Slovensko čelí najväčšej ekonomickej hrozbe desaťročia

Novinky Slovensko a najväčšia ekonomická hrozba
Slovensko a najväčšia ekonomická hrozba. Zdroj: shutterstock.com/Nadino/Jasen Wright a Vecteezy
BitmarketsBitmarkets

Demografická štruktúra slovenského obyvateľstva je bez pochyby najväčšou ekonomickou hrozbou, ktorej Slovensko doposiaľ čelilo. Pracovnej sily je totiž čoraz menej, no dôchodcov bude stále pribúdať. Navyše už v súčasnosti vzniká trend, keď mladí nepracujú a starí nevládzu, uvádza správa denníka Pravda.

Ochota pracovať klesá

V rámci OECD a Európskej únie je Slovensko medzi najhoršími krajinami v oblasti počtu pracujúcich ľudi vo veku od 15 do 24 rokov. V tejto vekovej kategórii u nás pracuje len približne 21,8 %. Horšie sú na tom len Gréci (18,2 %) a Taliani (20,3 %). Naopak najlepšie je Holandsko (77 %).

O nedostatku pracovnej sily sme informovali už v auguste tohto roka. Jedným z hlavných dôvodov je odliv pracovnej sily do zahraničia za vidinou lepšieho príjmu. Nie je to však ani zďaleka jediný faktor. Rastie totiž percento ľudí, ktorí sú v produktívnom veku, no nie sú ekonomicky aktívni a ani neštudujú. Až každý ôsmy mladý človek na Slovensku nevykazuje žiadnu ekonomickú aktivitu. Údaje Eurostatu ukazujú, že na Slovensku až 14,84 % ľudí vo veku 15 až 64 rokov nepracuje a ani neštuduje.

Počet ľudí, ktorí neštudujú a nepracujú.

Počet ľudí, ktorí neštudujú a nepracujú. Zdroj: Eurostat

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Slovensko bude mať čoraz viac dôchodcov

Ďalším faktorom je obrovský záujem o predčasný dôchodok. Za prvé tri kvartály 2022 sa udelilo 9 600 predčasných dôchodkov, pričom v roku 2023 až 12 200. Záujem narastá aj napriek tomu, že až tretina Slovákov sa odchodu do dôchodku bojí práve z dôvodu nedostatku finančnej rezervy.

Na druhej strane je čoraz viac dôchodcov, ktorí sú nútení pracovať. Počet pracujúcich dôchodcov stúpol za posledných 10 rokov až štvornásobne. V budúcnosti sa toto číslo môže ešte navýšiť v dôsledku rýchleho starnutia Slovenska. Môžeme sa dokonca stať najrýchlejšie starnúcou ekonomikou v Európe.

Na druhej strane mladým chýba motivácia pracovať a študujú podstatne dlhšie, pričom mnohí popri štúdiu nepracujú. Zamestnávatelia však čoraz viac vyžadujú od absolventov prax získanú počas štúdia. Keďže je ale na trhu práce nedostatok pracovnej sily, často sú na pracovné pozície obsadzovaní aj ľudia bez skúseností, čo demotivuje pracovať počas školy.

Ak si spojíme všetky tieto faktory zistíme, že demografická štruktúra obyvateľstva je len špičkou ľadovca. Bude to pre Slovensko predstavovať veľký problém, keďže na dôchodcov nebude mať v podstate kto zarábať. Preto by každý mal čo najskôr investovať peniaze a nespoliehať sa výhradne iba na pomoc štátu.

Mohlo by ťa zaujímať: Nespoliehajte sa na štát. Ako si úspešne sporiť na dôchodok už dnes?

Memex PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.