Kde na Slovensku vyrastie nová jadrová elektráreň? Poznáme 5 možných lokalít

  • Slovensko chce vybudovať modulárny jadrový reaktor.
  • Na vhodné umiestnenie bolo vytipovaných 5 lokalít.
  • Na výstavbe by sa mohla podieľať americká spoločnosť.
Ekonomika Na Slovensku vyrastú nové jadrové elektrárne
Na Slovensku vyrastú nové jadrové elektrárne. Zdroj: Shutterstock.com/GrebnerFotografie/BUTENKOV ALEKSEI
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na Slovensku by mala postupom rokov pribudnúť ďalšia jadrová elektráreň, ktorá by pohltila čoraz väčší dopyt po elektrine. Bolo vytipovaných už 5 konkrétnych lokalít. O téme informoval portál HNonline.

Hovorí sa aj o tom, že by nešlo o klasický jadrový reaktor, ale o menší modulárny reaktor. Ten totiž dokáže napájať 200- až 300-tisíc domácností. Navyše je lacnejší a výstavba nie je až taká náročná.

Okrem elektrickej energie dokáže modulárny reaktor produkovať aj teplo, ktoré možno použiť na dodávku teplej úžitkovej vody. Podobný princíp funguje už dlhoročne v oblasti Jaslovských Bohuníc, Leopoldova, Hlohovca alebo Trnavy.

Prvou z možností sú košické oceliarne U. S. Steel. Súvisí to s plánom nahradiť klasické vysoké pece elektrickými náprotivkami a ich napájanie bude vyžadovať viac elektrickej energie.

Celý plán ešte môže skomplikovať aktuálny proces predaja, kedy by sa oceliarne mali dostať pod krídla japonského koncernu. Celá akvizícia je pod drobnohľadom USA aj jej prezidenta Joea Bidena.

Jednou z možných lokalít sú aj Jaslovské Bohunice

Jednou z možných lokalít sú aj Jaslovské Bohunice. Zdroj: Shutterstock.com/Daniel Prudek

Ak sa pozrieme na ďalšie možné lokality, tak zistíme, že tieto miesta sú už overené časom a spĺňajú zásadné kritériá, pretože sa tam už nejakým spôsobom elektrina vyrába, resp. vyrábala. Hovoríme o Jaslovských Bohuniciach, Mochovciach, Novákoch a Vojanoch.

Dôležitou informáciou je aj to, kto nám tieto reaktory postaví. Hovorí sa buď o americkej spoločnosti Westinghous alebo českom ČEZ. Slovensko sa ale s realizovaním plánu neponáhľa, technológia na výstavbu malých modulárnych reaktorov bude pripravená okolo roku 2030.

Američania pritom chcú postaviť tieto reaktory bližšie pri zastavaných zónach. Momentálne je bezpečná vzdialenosť od jadrovej elektrárne zhruba 16 kilometrov, ale Američania by radšej presadili vzdialenosť 3 kilometre od zastavanej zóny.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Štvrtý blok Mochoviec je už vo výstavbe

Momentálne sa však čaká na vykonanie studenej hydroskúšky. Ide o test, ktorý v prvom rade preverí správne tesnenie celého reaktora. Ak dopadne dobre, môže sa pokračovať s montážou ďalších súčastí reaktora.

Len pre porovnanie, tretí reaktor vykonal studenú hydroskúšku v roku 2018. Trvala 38 dní, pričom jadrové palivo sa do reaktora zaviedlo až v roku 2022. Avšak pri štvrtom bloku sa palivo očakáva už budúci rok.

Jeden blok s jadrovým reaktorom má rozlohu Bratislavského hradu, tvorí ho 1 400 miestností a stovky kilometrov káblov a potrubí. Celá funkčnosť reaktora sa overí až 144-hodinovým chodom na plný výkon.

Stavba Mochoviec 3 a 4 začala pred 37 rokmi, teda v roku 1987. Celá stavba bola zakonzervovaná kvôli nedostatku financií. Na pokračovanie výstavby dal v roku 2008 pokyn vtedajší premiér Robert Fico (Smer-SSD).

Výstavba tretieho a štvrtého reaktora sa tak rokmi predražila, aktuálne sa na tento projekt minulo 6 miliárd eur. Bolo to dané aj jadrovou haváriou v japonskej Fukušime v roku 2011. Do Mochoviec tak pribudli nové bezpečnostné opatrenia, napríklad dieselový generátor.

Prečítajte si aj: Jadrovú elektráreň Mochovce čaká ďalší prírastok. Toto by ste o ňom mali vedieť

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.