia 

Vzdelanie je kľúčom k úspechu a platí to aj v tomto prípade. Pri každej jednej investícii treba brať ohľad na to, do čoho chceme vôbec investovať. Ak ide o rôzne druhy altcoinov v oblasti kryptomien, netreba sa pozerať na predchádzajúce vrcholy rôznych coinov a predstavovať si, že v bull markete urobia ešte vyššie maximá. Nie vždy je to pravidlo. Mnoho altcoinov v bear markete zažíva svoje konce, a preto je nevyhnutné preskúmať každý altcoin, do ktorého sa rozhodneme investovať. Za každým stojí nejaký projekt, ktorý buď má alebo nemá potenciálne využitie, preto je nevyhnutnosťou sledovať whitelist, kde nájdete účel, ciele a celkové využitie konkrétnych projektov. 

Ako investori sa určite denne zaujímate o finančné správy či o celkové dianie vo svete, a preto si často všimnete, že vaše portfólio býva ovplyvňované aktuálnym dianím. Ak svoje investície však ”prežívate”, vaše investičné rozhodovanie býva ovplyvňované emóciami. Záruky na dobré zisky nám nedá síce nik, netreba však zabúdať na to, že pri investovaní je dôležitou podmienkou nebyť špekulantom, ale pravým investorom. 

Prečítaj si aj: Americkí veritelia sú v ohrození – systém schováva insolventné banky

txbtxb
Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.