Blíži sa halving BTC a všetky oči sa upierajú na vývoj cien Bitcoinu. Mike Co, píšuci pre The Coinbase Blog, optimisticky argumentuje o budúcnosti kryptomien, a ich kráľa – Bitcoinu. Podľa neho je Bitcoin do budúcnosti lepšia voľba než fyzické zlato. Prečo? Dozviete sa v článku.

Význam halvingu

Každé štyri roky sa koná halving Bitcoinu. Pri každej udalosti sa znižuje odmena za vyťažený blok BTC na polovicu. V dôsledku toho je Bitcoin odolný voči inflácii – pretože dokopy bude najviac 21 miliónov BTC. Posledná minca bude vyťažená okolo roku 2140.

Mohlo by vás zaujímať: Všetci čakajú veľký rast kryptomien – Je však vôbec možný? Tieto faktory musia byť splnené!

Dôsledky ďalšieho halvingu BTC by teda mohli byť významné. Sú len dva scenáre – história sa môže opakovať alebo sa stane niečo neočakávané. Niektorí odborníci odhadujú, že po nadchádzajúcom halvingu budú mineri naďalej profitovať, ale iba vtedy, ak si Bitcoin udrží cenové rozpätie 12 000 – 15 000 dolárov. Iní tvrdia, že už prebieha BTC rally spojená s halvingom.

bitcoin zlato, Prečo je Bitcoin lepšia voľba než zlato? Toto sú hlavné dôvody!

Je Bitcoin vzácnejší ako zlato?

Mike Co, píšuci pre The Coinbase Blog, optimisticky argumentuje o budúcnosti Bitcoinu. Taktiež hovorí o nadradenosti kryptomien nad zlatom a fiat menami. Od augusta 1971, keď prestal byť dolár viazaný na zlato, hodnota dolára klesla, pričom hodnota zlata stúpla z fixných 35 dolárov za uncu na dnešných viac ako 1 500 dolárov.

Mohlo by vás zaujímať: Ktorá kryptomena je medzi investormi najobľúbenejšia? Výsledok vás (ne)prekvapí!

Ak je teda nedostatok, respektíve vzácnosť to, čo robí zlato lepším ako dolár, Bitcoin je oveľa lepší ako zlato. Mike Co ďalej vysvetľuje:

Nedostatok a vzácnosť zlata je základom celkovej trhovej kapitalizácie zlata, ktorá presahuje 7 biliónov dolárov, s dopytom svetových finančných inštitúcií, jednotlivcov a centrálnych bánk. Teraz si na chvíľu predstavte, že by bol nejaký kov, taký vzácny ako zlato, s jednou špeciálnou vlastnosťou – mohol by sa prenášať cez komunikačný kanál.“

Hashrate je na ATH

Mineri zabezpečujú overenie a časové označenie každej BTC transakcie, ktorá si vyžaduje určitý výpočtový výkon. Po máji 2020 však odmeny za vyťaženie bloku klesnú z 12,5 na 6,25 nových BTC. Menšia odmena by mohla minerov odradiť od pokračovania v ťažbe. Mike co však vysvetľuje:

„Ekonomika Bitcoinu má tendenciu byť odolná a vyrovnaná. Keď sa v minulosti po dvoch halvingoch, ktoré obmedzili odmeny pre minerov, dosiahla ťažobná sila (tzv. Hashrate) najvyššie hodnoty za celú existenciu. Inými slovami, čím je za nami viac halvingov, a čím je vyťažených viac Bitcoinov a stúpa hashrate, samotná bezpečnosť siete neustále rastie.

bitcoin zlato, Prečo je Bitcoin lepšia voľba než zlato? Toto sú hlavné dôvody!

Okrem toho pomáha halving BTC zvyšovať jeho nadradenosť nad zlatom mnohými inými spôsobmi. Napríklad nikto presne nevie, koľko zlata sa vyťažilo. Ktokoľvek s obyčajným počítačom však môže kedykoľvek nezávisle overiť existenciu celkového množstva BTC.

Mohlo by vás zaujímať: Ethereum prekonalo 200$ a bude pokračovať – Má rovnaký pattern ako Litecoin v januári

Ďalšie výhody

Navyše je ťažké a nákladné overovať čistotu zlata. Avšak, kryptomena sa dá ľahko overiť spustením celého uzla. Mike Co zdôrazňuje túto výhodu BTC:

Predstavte si, že stroj na čistenie zlata dokáže súčasne overiť verejný záznam o všetkých transakciách so zlatom, ktoré sa kedy vykonali v histórii. V súčasnosti pôsobí v 96 krajinách viac ako 52 000 uzlov na overenie siete BTC.“

Čo čítať ďalej?

Oplatí sa ťažiť kryptomeny? Vďaka týmto grafickým kartám budete profitovať!

Zdroj:
bitcoinist.com

1
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Pega Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Pega
Guest
Pega

Fiat peniaze su vzdy a zasadne zavisle od dôvery. Preto kryptomeny „skacu“ aj v porovnani s papierovymi (tiez fiat) peniazmi. Zlato je prakticky nezavisle – je to vidiet z neustaleho rastu „ceny“ zlata ( v skutocnosti poklesu ceny fiat penazi).
Nateraz maju kryptomeny potencial rast aj voci zlatu, ale ako uchovavatel hodnoty nestoja za nic.
Krypto ma svoj zmysel a vyhody a zlato tiez. Ale kedze kazda spociva v niecom inom (zlato je uchovatel hodnoty, krypto od statu a bank nezavisle peniaze) nema toto pseudoporovnanie ziadny vyznam.
Takze si myslim, ze je potrebne vyberat nastroj vzdy podla toho, co od neho chceme.