Európa je najpomalšie rastúcim kontinentom na svete, zatiaľ čo Slovensko nestíha ani za rastom ekonomiky Európskej únie. Podľa správy denníka Pravda, ktorá vychádza z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), sa Slovensku vyspelé ekonomiky vzdiaľujú čoraz viac. Zaostávanie sa netýka iba financií, ale zasahuje do všetkých oblastí života.
Slovensko už ďalej neprežije ako montovňa
Zdravotníctvo je na Slovensku podvyživené predovšetkým z dôvodu neefektívneho čerpania zdrojov z plánu obnovy. Problémom nemôže byť iba nedostatok financií, pretože Slovensko dáva do zdravotníctva približne rovnaký kapitál ako vyspelé ekonomiky. Navyše, neprijímame dlhodobé riešenia ako zvyšovanie kapacít vo vzdelávaní alebo zjednodušenie akceptácie kvalifikácie získanej v zahraničí. To má aj negatívny vplyv na dĺžku života, v ktorej zaostávame za priemerom Európske únie (EÚ) o 5,5 rokov.
Ako vidíme na grafe nižšie, parita kúpnej sily na Slovensku začala od roku 2016 prudko klesať. Situáciu dokonca zhoršili udalosti ako vojna na Ukrajine a pandémia. Slovensko čelí nízkej produktivite práce, ktorá vedie k nízkym príjmom a spotrebe. To, že sme fungovali ako montovňa s nízkymi príjmami už nebude v budúcnosti fungovať. Musíme sa zamerať na činnosti s vyššou pridanou hodnotou.
Máme najvyššiu infláciu v rámci eurozóny
Slovensko je na chvoste Európy v mnohých ohľadoch. V rámci eurozóny máme najvyššiu infláciu spomedzi všetkých členských štátov a celkovo siedmu najvyššiu v celej Európe, na základe údajov Tradingeconomics. Vysoké ceny poháňa predovšetkým sektor potravín a nealkoholických nápojov.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Slovensko dosahuje rekordný dlh verejnej správy
Jedným z najväčších problémov je nelichotivý stav verejných financií. Vláda má v úmysle škrtať výdavky a zvyšovať príjmy. Ministerstvo financií pripravuje plán, ktorého cieľom je ozdraviť verejné financie. V roku 2021 dosiahol dlh verejnej správy na Slovensku rekordnú úroveň až 62,2 %. Ak sa nič v budúcnosti nezmení, Slovensko pravdepodobne vyhlási bankrot do 10 až 15 rokov, varoval Michal Lehuta, analytik VÚB banky.
Agentúra Fitch nedávno zverejnila úverový rating s negatívnym výhľadom pre Slovensko. Krátkodobou hrozbou je nejasný politický rámec po nadchádzajúcich voľbách, ktoré sa uskutočnia v septembri. Agentúra spomenula aj fiškálnu oblasť a makroekonomické dosahy vojny na Ukrajine.
Mohlo by ťa zaujímať: Slovenská ekonomika sa potápa. Kvôli jej záchrane môžu statisíce Slovákov stratiť prácu