Správy – Bitcoin v novom týždni zažil zamietnutie – Burzové mince mieria na Mesiac a signalizujú bull run – Tether stablecoin bude po novom na Algorande

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Cena Bitcoinu cez víkend pokorila 10 000 dolárov. Pondelok však priniesol zamietnutie ceny. Dôvod na obavy to však nie je. Burzové mince zažili nielen bezvadný víkend, ale na rozdiel od BTC ďalej rastú. To pripomína bull run zo začiatku roka 2019. Stablecoin Tether sa novo presúva tiež na PoS sieť Algorand. Tá pochádza z dielne muža, ktorý urobil revolúciu vo svete kryptografie.

Viac informácií – 10 blockchainových vynálezov, ktoré môžu zmeniť svet

Bitcoin zažil zamietnutie, ale zaplnil CME gap

Bitcoin cez víkend prerazil hranicu 10 000 dolárov a až do pondelňajšieho rána si tieto hodnoty držal. Avšak postupom hore sa vytvoril na CME futures GAP. CME je regulovaná, obchodné entita, ktorá cez víkendy nie je v prevádzke a teda sa tvoria tzv. gapy. Tie sa zvyčajne rýchlo zaplnia po opätovnom spustení burzy.

Terajší gap sa zaplnil naozaj rýchlo a ukazuje veľmi zaujímavý pohľad na cenu BTC. Najprv sa pozrieme na to, kde sa ten gap vlastne vytvoril. Výšku mal cca 300 dolárov a bol medzi úrovňami 10 200 a 9 900 dolárov. Na nasledujúcom obrázku ho môžete vidieť v 4-hodinovej perspektíve.

Ak sa však pozrieme na minútový graf, tak uvidíme niečo extrémne zaujímavé. Na burze CME totiž počas jednej minúty cena klesla o neuveriteľných 600 dolárov. Išlo tak s najväčšou pravdepodobnosťou o jediný veľký predaj. Čo je však podstatne zaujímavejšie je fakt, že „dip” bol prakticky okamžite tiež vykúpený.

To značí lačnosť investorov, pretože podobné pohyby často tvoria tzv. formácie Bart, ktoré sú pri BTC bežné. Momentálne sa tak ukazuje, že dopyt po BTC je naozaj vysoký. Priestor postupne ovláda optimizmus a niet sa čomu diviť. Ak sa pozrieme na týždenný graf, tak sme zavreli poslednú sviecu minulého týždňa nad úrovňou 10 000 dolárov.

Indikátory MACD a RSI naďalej značia vstup do bullish teritória (RSI – nad bielou horizontálnou líniou). MACD, ukazovateľ smeru a hybnosti ceny, ukazuje tiež vzostupnú tendenciu na týždennom grafe. Korekcia samozrejme môže prísť kedykoľvek, ale nálada na trhoch je momentálne veľmi optimistická. A ako ukázal príklad CME futures, tak sa každý dip rýchlo kupuje.

Burzové mince na vzostupe

Pri bull rune v prvej polovici roka 2019 sme mohli vidieť zaujímavý úkaz. Kým prišiel všeobecný vzostup, tak rástli primárne hlavne burzové mince. Dnešný prepad BTC väčšinu coinov stiahol so sebou. Teda, okrem burzových mincí na čele s Binance. Za burzové mince sa považujú tokeny, ktoré burzy zaradili do svojich ekosystémov a poskytujú rôzne výhody svojim držiteľom.

Za posledných 24 hodín si najlepšie viedol token burzy Okex, ktorý si pripísal 40 %. Hneď za ním je Huobi Token, ktorý získal 18,53 %. Potom už nasleduje Binance so svojím BNB, ktoré za 24 hodín získalo 11%. Medzi menšie burzy, ktoré pripisovali zisky, patrí napríklad tiež Bibox token. Ten si pripísal za posledný deň 27 percent. Na nasledujúcom obrázku sa môžete pozrieť, aké zisky si pripísali za posledný týždeň najväčšie burzy.

Burzové mince sa často pohybujú spoločne, pretože ich funkcie a uplatnenie sú veľmi podobné. Najmä spustenie IEO platforiem je veľkým lákadlom. IEO (úvodná ponuka mincí na burzách) nahrádzajú ICO, ktoré boli veľmi obľúbené hlavne v roku 2017. Vzostup burzových mincí naposledy signalizoval bull run.

Tether bude po novom aj na Algorande

Tether je zďaleka najväčší stablecoin. To znamená, že jeho cena je priamo naviazaná na dolár. V podstate ide o to, že spoločnosť Bitfinex, ktorá stojí za Tetherom, má uložené doláre, ktorými kryje cenu tokenu. Tether novo prechádza tiež na Algorand (primárne existuje na ETH ako ERC 20 token).

Algorand je novou PoS sieťou z dielne Silvia Micaliho, ktorý premenil modernú kryptografiu a získal za to tiež najprestížnejšiu cenu (Turingova cena) v rámci počítačových vied. Existencia Tetheru na Algo blockchaine umožní Algorandu stať sa viac konkurencieschopným.

Stablecoiny v podobe tokenov na smart chainoch totiž umožňujú preklenúť jeden z najväčších problémov terajšieho sveta kryptomien a tým je cenová volatilita. Volatilita napríklad bráni podnikom v implementácii blockchainových riešení. Pre podniky by bolo problematické, keby vo veľkom prijímali kryptomeny a ich cena následne poklesla.

Čo čítať ďalej:

TOP 5 mining zariadení pre rok 2020 – Ťažte BTC efektívne

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.