Slovákom narástli mzdy najviac za 15 rokov. Životná úroveň však nie

Novinky Mzdy Slovákov opäť narástli
Mzdy Slovákov opäť narástli. Zdroj: shutterstock.com/Poznyakov/Bilanol
Okazio PCBitmarkets

Medziročný rast priemernej nominálnej mzdy v druhom štvrťroku 2023 dosiahol na Slovensku 9,9 %, čo je druhé najrýchlejšie tempo za posledných 15 rokov, uvádza denník Pravda. Úroveň priemernej nominálnej mzdy sa nachádza na sume 1419 eur, zatiaľ čo pokles reálnej mzdy sa medziročne znížil o 2 %.

Komu rástli mzdy najviac a komu najmenej?

Takmer tretina zamestnancov sa môže tešiť z vyššieho nárastu nominálnej mzdy, ktorá prekonala už aj infláciu. Najviac rástli mzdy v oblasti nehnuteľností (o 15,4 %), v zdravotníctve a sociálnej pomoci (o 13,8 %) a vo verejnej správe (o 13,6 %). Naopak, najväčší pokles reálnej mzdy od 3,6 % do 4,8 % zaznamenalo odvetvie ubytovacích a stravovacích služieb, komunikácie, umenia, zábavy a rekreácie.

Najvyššiu priemernú mesačnú mzdu majú pracovníci v odvetví finančnej a poisťovacej činnosti, dodávok elektriny, plynu a pary a informácií a komunikácie na úrovni viac ako 2400 eur. Naopak, najnižšie mzdy pod úrovňou 1000 eur majú zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách a ostatných činnostiach.

Priemerná mzda na Slovensku

Priemerná mzda na Slovensku. Zdroj: Štatistický úrad SR

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Odliv pracovnej sily do zahraničia

Už skôr sme informovali o tom, že mnohým Slovákom stúpajú platy. Dá sa povedať, že sa to dotýka všetkých odvetví. Okrem nominálnej rastie aj minimálna mzda, no nie všetko je také pozitívne ako sa na prvý pohľad zdá. Na Slovensku totiž nemá kto pracovať a pracovníci sa húfne presúvajú do zahraničia.

Dôvodom je antimigračná politika, rast ekonomicky neaktívnych obyvateľov, ale aj nízka reálna mzda. To znamená, že čoraz viac Slovákov uprednostňuje prácu na západe. Nárast priemernej mzdy napriek dobiehaniu inflácie mnohých nepresvedčil o tom, aby zostali pracovať doma.

Niet sa čomu čudovať, keďže Slovensko je na chvoste Európy. Po Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku sme najmenej prosperujúca krajina v celej Európskej únii. Index prosperity odhalil, že Slovensko je chudobná krajina a zaostáva vo všetkých oblastiach života za zvyškom Európy. Navyše sa čoraz viac spomína bankrot, ktorý nám údajne hrozí už po roku 2030.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Za vyššie mzdy vďačíme iba inflácii

Na Slovensku existuje obrovský nepomer medzi príjmami a výdavkami domácností v porovnaní so západnými krajinami. Výdavky na bežné spotrebné statky a služby sú u nás lacnejšie iba o zlomok ceny, zatiaľ čo príjmy majú Slováci niekoľko násobne nižšie. Preto nie je nárast priemernej mzdy Slovákov dôvod na radosť. Samozrejme je to pozitívna správa, no bez extrémne vysokej inflácie by sme sa podobného rastu nedočkali. Vyššie mzdy nemáme vďaka prosperite Slovenska, ale vďaka znehodnoteniu peňazí.

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci sú z roka na rok bohatší. Prečo to necítime v peňaženkách?

Anycoin pc bannerSolaxy mobil banner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.