Slovensko sa má čo učiť – tento štát zaviedol 0 % daň z technologických inovácií, AI a programovania aplikácií

Novinky Slovensko sa ma čo učiť
Slovensko sa ma čo učiť. Zdroj: shutterstock.com/Party people studio/lunopark
BitmarketsBitmarkets

Prezident Salvádoru, Nayib Bukele vo štvrtok na svojom Twitteri vyhlásil, že podpísal zákon rušiaci dane týkajúce sa technologických inovácií, software, hardware a umelej inteligencie. Salvádor sa do pozornosti odborníkov, ale aj širokej verejnosti dostal v roku 2021, kedy ako prvá krajina na svete uzákonila bitcoin ako legálne platidlo.

0 % daň z technologických inovácií

Podľa správy News Bitcoin sa zmieňované zrušenie daní týka všetkých podkategórií, a to dane z príjmu, majetku, kapitálovej dane a dovozných ciel. Zákon má za cieľ predovšetkým podporu technologického sektoru, vytvorenie väčšieho množstva pracovných miest pre občanov a prilákanie zahraničných investícií.

Salvádor však samozrejme nie je prvou krajinou, ktorá zaviedla podobné opatrenie. Ako jednu z najúspešnejších krajín profitujúcich z de facto nulových daní je možné uviesť napr. Spojené arabské emirátyZa jeden z hlavných faktorov prospievajúcich k ekonomickému boomu je možné považovať 0% daň z príjmu právnických a aj fyzických osôb. Tá výrazne prispela k prílivu zahraničných investícií a príchodu množstva podnikateľov a odborníkov z technologického a finančného sektoru. Od prvého júna 2023 je plánované zvýšenie na 9% pri čistom zisku presahujúcom 375 000 AED, čo je však stále 2-krát menej, ako na Slovensku.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a
najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>
náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Inovácie kryptomien napredujú aj vďaka nízkym daniam

Podobne progresívnym daňovým režimom sa môže pochváliť aj Nemecko, v ktorom pri držaní kryptomien viac ako rok nevzniká povinnosť platiť daň. Nemecká legislatíva definuje kryptomeny ako súkromné aktívum, čo v praxi znamená, že sa na ne nevzťahuje daň z výnosu z kapitálových trhov. V prípade predaja kryptomien v období kratšom ako jeden rok, nie je potrebné platiť daň iba pri zisku nepresahujúcom 600 €.

Daň z kryptomien je na Slovensku vysoká

Daň z kryptomien je na Slovensku vysoká. Zdroj: shutterstock.com/Juicy FOTO

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Slovensko zaostáva

Na Slovensku je téme čo najefektívnejšieho danenia kryptomien venované oveľa menej pozornosti, ako v zahraničí. V súčasnosti sa daňovo-odvodové zaťaženie v závislosti od konkrétneho prípadu. Pre právnické osoby je to 15, respektíve 21 %. A pre fizické osoby 19 respektíve 25 %. U fyzickej osoby ešte treba prirátať 14 % zdravotné odvody. Povinnosti dane podlieha dokonca každá transakcia, čo v praxi obchodné aktivity s kryptomenami komplikuje ešte viac.

Problematike čo najefektívneších daní pre slovenskú ekonomiku sa venuje poslanec NRSR Peter Cmorej. Poukazuje predovšetkým na negatíva vysokých daní a odvodov, kvôli ktorým si množstvo subjektov prenáša daňovú rezidenciu do inej krajiny alebo dane jednoducho neplatia. Ako ďalej uvádza, „zníženie daní by naopak do rozpočtu prinieslo viac peňazí”. O jeho návrhu zrušenia povinnosti zdaniť každý obchod a upravenia daňovej sadzby 7 % na predaj kryptomien po viac ako roku, sa na pôde NRSR rokovalo 18.10.2022, avšak daný návrh neprešiel.

V prípade Slovenska existuje množstvo špecifík, na ktoré je potrebné pri úprave daňového režimu brať ohľad. Zrušenie alebo aspoň zníženie daní nielen v sfére kryptomien by mohlo prispieť k nárastu podnikateľských aktivít, zastaviť odliv mladých talentov do zahraničia a prilákať ambicióznych podnikateľov na Slovensko. Okrem kryptomien je v rámci odbremenenia od daní potrebné venovať pozornosť aj ďalším rozvíjajúcim sa sektorom, ako napr. umelá inteligencia, robotika, VR/AR, obnoviteľné zdroje a podobne.

Prečítaj si aj: Toto ťa prekvapí: Až 99 % kryptoinvestorov podľa štúdie neplatí dane

txbOkazio mobil