Slováci sa obávajú, že im štát nedokáže vyplácať dôchodok

Novinky Slováci sa boja o dôchodok
Slováci sa boja o dôchodok. Zdroj: shutterstock.com/fizkes
BitmarketsBitmarkets

Slováci žijú čoraz dlhšie. V dôchodkovom veku strávia značnú časť svojho života, avšak v súčasnosti narastajú obavy o výšku budúcich dôchodkových príjmov. Veľká časť ekonomicky aktívneho obyvateľstva na Slovensku žije od výplaty k výplate. Priestor na šetrenie na penziu nemajú. Výška minimálneho dôchodku na Slovensku je príliš nízka a so starnúcou populáciu bude pre štát čoraz ťažšie zabezpečiť penzistom dôstojný dôchodkový príjem.

Slováci si nedokážu šetriť na dôchodok

Podľa prieskumu medzinárodnej finančnej skupiny NN je priemerná dĺžka života Slovákov 77 rokov a v priebehu času sa ďalej zvyšuje. Vďačíme tomu pokroku v oblasti medicíny, kvality potravín, ovzdušia a mnohým ďalším faktorom.

Dôchodkový vek na Slovensku v súčasnosti začína v 64 rokoch. Z penzie tak Slováci musia vyžiť niekoľko rokov, avšak jej výška je pre mnohých nepostačujúca.

„Slováci celkovo nie sú spokojní so svojou súčasnou finančnou situáciou. Za touto nespokojnosťou sa skrýva viacero príčin. Viac ako polovica (53 %) nemá k dispozícii úspory ani na tri mesiace života. S tvrdením, že ich finančná situácia sa z roka na rok zhoršila, súhlasí až 60 % Slovákov zapojených do prieskumu”, uvádza NN na základe prieskumu, ktorý sa konal v 11 krajinách sveta a zúčastnilo sa ho 11 585 respondentov.

Nepriaznivá ekonomická situácia bráni Slovákom ušetriť si počas pracovného života na dôchodok. Mnohí sa spoliehajú ohľadom svojho budúceho dôchodku výlučne len na štát. Realita je však taká, že Slováci musia pracovať aj na penzií, aby dokázali vyžiť.

„Až 28 % ľudí si dnes nerobí žiadne finančné prípravy či plány na svoj dôchodok. Plnú dôveru vo vyplácaní dôchodkov zo strany štátu aj v budúcnosti má len 36 % Slovákov. Viac ako polovica účastníkov prieskumu (52 %) očakáva, že budú musieť pracovať aj po dovŕšení dôchodkového veku”, uvádza ďalej NN na základe výsledkov prieskumu.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Populácia na Slovensku starne

Slovensko sa stáva najrýchlejšie starnúcou populáciou v Európe. Demografický vývoj na Slovensku spôsobuje mimoriadne zložitú situáciu v sociálnom systéme. Počet dôchodcov bude počas nasledujúcich dekád prevyšovať ekonomicky aktívne obyvateľstvo a teda na dôchodky penzistov nebude mať kto zarobiť.

Sporiť si na vlastný dôchodok niečo navyše môžu Slováci prostredníctvom druhého, či tretieho dôchodkového piliera. Týmto spôsobom si zabezpečia vyššiu životnú úroveň v rokoch strávených na penzií. Problémom ale je, že nemajú z čoho.

Štát v uplynulom roku plošne zvýšil dôchodkové dávky a to hneď dvakrát. Seniori už o niekoľko dní dostanú dokonca aj 13. dôchodok. Výdavky na penzie predstavujú pre štát veľmi významnú položku, ktorá sa bude v ďalších rokoch neustále navyšovať. Pokryť tieto výdavky dokáže len rastúca populácia alebo výrazné zvýšenie produktivity. S touto výzvou sa bude musieť Slovensko v najbližších rokoch tvrdo popasovať.

Prečítajte si aj: Dôchodky na Slovensku zaostávajú za penziami európskych krajín. Dôvod je jednoduchý

txbOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.