Stablecoiny ohrozujú fragmentované európske bankovníctvo – Hovorí člen predstavenstva ECB

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Člen predstavenstva a vysoký funkcionár Európskej centrálnej banky (ECB) Benoit Coeure včera na spojenej konferencii ECB a Belgickej národnej banky svojim kolegom prednášal o platobných systémoch budúcnosti a spôsoboch, ako by mohli ohroziť suverenitu štátov Európskej Únie. Hovoril pritom hlavne o novom fenoméne globálnych stablecoinov a rizikách, ktoré pre Európu predstavujú. Zdá sa, že odkedy Facebook predstavil svoj projekt Libra, rozhýbal sa aj skostnatený európsky bankový sektor.

TIP pre vás: Vytvorte si ziskovú stratégiu – Príďte na Workshop!

Globálne stablecoiny predstavujú riziko pre Európu

Európsky bankový sektor začína zaostávať za zvyškom sveta. Na potvrdzovanie cezhraničných peňažných transakcií používa systém z minulého tisícročia, ktorý vyžaduje spoluúčasť ľudí. Transakčné systémy ako SEPA alebo TARGET sú nedostatočné a žiadny ďalší pan-európsky projekt nedosiahol väčší úspech.

Európska Únia tak riskuje stratu svojej ekonomickej výhody oproti ostatným krajinám. Fragmentovaná európska ekonomika dlhodobo spomaľuje konkurenciu medzi firmami z rôznych štátov EÚ a zabíja inováciu.

Dvadsať rokov po vytvorení eura sa tak firmy začínajú obzerať po iných spôsoboch presunu hodnoty cez internet. Odpoveďou by mohli byť práve stablecoiny, ktoré majú výhodu vo forme instantných transakcií a otvárajú nové možnosti podnikania.

Couere varuje pred rizikom stablecoinov z Ameriky (Libra), Ruska (Gram) alebo Číny (Kryptojuan) ktoré ohrozujú suverenitu štátov EÚ a samotné euro.

ECB však zatiaľ voči stablecoinom ostáva skeptická, ako sa môžete dočítať tu:

(článok pokračuje pod odkazom)

ECB: Digitálna mena nie je potrebná – zatiaľ

Centrálne banky by nemali brániť v rozvoji a podnikaní!

Couere ďalej poznamenal, že Centrálne banky európskych štátov musia svoju politiku prispôsobiť súčasnej situácii a nájsť odpoveď na príležitosti a hrozby, ktoré prinášajú decentralizované technológie (blockchain). Európska centrálna banka v súčasnosti hľadá spôsoby, ako občanom umožniť používať euro aj v prípade postupného zrušenia hotovosti. Projekty ECB by však nemali brániť súkromným firmám v rozvoji.

Práve súkromné firmy totiž majú najlepšiu šancu vyvinúť transakčný systém budúcnosti, ktorý ponúkne bezpečné instantné cezhraničné transakcie s nízkymi poplatkami.

Príďte na stream – už dnes o 18:30!

Zdroj:
cointelegraph.com