Slovensko je na chvoste Európy. Naša ekonomika nestíha za zvyškom EÚ

Ekonomika Slovensko je chudobné oproti zvyšku Európy
Slovensko je chudobné oproti zvyšku Európy. Zdroj: shutterstock.com/Andrew Linscott/Lopolo
BitmarketsKvakomat mobil

Slovensko je jedna z najmenej prosperujúcich krajín v celej Európskej únii (EÚ). Podľa najnovšieho indexu prosperity naša ekonomika obsadila 23. miesto z celkového počtu 27, uvádza denník Pravda. Za nami sa umiestnilo už len Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Grécko. Pred viac ako 10 rokmi Slovensko dobiehalo vývoj v EÚ, no tieto časy sú už dávno preč. Od roku 2009 sa totiž tento trend zastavil.

Najväčší prepad sme zaznamenali v oblasti indexu demokracie a ľudského rozvoja. V porovnaní so zvyškom Európy je Slovensko chudobná krajina. Slovenské domácnosti obsadili druhé najhoršie miesto, zatiaľ čo zdravotníctvo a dostupnosť bývania tiež značne zaostáva. Už skôr sme informovali o tom, že Slováci sa v priemere dožívajú až o 5,5 rokov menej v porovnaní s priemerom EÚ. V oblasti vzdelávania sme obsadili až 24. miesto.

Slovensko: index prosperity

Slovensko: index prosperity. Zdroj: Slovenská sporiteľňa

Slovensko čelí bankrotu

Slovenská ekonomika sa napriek úspešnému vyhýbaniu sa recesie ocitla vo veľmi nepriaznivej situácii. Zadlženie Slovenska dosahuje rekordnú úroveň a vládne výdavky prudko vzrástli. Práve verejné financie sú najväčšou výzvou, ktorej slovenská ekonomika čelí.

Nedávno sme informovali, že stav verejných financií nás môže priviesť do bankrotu. Slovensko je dokonca podľa Európskej komisie najviac ohrozené bankrotom. Očakáva sa, že Slovensku hrozí bankrot už po roku 2030 v prípade, že sa neimplementujú opatrenia na ozdravenie verejných financií. V roku 2040 dokonca existuje pravdepodobnosť až 90 %, že Slovensko zbankrotuje.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Nízke platy, vysoké výdavky

Trh práce sa musí vysporiadať s veľkým odlivom pracovnej sily. Pracovná sila má od roku 2010 po rok 2030 klesnúť podľa odhadov až o 10 %. Takmer vo všetkých oblastiach ekonomiky chýbajú pracovníci a vláda musí prijať omnoho viac víz pre pracovníkov mimo EÚ.

Mnoho Slovákom navyše nechce pracovať doma, ale hľadajú si prácu v zahraničí, predovšetkým v Nemecku, Česku a Holandsku. Dôvod je jednoduchý. Na Slovensku je veľký nepomer medzi príjmami a výdavkami. Mnohé spotrebné tovary alebo služby u nás stoja podobné peniaze ako v západných krajinách, no výplaty máme niekoľko násobne nižšie.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slovensko má najvyššiu infláciu v eurozóne

Tejto situácii neprospieva ani vývoj makroekonomických ukazovateľov. Inflácia na Slovensku je najvyššia spomedzi všetkých členských štátov eurozóny a dosahuje v čase písania článku úroveň 9,68 %, ako uvádza zdroj Tradingeconomics. V dôsledku toho reálna mzda Slovákov klesla na 22-ročné minimum, no posledné mesiace začína infláciu dobiehať.

Mohlo by ťa zaujímať: Na Slovensku nemá kto pracovať. Vláda prišla s riešením

txbBest Wallet mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.