- Po takmer 20 rokoch má Slovensko hodnotenie A-
- Vláda síce novým plánom ministerstva financií ušetrí, ale rozdáva na iných miestach
Nová garnitúra pod vedením premiéra Roberta Fica (Smer-SSD) dostala za svoje zatiaľ krátke fungovanie prvú známku. Nie je však dôvod na radosť, pretože takéto hodnotenie sme nemali od roku 2004, informuje o tom portál Aktuality.
Takto Slovensko vníma ratingová agentúra FitchRatings, ktorá nám udelila známku A- (mínus) so stabilným výhľadom, teda hodnotenie nám znížila. Predtým sme mali známku A s negatívnym výhľadom.
Ako sme už spomínali v úvode, tak známka A- je pre Slovensko najhoršia od roku 2004, teda za takmer 20 rokov. Naplnili sa tým obavy ekonómov, že zlé hospodárenie môže viesť čoraz k horšiemu hodnoteniu Slovenska.
Ratingová agentúra FitchRatings hodnotí viacero parametrov. Hlavným je zhoršený stav verejných financií a nejasná cesta k riešeniu tohto závažného problému. Taktiež sme nezabodovali ani plánom ministra financií Ladislava Kamenického (Hlas-SSD), ktorý hlása návrat 2 miliárd eur.
Tento plán podľa slov agentúry FitchRatings síce zvyšuje príjmy do štátnej kasy, ale vládna garnitúra zároveň peniaze rozdáva vo forme napríklad mimoriadneho príspevku pre dôchodcov vo výške 300 eur. Deficit Slovenska je pritom aktuálne na 6 %.
A čo to vlastne všetko znamená? Horšie hodnotenie Slovenska ratingovými agentúrami môže postupne viesť k tomu, že si naša krajina bude napríklad drahšie požičiavať na finančných trhoch. To rozhodne nie je dobrá správa, pretože výnosy na dlhopisoch v posledných rokoch výrazne stúpli.
To však nie je jediný parameter, podľa čoho sa vypočítava to, za koľko si štát môže požičiavať. Do hry prichádzajú aj úrokové sadzby pre domácnosti a podnikateľov v bankách. Pri horšom scenári sa môže stať, že si ľudia a firmy priplatia na úrokoch.
Problém je v tom, že ekonomika Slovenska sa až príliš spolieha na naše automobilky, pričom ku Košiciam na východnom Slovensku o 2 roky pribudne nový závod Volvo. Nepriaznivými činiteľmi sú aj zníženie produktivity práce, obmedzenie dodávok energií a politická situácia v našej krajine.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Úspech plánu Ladislava Kamenického ukáže až čas
Zoznam daní a zvýšených odvodov je pomerne dlhý. A zatiaľ nemusí byť konečný. Cieľom vlády je dosiahnuť zníženie deficitu štátneho rozpočtu z tohtoročných 6,5 % na budúcoročných 6 %.
Ďalšími opatreniami sú zvyšovanie dane na alkohol a tabak, úprava sadzby spotrebnej dane z liehu, ale napríklad aj zvýšenie dane z dividend pre firmy. Z týchto opatrení vláda očakáva spolu 50 miliónov eur.
Pravdepodobne najviac sa dotkne Slovákov znižovanie odvodov do 2. piliera z aktuálnej výšky 5,75 % na len 4 %. Tento krok podstatne obmedzí ukladanie prostriedkov Slovákov na budúce dôchodky.
Prečítajte si aj: Výborné správy pre slovenských seniorov: Príspevok, ktorý dostanú čoskoro, sa dvojnásobne zvýši