Slovensko so svojou životnou úrovňou značne zaostáva za väčšinou krajín v európskom regióne. Predpovede makroekonomických ukazovateľov podľa údajov Tradingeconomics dokonca naznačujú, že tempo rastu bude v roku 2023 klesať a oživenie nastane až v nasledujúcom roku.
Slovensko nestíha za okolitými krajinami
Za posledné roky Slovensko strácalo oproti priemeru životnej úrovne EÚ, zatiaľ čo nás obehlo Poľsko aj Maďarsko. Priemer EÚ vyjadruje hodnota 100 %, zatiaľ čo na Slovensku je táto metrika na hladine 67 %. Pre porovnanie, životná úroveň stúpla v Česku na 91 %, Poľsku 79 % a Maďarsku 77 %.
Nižšie zobrazené údaje naznačujú, že rast hrubého domáceho produktu (HDP) by mal v druhom (-0,4 %) a treťom (-0,1 %) kvartáli dokonca klesať, pričom trend by sa mal zmeniť v poslednom štvrtom kvartáli.
Nezamestnanosť taktiež mierne stúpne do konca roka na odhadovaných 6,7% zo súčasných 5,6 %. Problémom na trhu práce je ale skôr najvyšší pokles reálnej mzdy za 22 rokov. Súčasná inflácia 14,8 % spôsobuje, že ľudia sú chudobnejší a čisté mzdy sa im nezvýšili dostatočne.
najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Čas na uťahovanie opaskov
Slováci najviac pociťujú vzostup cien v sektore potravín, kde bol opäť zaznamenaný rast z úrovne 27,8 % na rekordných 28,2 %. Podľa údajov Tradingeconomics by v druhom kvartáli malo dôjsť k poklesu inflácie na 9,9 %, čo predstavuje približne 5 % len za 3 mesiace. Posledný medzimesačný pokles predstavuje 0,6 % a zároveň ide o najnižšiu infláciu za posledný polrok. Do konca roka by tempo rastu cien malo klesnúť na odhadovaných 5,3 %.
Úrokové sadzby budú v priebehu roka aj naďalej rásť, čo v konečnom dôsledku predraží hypotéky a ďalšie finančné produkty. Očakáva sa, že do konca roka dôjde k zvýšeniu zo súčasných 3,75 % na 4,25 % a od ďalšieho roka začnú sadzby mierne klesať.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Kombinácia poklesu reálnej mzdy s vysokou infláciou a extrémnymi úrokovými sadzbami spôsobuje, že ekonomika sa dostane do stabilných čísel pravdepodobne najskôr až o 3 roky. Navyše zadĺženosť Slovenska je najvyššia v celej histórii. Zatiaľ si Slováci pravdepodobne budú musieť utiahnuť opasky a prečkať toto neľahké obdobie.
Mohlo by ťa zaujímať: Riziko bankrotu Slovenska, je podľa Európskej komisie vysoké