[Správy] Nasdaq zvažuje spustenie BTC Futures – Návrh na zvýšenie anonymity Bitcoinu je tu – Charlie Lee: 1 % z odmien za ťažbu na vývoj Litecoinu

BitmarketsFlockers mobil

Jedna z najväčších obchodných platforiem Nasdaq zvažuje spustenie Bitcoin Futures. Taproot/Schnorr upgrade siete Bitcoinu má priniesť podstatne väčšiu ochranu súkromia. Teraz bol tento upgrade siete formalizovaný do troch návrhov, ktoré sú známe ako BIP 340,341,342. Zakladateľ Litecoinu, Charlie Lee, navrhuje dobrovoľné financovanie vývojárov siete. To by malo pochádzať od ťažiarov, ktorí by 1% z ťažby dávali na vývoj siete. 

Profesionálna analýza – 26.01.20 Update altcoinov – XEM, ATOM, LINK

Doženie Nasdaq ICE a spustí BTC futures?

Nasdaq je najväčšie elektronické trhovisko v USA a drží si tak pomerne silnú, dominantnú pozíciu v rámci obchodného sveta. O spoločnosti Nasdaq sa dlho špekulovalo, či sa chystajú nastúpiť na rozbehnutý vlak, ktorým je Bitcoin. Nakoniec v tomto súboji vyhrala spoločnosť ICE, ktorá spustila Bakkt, čo je dcérska spoločnosť zameriavajúca sa na obchod fyzicky krytých BTC futures.

CEO Nasdaqu, Adena Friedman, povedala v rozhovore pre Bloomberg, že spoločnosť Nasdaq pozorne sleduje Bitcoin a dokonca aj ostatné kryptomeny. Podľa Adeny Friedman Nasdaq teraz rieši, ako vytvoriť produkt, ktorý by sa líšil od CME a Bakktu. Friedman povedala, že kryptomeny majú jednoznačne úlohu v globálnej ekonomike a že existuje vysoká miera dopytu po obchodovaní Bitcoinu a ostatných kryptomien.

CEO Nasdaqu ďalej spomenula nemenovaného partnera z oblasti kryptomien, s ktorým spolupracujú na návrhoch originálnych produktov spojených s kryptomenami. V rozhovore povedala, že sa pozerajú na kryptomeny ako na celok a preto zvažujú i ostatné kryptomeny a produkty na nich postavené.

Taproot/Schnorr ako oficiálny návrh na implementáciu

Bitcoin urobil ďalší krok k radikálnemu zvýšeniu súkromia na BTC sieti. Softfork siete, ktorý je známy ako Taproot/Schnorr upgrade, bol oficiálne prevedený do podoby BIP (Bitcoin improvement proposal) a môže teraz prejsť schvaľovacím konaním a následne byť začlenený do ostrej prevádzky.

Práve implementácia Taproot/Schnorr upgradu je však ešte relatívne ďaleko, pretože na implementáciu je potrebná zhoda celého ekosystému. A očakáva sa, že pri tomto upgrade nebude panovať jednoznačný konsenzus. To má niekoľko dôvodov. Jedným z nich, ktorý je zásadný pre momentálnu situáciu, sú regulácie.

Terajší kryptomenový priestor stojí na centralizovaných burzách, na ktorých sa dajú ľahko vymáhať regulácie. Tie primárne cielia na určenie pôvodu financií. Ak by sa nedalo určiť, odkiaľ konkrétne BTC mince pochádzajú, tak by regulátori mohli burzám zakázať BTC obchodovať.

Regulácie sú moderným trendom, kedy štátny sektor začína doháňať technologický vývoj a snaží sa odpovedať na vzrastajúce využívanie kryptomien ako prostriedku výmeny. Tu plní kľúčovú úlohu globálna agentúra FATF, ktorá vytvára regulačné rámce. Tie by následne mali jednotlivé štáty implementovať do svojej národnej legislatívy.

Charlie Lee: 1% odmien z ťažby by malo ísť vývojárom

Financovanie vývoja jednotlivých kryptomien je veľmi dôležitá otázka, ktorá nemá jasnú odpoveď. Problém sa nachádza v tom, že core vývojári nemajú systematický spôsob odmeňovania za svoju prácu. To v podstate znamená, že na vývoj decentralizovaných blockchainov neexistuje iný stimul ako dobrá vôľa vývojárov.

To chce zmeniť Charlie Lee, zakladateľ Litecoinu. Ten novo navrhol odmeny pre vývojárov a to v podobe 1%, ktoré by ťažiari posielali na konto Nadácie Litecoinu. To je nezisková organizácia, ktorá spravuje vývoj LTC siete.

„Pri terajších cenách by 1% odmien znamenalo sedemásobok ročných nákladov Litecoin nadácie. Ak by sa len malé percento ťažiarov rozhodlo pre dobrovoľné poplatky, tak by nadácia mohla tieto financie využiť v dobrej viere na vývoj siete,” povedal Lee a dodal: „Nebolo by správne, keby takýto poplatok bol povinný.” Z toho jasne vyplýva, že ide o dobrovoľnú iniciatívu.

Podľa Leeho má nadácia financie na ďalšie dva roky práce. K podstatne radikálnejšiemu kroku sa nedávno rozhodli veľkí hráči v sieti Bitcoin Cash na čele s Rogerom Veerom. Podľa nich by malo ísť 12,5 % odmien z ťažby do rúk vývojárov siete. Ťažiari, ktorí by sa na financovaní nepodieľali, by sa dostali do prekérnej situácie, pretože zvyšok siete by mal nimi vyťažené bloky odmietať a teda by nezískali žiadnu odmenu za prácu na zabezpečenie siete.

Čo čítať ďalej:

Ktorá kryptomena je medzi investormi najobľúbenejšia? Výsledok vás (ne)prekvapí!

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

Okazio PCSolaxy mobil banner