Slovenská vláda nedokázala zachrániť tých, ktorí to najviac potrebovali

  • Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť si priemerná Slovenská domácnosť mesačne polepšila o 75 eur od roku 2021 do roku 2023.
  • Priemerné výdavky stúpli za posledné dva roky o 250 eur, zatiaľ čo priemerné príjmy až o 325 eur.
  • Najvýraznejšie utrpeli najchudobnejší, ktorí najviac pocítili zdražovanie.
Novinky Vláda nezachránila najchudobnejších Slovákov
Vláda nezachránila najchudobnejších Slovákov. Zdroj: shutterstock.com/fizkes/Redaktion93/Loveshop
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Slovenská vláda sa snaží bojovať s vysokou infláciou rôznymi opatreniami zacielenými na pomoc obyvateľom. Asi najvýraznejší rast cien pocítili domácnosti v oblasti potravín. Okrem toho prudko rástli aj ceny za elektrinu a plyn, ktoré ale vláda zastropovala. Najnovšia analýza Rady pre rozpočtovú zodpovednosť dokonca ukazuje, že Slováci sa majú lepšie ako pred dvomi rokmi, uvádza Pravda.

Kúpna sila Slovákov narástla, najhoršie sú na tom nízkopríjmové skupiny

Za posledné dva roky sme boli svedkami rôznych štátnych dávok a rovnako rástli aj príjmy. Kúpna sila Slovákov tak stúpla pomerne rýchlo aj napriek vysokej inflácii. Reálne mzdy nedávno začali dobiehať rast cien. Zatiaľ čo priemerné výdavky stúpli za posledné dva roky o 250 eur, priemerné príjmy až o 325 eur. To znamená, že celkovo si domácnosti polepšili v tomto období o 75 eur, čo ukazuje graf nižšie.

Kúpna sila Slovákov narástla

Kúpna sila Slovákov narástla. Zdroj: Rada pre rozpočtovú zodpovednosť

Nie všetko je ale také ružové ako sa na prvý pohľad zdá. Vláde sa totiž nepodarilo zachrániť tú najslabšiu skupinu Slovákov. V krajine je stále približne 15 % domácností, ktoré v tomto období ochudobneli. Síce sa tento problém týka všetkých príjmových skupín, najviac ochudobneli príjmovo najslabšie skupiny obyvateľstva.

Až 28 % domácnosti s najnižšími príjmami pocítili negatívne vplyvy zdražovania. Avšak 25 % zo skupiny najbohatších pocítilo tieto zmeny tiež. Rozdiel je v tom, že domácnosti s vyšším príjmom majú možnosti, ako svoj rozpočet ozdraviť, zatiaľ čo chudobné domácnosti takúto možnosť nemajú.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Je to dôvod na radosť?

Zrejme mnoho Slovákov s analýzou Rady pre rozpočtovú zodpovednosť súhlasiť nebude. Vysoké ceny služieb a tovarov sú u nás totiž stále neprimerane vysoké v porovnaní s príjmami. To, že kúpna sila stúpla za dva roky o 75 eur neznamená, že Slovákom sa zvýšila životná úroveň.

Na základe prepočtov Európskeho štatistického úradu sa ukazuje, že aj ľudia z krajín, kde sú mzdy nižšie, si za svoje peniaze môžu dovoliť viac ako Slováci. Ukázalo sa totiž, že medián ekvivalentného disponibilného príjmu meraný v parite kúpnej sily na obyvateľa je na Slovensku vyšší len od Bulharska. To znamená, že Slovákom sa žije lepšie len v porovnaní s Bulharmi.

Mohlo by ťa zaujímať: Sme chudobná krajina? Až 20 % Slovákov žije v núdzi

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.