Slovensko je vo výrobe elektriny konečne sebestačné. Bude táto komodita lacnejšia?

  • Slovensko dosiahlo vo výrobe elektriny sebestačnosť.
  • Nemalý podiel má na tom tretí blok Mochoviec.
  • V hre je postavenie ďalších elektrární.
Ekonomika Slovensko je vo výrobe elektriny sebestačné
Slovensko je vo výrobe elektriny sebestačné. Zdroj: shutterstock.com/chuyuss/Pixel-Shot
BitmarketsKvakomat mobil

Kľúčom k sebestačnosti bolo uvedenie do prevádzky tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Taktiež Slovensko vyviezlo tisíce GWh elektriny. Téme sa venoval portál oPeniazoch.

Konkrétne číslo GWh elektriny, ktoré Slovensko minulý rok vyviezlo, je 14 067. Dovoz elektriny sa pritom medziročne znížil o 36,4 % na 10 648 GWh elektrickej energie.

Ako sme v úvode spomínali, veľkú časť tohto úspechu má na pleciach úspešné spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Druhým faktorom bola aj nižšia spotreba elektriny na Slovensku.

V hre sú nové elektrárne

V hre sú nové elektrárne. Zdroj: shutterstock.com/BELL KA PANG

Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce dokáže pokryť až skoro 13 % celkovej spotreby elektrickej energie na Slovensku a od jesene funguje na plný výkon. Taktiež aby sme nezabudli, vo výstavbe v Mochovciach je už štvrtý blok. Jeho dokončenie sa očakáva v budúcom roku.

Zlom ale môže znamenať postavenie továrne na výrobu batérií do elektromobilov. Je to ohlásená investícia slovensko-čínskej firmy Gotion InoBatteries (GIB), pričom aj s vládou podpísala memorandum. Výrobná kapacita v prvej fáze dosiahne 20 GWh.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

V hre je postavenie nových jadrových elektrární

Hovorí sa aj o tom, že by nešlo o klasický jadrový reaktor, ale o menší modulárny reaktor. Ten totiž dokáže napájať 200- až 300-tisíc domácností. Navyše je lacnejší a výstavba nie je až taká náročná.

Okrem elektrickej energie dokáže modulárny reaktor produkovať aj teplo, ktoré možno použiť na dodávku teplej úžitkovej vody. Podobný princíp funguje už dlhoročne v oblasti Jaslovských Bohuníc, Leopoldova, Hlohovca alebo Trnavy.

Prvou z možností sú košické oceliarne U. S. Steel. Súvisí to s plánom nahradiť klasické vysoké pece elektrickými náprotivkami a ich napájanie bude vyžadovať viac elektrickej energie. Celý plán ešte môže skomplikovať aktuálny proces predaja, kedy by sa oceliarne mali dostať pod krídla japonského koncernu. Celá akvizícia je pod drobnohľadom USA aj jej prezidenta Joea Bidena.

Ak sa pozrieme na ďalšie možné lokality, tak zistíme, že tieto miesta sú už overené časom a spĺňajú zásadné kritériá, pretože sa tam už nejakým spôsobom elektrina vyrába, resp. vyrábala. Hovoríme o Jaslovských Bohuniciach, Mochovciach, Novákoch a Vojanoch.

Dôležitou informáciou je aj to, kto nám tieto reaktory postaví. Hovorí sa buď o americkej spoločnosti Westinghous alebo českom ČEZ. Slovensko sa ale s realizovaním plánu neponáhľa, technológia na výstavbu malých modulárnych reaktorov bude pripravená okolo roku 2030.

Prečítajte si aj: Kde na Slovensku vyrastie nová jadrová elektráreň? Poznáme 5 možných lokalít

Mind of Pepe PCOkazio mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.