Správy – Koľko adries vlastní 1 Bitcoin – IOTA vypla sieť, peňaženky sú pod útokom – Trumpova administratíva chce zaviesť prísne regulácie

BitmarketsOkazio mobil

Premýšľali ste niekedy o tom, koľko ľudí vlastní aspoň jeden celý Bitcoin? Dnes sa pozrieme na odpoveď. Sieť IOTY (Tangle) sa nachádza pod koordinovaným útokom a Nadácia IOTA musela kompletne vypnúť presun hodnoty na sieti. Administratíva amerického prezidenta Trumpa plánuje zaviesť na kryptomeny prísnejšie regulácie. USA sa tak profiluje ako štát nepriateľský ku kryptomenám. 

1 Bitcoin nie je pre všetkých

Celkový počet Bitcoinov je 21 miliónov a nikdy ich nebude existovať viac. To znamená, že iba 21 miliónov ľudí bude môcť vlastniť jeden celý Bitcoin. Avšak existujú odhady, že až 3 milióny BTC je nenávratne stratených. Tým sa dostaneme na finálne číslo 18 miliónov.

Ak sa pozrieme na on-chain štatistiky, tak pomerne rýchlo zistíme, koľko adries drží viac ako jeden Bitcoin. Najprv sa však pozrieme na menšie adresy. Podľa serveru BTC.com existuje približne 28,5 milióna peňaženiek, ktoré držia menej ako jeden Bitcoin. Adries s menej ako jedným BTC je približne 96 %.

Adresy s 1 a viac BTC sú tak v minorite a ich počet je približne 700 000. Ak sa pozrieme na celkovú distribúciu BTC, tak zistíme, že pomery sa kompletne obrátia. 96 % BTC adries drží približne 5 % celkového množstva BTC. A zvyšné 4 percentá adries drží 96 percent BTC.

Čo to znamená? Existujú dve vysvetlenia. Prvé a pravdepodobnejšie vysvetlenie je to, že prevažná väčšina ľudí drží BTC mince na burzách a tie sa tak zaraďujú medzi najväčšie peňaženky. Teda tu nie je zohľadnený počet ľudí, ktorí BTC naozaj vlastnia. Ďalšie vysvetlenie je také, že väčšinu BTC drží veľmi malé množstvo ľudí, ktorí prišli do sveta kryptomien veľmi skoro a silne akumulovali BTC.

Celkový počet majiteľov kryptomien sa momentálne odhaduje medzi 40 – 80 miliónov ľudí. Väčšina z nich však bude vlastniť skôr malé sumy. Konkrétne čísla nie je možné relevantne overiť, pretože kryptomeny sú globálnym fenoménom, a aj preto majú odhady také rozpätie. Jednotlivé burzy neposkytujú dáta o svojich zákazníkoch, a teda nie je možné zistiť, aká je distribúcia v rámci burzy.

Môžeme však vyvodiť jednoduchý záver a tým je fakt, že majiteľov 1 BTC bude pravdepodobne extrémne málo. Ak teda vlastníte jeden celý Bitcoin, tak sa dostávate medzi niekoľko málo vyvolených.

Rozbor ceny BTC:

Útok na IOTA peňaženku

IOTA vydala oficiálne varovanie proti spúšťaniu Trinity wallet. Trinity wallet je peňaženka priamo od Nadácie IOTY. Tá pravdepodobne čelí cielenému útoku, ktorý bol vedený na adresy s hodnotou 40 Tiota a vyššie. Nadácia IOTY následne vypla Koordinátora, ktorý zaisťuje prenos hodnoty na sieti. Dátové transakcie je stále možné posielať.

Podľa poslednej aktualizácie zo strany Nadácie IOTA sa podarilo identifikovať problém a momentálne sa pracuje na jeho riešení. Zatiaľ nie je jasné, čo presne sa stalo, ale zdá sa, že problém je v Trinity Wallet.

IOTA mala problémy už s predchádzajúcou generáciou peňaženiek, ktoré boli používateľsky neprívetivé. Problém s Trinity wallet opäť upozornil na centralizovanú náturu siete, ktorá je kompletne pod kontrolou Nadácie IOTA.

V prípade, že sa vás problém dotýka, sledujte oficiálnu stránku o súčasnom dianí. Až do vyriešenia problému sa odporúča neprihlasovať sa do Trinity Wallet a vyčkať na kompletnú analýzu toho, čo sa vlastne odohralo.

Trump chce prísne regulácie

Trumpova administratíva chce sprísniť regulácie pre kryptomeny. To oznámil Steven Munchin, minister financií. Podľa neho sú prísnejšie regulácie potrebné kvôli ochrane pred praním špinavých peňazí. Kým svetový trend je uvoľňovanie regulácií a podpora rozvoja kryptomenových ekosystémov, tak USA zvolilo opačný smer a snaží sa kryptomeny zakazovať či silne regulovať.

Ako presne budú nové regulácie vyzerať, nie je zatiaľ jasné. Spojené štáty po nástupe Trumpa do úradu zvolili protekcionistickú cestu vo vzťahu k ekonomickému rozvoju. To chce teraz Trumpova administratíva zaradiť aj do svojho vzťahu ku kryptomenám. Tie totiž ohrozujú suverenitu dolára ako globálnej meny.

Hester Peirce, komisárka SEC tiež známa aj ako „Crypto Mom” navrhla úplný opak, ktorý by zabezpečil kryptomenám tzv. dobu hájenie, kedy by podliehali iba jednoduchým reguláciám. To by malo zabezpečiť lepší rozvoj prostredia a vytvoriť z USA centrum blockchainového rozvoja. To sa pravdepodobne nestane, pretože Trumpova vláda sa ku kryptomenám stavia veľmi negatívne.

Čo čítať ďalej:

Na Binance už kúpite Bitcoin aj za koruny a 13 ďalších mien! – Nie je to však lacné

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

txbAnycoin mobil banner