Nezarobíme na nich veľké peniaze, no v kryptosektore zohrávajú dôležitú úlohu. Aj keď by mali stablecoiny disponovať bezpečnosťou a stabilným kurzom, v mnohých prípadoch prinášajú neistotu, ktorá s investormi zamáva.
Stabilita, bezpečnosť a transparentnosť
Keďže samotné kryptomeny sú volatilné a najmä v tomto bearmarketovom období, stablecoiny považujeme za jednu z najdôležitejších častí celého kryptomenového systému. Sú navrhnuté tak, aby mali stabilnú hodnotu v pomere 1:1 s konkrétnym aktívom, zvyčajne fiat menou, akou je americký dolár alebo euro. Pre mnohých investorov má predstavovať bezpečnosť a transparentnosť. Využívajú ich najmä vtedy, ak sa chcú vyhnúť vysokej volatilite na trhoch. To znamená, že ak investor v najbližšej dobe očakáva, že bitcoin padne o určité percentá, nie je donútený ich meniť za reálne doláre, ale vymení ich za stablecoin, ktorý je viazaný na americký dolár. Aké jednoduché, že?
K čomu môžeme stablecoiny využívať
Investori využívajú stablecoiny najmä na obchodovanie na burzách. Sú schopní ušetriť na poplatkoch a tiež rýchlejšie realizovať obchody v porovnaní s využitím fiat mien. Môžu tak vstupovať a vystupovať z pozícií bez toho, aby boli vystavení cenovým výkyvom kryptomien ako bitcoinu alebo ethereu. Umožňujú taktiež rýchly prevod medzi burzami s pomerne nízkymi poplatkami.
Ak chcete začať s investíciou, jednou z možností je aj poskytnutie pôžičky. Stačí splniť niekoľko podmienok, napríklad poskytnúť určitú zábezpeku. V tejto oblasti je alternatív naozaj množstvo.
Sú stablecoiny naozaj bezpečné ako sľubujú?
Aj napriek potenciálnym výhodám nie sú stablecoiny bez rizík. Najvýznamnejším a najčastejším rizikom stablecoinov je strata jeho fixácie, čo spôsobí, že stratí svoju hodnotu v porovnaní s podkladovým aktívom, a tak depegujú. Aktuálnym príkladom je USDC, ktorý sa pred pár hodinami výraznejšie odchýlil od svojej fixovanej hodnoty aby sa k nej opäť vrátil.
Ešte pred pár mesiacmi sa vývojári vyjadrili na otázku, či môžeme považovať USDC za stabilný a bezpečný stablecoin, pozitívne. Tvrdili, že ho môžeme považovať za jeden z najdôveryhodnejších a najuznávanejších digitálnych dolárov a ak chcete vsadiť na istotu, USDC je ten pravý výber. V posledných hodinách sa situácia otočila a dôvera v tento stablecoin u užívateľov značne klesá.
Prečo stablecoiny depegujú
Zrejme každý z nás túto udalosť v súvislosti s USDC dostatočne zachytil. USDC je síce plne rezervovaný stablecoin, ktorý je krytý hotovosťou a americkými dlhopismi, no práve počas víkendu začal mať problémy kvôli jeho väzbám na krach jednej z najväčších amerických bánk – Silicon Valley Bank (SVB).
Emitenti USDC, Circle, uviedli, že približne 3,3 miliardy USD v rezervách uviazlo v SVB. Vzhľadom na ich kolaterálny vplyv nasledovali aj ďalšie stablecoiny, ktoré stratili svoju hodnotu v pomere 1:1 amerického dolára. Použitie kolaterálu považujeme za alternatívu, ktorou sa dá udržať stabilnú cena. Keďže sa nachádzame vo svete kryptomien, najčastejšie sa ako kolaterál využíva bitcoin alebo ethereum. V tomto prípade sa jedná o DAI, ktorý funguje na decentralizovanom princípe. Jeho stabilná hodnota je podložená ethermi, ktoré sú uchovávané v smart kontrakte Maker DAO, postavenom na Ethereum blockchaine. Počas víkendu však DAI tiež klesol najmä kvôli strate hodnoty USDC, keďže podľa onchain dát, bol DAI v dobe poklesu krytý stablecoinom USDC z celých 36%.
