Reálne mzdy Slovákov zažili v predošlom roku najväčší prepad za posledné dve desaťročia. Zamestnávateľom prudko stúpli náklady na materiál aj energie. Napriek tomu firmy počítajú rekordné zisky, uvádza správa z denníka Pravda. Výsledkom je, že spoločnosti premietli zvýšené náklady do cien tovarov a služieb, čo ešte viac ochudobnilo slovenské domácnosti.
Firmy počítajú zisky, zamestnanci sú čoraz chudobnejší
Ak by firmy zvýšili ceny produktov o rovnakú úroveň ako narástli ich náklady, ich zisky by ostali na podobnej úrovni. Spoločnosti ale zaznamenali rekordné zisky. To znamená, že zvyšovali ceny tovarov a služieb nad rámec zvýšenia nákladov. Dokonca môžeme povedať, že vysoká inflácia firmám prospela na úkor spotrebiteľov.
Rast ziskov firiem na Slovensku je najvyšší za posledných 10 rokov. Po ukončení lockdownu domácnosti začali míňať finančné rezervy. Úspory sa ale Slovákom už minuli a preto dopyt klesá. Zisky firiem pravdepodobne z tohto dôvodu zaznamenajú v najbližšom roku pokles. Druhým faktorom je postupné zvyšovanie nominálnej mzdy, ktorá dobieha infláciu a zvyšuje zamestnávateľom náklady na zamestnancov.
Slovensko má takmer najnižšiu životnú úroveň spomedzi vyspelých ekonomík
Pokles reálnej mzdy Slovákov spôsobil, že klesla životná úroveň. Podľa denníka Pravda údaje z OECD naznačujú, že prepad reálneho príjmu v druhom polroku 2022 oproti druhému polroku 2021 bol vyšší už len v Česku, Litve, Estónsku, Lotyšsku, Slovinsku a Grécku. Všetky ostatne vyspelé ekonomiky čelili menšiemu poklesu reálneho príjmu ako na Slovensku.
Na základe európskeho štatistického úradu Eurostat je Slovensko dokonca druhou najchudobnejšou krajinou Európskej únie (EÚ). Slováci si v súčasnosti môžu dovoliť len 68 % z toho, čo priemerný obyvatelia EÚ. Ako základný ukazovateľ životnej úrovne môže poslúžiť HDP na obyvateľa, ktoré v poslednej dekáde zaznamenalo na Slovensku extrémny pokles.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Domácnosti budú čeliť zvýšeným cenám energií
Okrem reálneho príjmu sú problémom pre domácnosti aj ceny energií. Plošné vládne opatrenia cielené na zníženie cien energií sa totiž čoskoro skončia. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) predpovedá, že plyn bude ďalší rok drahší až o 25,1 %, elektrina o 7,5 % a teplo o 18,1 %. Domácnosti preto čaká v roku 2024 cenový šok, ktorý ale pravdepodobne bude kompenzovať nárast reálnej mzdy.
Mohlo by ťa zaujímať: Slovenské mestá a obce sú na pokraji úplného bankrotu