Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA) začína demonštrovať svoju moc. Po zavedení európskej regulácie kryptomien pod názvom MiCA (Markets in Crypto Assets), dostal práve ESMA moc nad kontrolou trhu kryptomien. Keďže regulácie vo forme súboru zákonov MiCA už boli schválené a členské štáty teraz majú čas do konca roka na ich implementáciu, regulačný európsky orgán už nadobúda moc. Záväzne začne MiCA platiť od roku 2024. Správu o vyhrážkach tohto orgánu celému európskemu kryptorhu priniesol denník TheBlock.
Kryptotrh považujú za nebezpečný
Predsedníčka ESMA, Verena Rossová v súvislosti s prvými nariadeniami adresovanými poskytovateľom kryptomenových služieb, ktoré v tomto týždni zo strany úradu boli zverejnené, povedala: „Sme odhodlaní zabezpečiť, aby subjekty zapojené do činností súvisiacich s kryptomenami pochopili, že EÚ nie je miestom pre forum-shopping. Chceme tiež spotrebiteľom pripomenúť, že ani po zavedení MiCA nebude existovať niečo také ako bezpečné kryptoaktíva.” Pojem „forum-shopping” označuje možnosť subjektu vybrať si jurisdikciu, ktorá jeho záujmom najviac vyhovuje.
ESMA vo svojom prvom technickom dokumente s názvom „Technické normy špecifikujúce určité požiadavky na reguláciu MiCA” vyzýva kryptoburzy, aby do 20. septembra predložili regulátorovi citlivé údaje o očakávaných ziskoch na najbližší rok. O tieto informácie žiada údajne z dôvodu prevencie a nedávnych precedensov pochybení najväčších správcov kryptoaktív v nakladaní s klientskymi prostriedkami.
MiCA je len začiatok
Ako sme vás už skôr informovali, zavedenie európskej regulácie kryptoaktív vo forme dokumentu MiCA je len začiatok riadenej popravy slobody kryptoaktív v Európe. Aj z iných trhov, akými sú napríklad forexový trh či trh s komoditami a akciami vieme, že Európa je jednou z najprísnejších jurisdikcií a spoločnosti, ktoré nespĺňajú najprísnejšie štandardy v nej ani nemôžu pôsobiť.
Zdá sa, že Európska únia v blízkej budúcnosti bude regulovať kryptomeny ďaleko nad rámec MiCA. Príkladom je aj nový zákon, ktorý v podstate zakazuje anonymitu, keďže nariaďuje kryptoburzám kontrolovať a reportovať každú transakciu príslušným finančným autoritám. Inak povedané, každá transakcia, bez ohľadu na jej objem, bude môcť byť monitorovaná a reportovaná daňovým úradom.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Na záver je teda potrebné povedať, že aj keď zákonodarcom v Európskej únii navonok ide o ochranu investorov pred podvodnými aktivitami, ktorými je kryptotrh preplnený, postupy ktorými túto ochranu realizujú sú skôr popraviskom pre podstatu samotných kryptomien, ktorými má byť transparentnosť a anonymita. Práve na anonymitu môžeme v blízkej budúcnosti vďaka regulačným zásahom zrejme zabudnúť.
Mohlo by vás zaujímať: Slováci budú platiť nižšie dane a odvody. Ktorých oblastí sa to týka?