Ako sme si mohli všimnúť už vyššie, stablecoiny môžu depegovať v dôsledku mikro a makroekonomických faktorov. Sú to najmä:
- problémy s likviditou
- rýchly nárast alebo pokles dopytu po stablecoinoch
- zmena v celkovom ekonomickom prostredí (inflácia a zvýšenie úrokových sadzieb)
- regulačné zmeny/právne problémy
- technické problémy (chyby v smart kontraktoch, hackerské útoky, preťaženie siete)
Tieto faktory dokážu viesť k zamedzeniu stability stablecoinov. Ich hodnota sa tak môže dramaticky zmeniť v priebehu páru hodín.
Ktorý zo stablecoinov bude ďalší
V máji 2022 to bol krach TerraUST a dnes má značné problémy USDC. Aktuálne je to v rukách tých najväčších hráčov. Komplikácie ohľadom stablecoinov aj naďalej pretrvávajú. Dlhšie sa špekuluje aj o krachu USDT, čo môže vyvolať ďalšiu vlnu paniky a strachu. Ide o najpopulárnejší stablecoin, ktorý kopíruje v pomere 1:1 hodnotu amerického dolára. Jeho trhovú kapitalizáciu považujeme za najvyššiu spomedzi ostatných stablecoinov. Aj keď ide o najznámejší stablecoin, je zároveň aj najkontroverznejším. Už dlhšie panujú o ňom pochybnosti, ktoré naznačujú, či sú skutočne všetky USDT v obehu kryté. Aj napriek týmto pochybnostiam sa firma Tether zaručila, že budú fungovať transparentnejšie.
Čoraz častejšie počúvame aj o typoch stablecoinov, ktoré fungujú v decentralizovanom systéme a sú ”košom” rôznych aktív, čo znamená, že ich stabilná hodnota sa odvíja napríklad od eura, dolára, zlata, striebra, bitcoinu a ďalších. Dosť to pripomína nedávny plán Facebooku (a jeho kryptomeny Libra), ktorý sa snažil vytvoriť stablecoin na decentralizovanom smart chaine. Napokon to nedokázali dotiahnuť do konca, keďže európski ministri financií odsúhlasili zákaz zavedenia tohto stablecoinu. Dôvodom prísnej regulácie bol strach z úspechu tohto systému, ktorý by mohol nahradiť štátne finančné inštitúcie.
Dôležité je čo najskôr zareagovať
Poznáme rôzne mikro a makroekonomické faktory, ktoré dokážu ovplyvniť situáciu v stablecoinoch. Ako dnes môžeme vidieť, zatiaľ žiadny stablecoin nedokáže priniesť takú istotu, v ktorej by sme mohli mať stopercentnú dôveru, ale tak to funguje aj v celom globálnom finančnom systéme, ktorý sa tiež dostáva do podobných situácií.
Objednajte si pizzu, otvorte si pivo či víno. V utorok 14.3 o 20:30 budeme Trader 2.0 s Ludvíkom LIVE. Samozrejme budeme preberať všetko čo sa aktuálne udialo a dovtedy ešte aj udeje.
Ak nastane situácia, v ktorej sa váš stablecoin odchýli od svojej fixnej hodnoty, môžete zareagovať tak, že ho jednoducho vymeníte za iný alebo zainvestujete do kryptomeny. Keďže stratu hodnoty USDC pripisujeme globálnemu problému, treba rátať s tým, že okrem depegujúceho stablecoinu by s najväčšou pravdepodobnosťou padal nielen celý kryptosektor, ale v tomto prípade aj akcie či ďalšie komodity. Niektorí investori, ktorí v depegujúcom stablecoine nemajú zainvestované, často podliehajú aj špekuláciám, ako na takomto depegu dokonca zarobiť. Je to aj možné, no v našom prípade je to určite pomerne rizikový obchod.
Aj keď stablecoiny dosiahli v kryptosektore významné postavenie, ich kritika sa čoraz viac zintenzívňuje. Najmä po nedávnom dramatickom kolapse ekosystému TerraUST a aktuálnom probléme s USDC ostáva veľký otáznik nad pozitívnou budúcnosťou stablecoinov, ktoré majú užívateľom priniesť v prvom rade istotu a bezpečnosť.
Prečítaj si aj: Bitcoin všetkých prekvapil: Rastie aj napriek pádu veľkých bánk v USA