Štát veselo financoval školy, do ktorých chodili len fiktívni žiaci

  • Najvyšší kontrolný úrad si posvietil na hospodárenie súkromných škôl z verejných peňazí.
  • Kontrolóri odhalili šokujúce zistenia.
  • Školy mnohokrát šafária s verejnými financiami a nepoužívajú ich na vzdelávací proces.
Novinky Štát financuje školy, no nemá nad nimi kontrolu
Štát financuje školy, no nemá nad nimi kontrolu. Zdroj: facebook.com/minedu.sk, shutterstock.com/smolaw
Okazio PCBitmarkets

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) opäť odhalil machinácie pri hospodárení s verejnými financiami. Tentokrát si NKÚ posvietil na súkromné stredné školy a zistil, že štát ich financuje bez akejkoľvek kontroly. Kontrolóri zistili, že školy poberajú financie od štátu na fiktívnych žiakov, platia predražené nájomné a vyplácajú zamestnancom premrštené odmeny.

Štát financuje školy, no nemá nad nimi kontrolu

Na Slovensku bolo v rokoch 2020 až 2022 zaevidovaných v systéme vzdelávania 236 súkromných škôl a škôlok, ktoré navštevovalo približne 38 000 žiakov. Týmto školským zariadeniam štát poskytol v roku 2022 z rozpočtu 120,6 milióna eur, ako uvádza NKÚ vo svojej tlačovej správe. Ďalších 130,9 milióna eur išlo cirkevným školám a 2 miliardy eur pripadli na verejné školy na Slovensku.

Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy priblížil odporúčania kontrolórov:

Súkromné stredné školy sú dnes takpovediac bez akejkoľvek kontroly ministerstva a dosah na ne nemá ani žiadna iná verejná inštitúcia. Je preto potrebné upraviť zákon a nastaviť jednotný a transparentný systém financovania škôl, ako aj ich kontrolu na všetkých úrovniach. A to preto, aby platili rovnaké pravidlá i povinností pre verejné, cirkevné a taktiež súkromné stredné školy.

Kontrolóri navštívili 18 súkromných škôl z rôznych kútov Slovenska, kde preverovali ich systém hospodárenia s peniazmi zo štátneho rozpočtu. To, čo v niektorých školách odhalili, ich poriadne prekvapilo.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Škola bez žiakov aj nájomná zmluva s podpismi jednej osoby

Súkromná škola v Hnúšti dostala v rokoch 2020-2022 zo štátneho rozpočtu 775-tisíc eur. Kontrola preukázala, že škola vykazovala neprimerane vysoké prevádzkové náklady vzhľadom na jej náklady na zamestnancov. Policajné vyšetrovanie odhalilo, že v tejto škole došlo k fiktívnemu vykazovaniu počtu žiakov. Škola čerpala prostriedky zo štátneho rozpočtu, no tie neboli použité na vzdelávací proces. Po tom, čo boli preukázané tieto zistenia, školu v Hnúšti vyradili zo siete škôl na Slovensku.

Kurióznu situáciu odhalil NKÚ aj v oblasti prenájmu priestorov škôl. Kým niektoré vynaložili na nájomné len 2 % zo svojich prevádzkových výdavkov, ktoré dotuje štát, našla sa aj škola, ktorej nájomné pohltilo až 78 % z celkových výdavkov. Kontrola zistila, že zriaďovateľom danej školy bola tá istá osoba, ktorá bola zároveň aj prenajímateľom priestorov na vzdelávací proces. Len v rokoch 2020-2022 škola zaplatila za nájom priestorov viac ako 950-tisíc eur, pričom 898-tisíc uhradila z verejných prostriedkov.

Vlastníkom nebytových priestorov, ktoré využívala škola na účely zabezpečenia výchovno-vzdelávacieho procesu bol zriaďovateľ školy. Uzatvorené nájomné zmluvy podpisovala za obidve zmluvné strany, prenajímateľa aj nájomcu, jedna a tá istá osoba, ktorá bola štatutárnym orgánom zriaďovateľa aj školy.

NKÚ odhalil v školách aj množstvo pochybení vo vedení účtovníctva. V niektorých prípadoch dokonca ani nebolo možné preukázať, na aký účel smerovali financie, ktoré školy čerpali zo štátneho rozpočtu. Viaceré z nich boli zároveň personálne prepojené, keď škola aj zriaďovateľ bola tá istá osoba, ktorá bola ešte aj zamestnancom školy.

Takýto neštandardný postup mal za následok, že previazanosťou rozhodnutí zriaďovateľa ako zamestnanca školy a riaditeľa školy došlo v rokoch 2020 – 2022 k vyplateniu odmien v rozsahu 29 až 79 % z celkovo vyplatených odmien z normatívnych finančných prostriedkov trom, takto personálne prepojeným osobám.

Prečítajte si aj: Problém, o ktorom sa na Slovensku mlčí: Niektoré deti nemajú v školách čo jesť

txbtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.