Problém, o ktorom sa na Slovensku mlčí: Niektoré deti nemajú v školách čo jesť

  • Na Slovensku deti s diétnymi obmedzeniami nedostávajú v škole či škôlke žiadnu stravu.
  • Štát túto povinnosť školským zariadeniam neukladá.
  • Tisíce rodičov musia po večeroch variť, aby ich dieťa mohlo ísť ráno do škôlky alebo školy.
Off topic Deti s diétami nedostávajú v slovenských školách jesť
Deti s diétami nedostávajú v slovenských školách jesť. Zdroj: shutterstock.com/Monkey Business Images/slon1971
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na Slovensku je to tak, že štát neposkytuje všetkým deťom v školských zariadeniach rovnaké podmienky. Tisíce deti sa v školách a škôlkach nemôžu vôbec najesť. Rodičia sú zúfalí a chcú si vydupať pre svoje deti úplne najzákladanejšiu vec, stravu. Ministerstvo školstva s tým však neplánuje robiť nič.

V súčasnej dobe je úplne bežné, že nie len dospelí, ale aj deti trpia rôznymi stravovacími obmedzeniami. V mnohých rodinách sa nájde niekto, kto nemôže mlieko, ryby, cukor alebo lepok. Slovenský školský vzdelávací systém však túto realitu dnešnej doby ignoruje. Pre deti, ktoré majú diéty, sa obedy väčšinou nevaria.

Tisíce detí v školských jedálňach štát ignoruje

Na Slovensku žije viac ako 350 000 diabetikov a viac ako 30 000 celiatikov. V Európe trpí približne 20 % celkovej populácie intoleranciou na laktózu. V prípade, že ide o dieťa, ktoré navštevuje školské zariadenie na Slovensku, vo väčšine prípadov nedostane v škole či škôlke kvôli svojej dnes už úplne bežnej diéte žiadnu stravu.

Rodičia detí s potravinovými intoleranciami musia nahrádzať funkciu školských jedální a každý deň pripravovať deťom do škôlky a školy stravu sami. Pracujúci rodičia tak čas, ktorý chcú a potrebujú venovať svojim deťom, musia obetovať príprave jedla na ďalší deň v škole.

Mnohé mamičky v skupine na sociálnej sieti hovoria o tom, ako celé roky po nociach pripravujú deťom obed do školy.

Veronika Šimonová, matka trojročného celiatika, pre Kryptomagazín hovorí:

Synovi varím a chystám celodennú stravu do škôlky každý deň. Stoji to veľké množstvo času, ktorý by som oveľa radšej venovala aktivitám s deťmi, miesto ich odbíjania slovami: Prepáč, nemôžem sa ti venovať, musím variť, lebo nebudeš mať zajtra v škôlke čo jesť. Navyše, aj pri mojej najlepšej snahe mu jedlo stále iba ohrejú v mikrovlnke, takže v škôlke nikdy neje čerstvú a takú vyváženú stravu, ako by dieťa v tomto veku potrebovalo.

Rodičia hovoria o diskriminácií, až šikane zo strany štátu. Žiadajú pre svoje deti rovnaké podmienky, ako majú ostatní, a preto vytvorili aj Petíciu za to, aby sa mohli všetky deti v škole najesť.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Ministerstvo školstva situáciu neplánuje zmeniť

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky vydalo v roku 2023 normy a receptúry pre diétne stravovanie v školských zariadeniach pre tri druhy diét, a to pri obezite, cukrovke a celiakii.

Normy však iba usmerňujú tie školské jedálne, ktoré diétne variť chcú, nenariaďujú povinnosť prípravy diétnej stravy pre všetky školské zariadenia.

Ministerstvo školstva pre Kryptomagazín uviedlo:

Poskytovanie diétneho stravovania je z pohľadu zariadení školského stravovania dobrovoľné a poskytuje sa len pre vyššie uvedené 3 druhy diét. Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR aktuálne nezvažuje zaviesť povinnosť pre zabezpečenie diétneho stravovania v školských jedálňach.

Väčšina školských zariadení nemá finančné, personálne či priestorové kapacity na to, aby spĺňali podmienky pre prípravu diétnej stravy, a tak ju deťom jednoducho neposkytujú.

Veronika Šimonová, matka trojročného celiatika, na záver dodáva:

V dnešnej dobe deti so stravovacími obmedzeniami pribúdajú raketovým tempom, no riešenie nie je. Veď každé dieťa si zaslúži rovnaké možnosti, nikto si dobrovoľne diagnózu nevybral. Niekedy by možno stačilo o trocha viac chcieť a konať. Ako je možné, že v niektorých mestách si to už škôlky a školy iniciatívne vyriešili samé?

Prečítajte si aj: Kontrolný úrad odhalil, že ministerstvá rozhadzovali peniaze nazmar

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.