Slováci sa obracajú chrbtom k tamojším nehnuteľnostiam. Uprednostňujú ich inde

Ekonomika Slováci uprednostňujú nehnuteľnosti mimo EÚ
Slováci uprednostňujú nehnuteľnosti mimo EÚ. Zdroj: shutterstock.com/Travelpixs/MVolodymyr/DECOR 3D
Wallstreetpepe PC banerOkazio mobil

Slováci uprednostňujú nákup nehnuteľnosti mimo Slovenska, dokonca mimo Európskej únie. Oveľa viac ich láka more a exotika, informuje o tom denník Pravda.

Slovákov neodrádza ani väčšie riziko spojené s kúpou takejto nehnuteľnosti. Vidina úspechu v tomto prípade spočíva vo vyššom výnose. Problémy však môžu spôsobiť právne a daňové nástrahy.

Najväčší záujem je o nehnuteľnosti v Taliansku, Chorvátsku a Španielsku. Slovákov však viac lákajú ponuky mimo EÚ, môžeme spomenúť Egypt, Indonéziu, Spojené arabské emiráty alebo Čiernu Horu.

Tieto krajiny zaznamenali v posledných rokoch nárast turizmu, čím sa pre investorov stali zaujímavou možnosťou investovania. Oproti nehnuteľnostiam na Slovensku je tu výhoda získania zaujímavého výnosu a zhodnotenia peňazí.

Slovákov lákajú najmä nehnuteľnosti v exotike

Slovákov lákajú najmä nehnuteľnosti v exotike. Zdroj: shutterstock.com/Kaspars Grinvalds

Financovať nehnuteľnosť v zahraničí možno viacerými spôsobmi. Prvou voľbou Slovákov sú podlimitné fondy, ktorých investičnou politikou môže byť iba investovanie do zahraničných nehnuteľností.

Nevýhodou môže byť pre niekoho registrácia v Národnej banke Slovenska a následné mesačné reportovanie. Navyše, do týchto fondov môžu vstupovať len profesionálni investori, ktorí investujú minimálne 50 tisíc eur.

S investovaním do nehnuteľností v zahraničí sa spájajú určité riziká. Tie môžu byť väčšie ako v krajinách EÚ. Výstražným prstom je štát s horšou vymožiteľnosťou práva alebo vyššou mierou korupcie.

Prázdnych bytov a domov na Slovensku pribúda

Nehnuteľnosti v exotike idú do popredia, čiže Slováci nepodporujú domáci trh s nimi. To má za následok, že dopyt po tunajším nehnuteľnostiach klesá. Aj napriek tomu, že ceny bytov a domov na Slovensku od svojho minuloročného vrcholu poklesli o 10 %.

Dôvodom poklesu záujmu sú aj vysoké úroky na hypotéky, inak povedané, dovoliť si ich môže čoraz menej Slovákov. Dôsledkom tohto konania je, že na našom území každým rokom pribúdajú byty a domy, ktoré nie sú obývané.

Podľa údajov Štatistického úradu SR bolo v roku 2021 na Slovensku 499 081 bytov a 285 429 domov, ktoré neboli obývané. Toto číslo aj naďalej rastie.

Najviac neobývaných bytov je v Bratislavskom kraji, kde ich evidujú takmer 100 tisíc. Najmenší záujem je o mestskú časť Ružinov s 19,5 tisíc prázdnymi bytmi.

V počte prázdnych domov vedie Banskobystrický kraj a to s počtom 42 933. V rámci rozdelenia okresov jednoznačne vyhráva Rimavská Sobota s 4 855 domami.

Najväčší záujem na bývanie je v Bratislavskom kraji. Tam jednoznačne vedie mesto Senec, kde za posledných 10 rokov pribudlo 57 % obývaných domov, hneď za ním s 32 % nasleduje Petržalka a s 23 % aj Pezinok.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Slováci zostávajú v podnájmoch dlhšie

Z prieskumu Invest in Slovakia, ktorého sa zúčastnilo 1 251 respondentov, 15 % opýtaných žije v podnájme, pričom až 48 % respondentov plánuje v tomto podnájme ostať dlhšie ako 5 rokov.

Dôvodom voľby bývania v podnájme je pri 45 % respondentoch nedostatok finančných prostriedkov. Najviac ľudí v podnájme žije v Nitrianskom kraji a najmenej v Trnavskom kraji.

Septembrový prieskum BÝVANIE SLOVÁKOV 2023

Septembrový prieskum BÝVANIE SLOVÁKOV 2023. Zdroj: Invest in Slovakia

Slovákom bývanie vo vlastnom komplikujú hypotéky. Úrokové sadzby v poslednom čase zdvihli ďalšie dve veľké banky na Slovensku.

Prečítajte si aj: Prázdne byty a domy na Slovensku pribúdajú. V ktorom kraji ich je najviac?

txbKvakomat mobil
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.