Ľudí v dôchodkovom veku v európskych štátoch stále pribúda. Starnúca Európa môže v budúcnosti predstavovať veľký problém, keďže na dôchodcov nebude mať v podstate kto zarábať. Denník Pravda uviedol, že analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák očakáva pre Slovensko tento scenár na najbližších 25 rokov.
V súčasnosti je Slovensko v porovnaní s ďalšími európskymi štátmi pomerne mladé, no trend sa má ďalšiu generáciu zmeniť. Pôrodnosť je neporovnateľne nižšia ako v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch. Preto Slovensko začne veľmi rýchlo starnúť. Počas posledných rokov sme mohli byť svedkami začiatku tohto trendu.
Druhý pilier nás nezachráni
Riešením, ktoré môže pomôcť dosahy starnutia obyvateľstva zmierniť, bolo vytvorenie druhého piliera. V ňom si prispievatelia okrem odvádzania do sociálnej poisťovne sporia aj na vlastný dôchodok. Podľa analytika ale na vyriešenie problému nebude stačiť ani druhý pilier. Preto bude nevyhnutná aj úprava veku odchodu do dôchodku, čo je však pre štát veľmi nákladné.
Vláda od 1. júla začala dokonca presúvať kapitál v druhom dôchodkovom pilieri z konzervatívnych dlhopisových fondov do výnosnejších indexových fondov s cieľom efektívnejšie zhodnocovať peniaze. V súčasnosti je v druhom pilieri spolu 12,68 miliardy eur.
Ako môže Slovensko úspešne bojovať so starnúcim obyvateľstvom?
Dôchodkový systém na Slovensku viaže vek odchodu do dôchodku na očakávaný vek dožitia a umožňuje odchod do predčasného dôchodku po 40 odpracovaných rokoch. Situáciu zhoršil aj rodičovský bonus, ktorý čerpá časť z budúcich dôchodkov do súčasnosti. Podľa analytika je možné účinne problém starnutia obyvateľstva vyriešiť zvýšením populácie alebo produktivity.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Dôchodcovia si finančne polepšia
Nedávno sa dokonca na Slovensku zmenili aj odvody do sociálnej poisťovne. Pre SZČO, ktorí sú zároveň aj poberateľmi starobného, predčasného alebo výsluhového dôchodku a dovŕšili dôchodkový vek, je minimálna mesačná suma poistného 164,39 eura. Aký je výpočet novej sumy odvodov do sociálnej poisťovne a odkedy platí, sa dočítate v článku Slováci pozor: zmenila sa výška odvodov do Sociálnej poisťovne.
Najbližšie roky si dôchodcovia finančne prilepšia, keďže na Slovensku rast dôchodkov prekoná aj infláciu. Navýšenie dôchodkov o jednotlivé príspevky zabezpečí, že počas ďalších 5 rokov predbehne tempo rastu cien.
Konkrétne v roku 2023 dôjde celkovo k dvom zvýšeniam hodnoty dôchodku. Prvé nastalo 1. júla, zatiaľ čo druhé sa uskutoční už 1. októbra. Konkrétny výpočet a tabuľku si môžete pozrieť v článku Slovákov čaká dvojité zvýšenie dôchodkov. Pozrite, kto si o koľko prilepší.
Mohlo by ťa zaujímať: Dobrá správa pre slovenských penzistov: Dôchodky vzrastú o 10,6 %