Slováci sa dočkali. Poslanec NRSR šíri povedomie o kryptomenách

Novinky Poslanec NRSR šíri povedomie o kryptomenách
Poslanec NRSR šíri povedomie o kryptomenách. Zdroj: NRSR a shutterstock.com/Ink Drop
BitmarketsBitmarkets

Kryptomeny nie sú na Slovensku veľmi rozšírené. Len hŕstka ľudí ich sleduje a len minimálne množstvo nadšencov im aj naozaj rozumie. Politici nimi doposiaľ zväčša pohŕdali. Ale tomu je koniec. Kryptomeny si na Slovensku konečne získali svoje miesto aj v mysliach politikov.

Nie len, že sme sa dočkali férovejšieho zdaňovania príjmov z kryptomien, v súčasnosti môžeme vidieť, že z politických sfér k nám mieri dokonca osveta o tom, čo sú to vlastne kryptomeny. Stačí len malý krok pre človeka na správnom mieste, ktorý môže byť obrovským krokom pre krypto ľudstvo na Slovensku.

Kryptomeny na Slovensku majú svoj politický hlas

Vo svojom nedávnom príspevku na Facebooku uviedol Peter Cmorej, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky zo strany Sloboda a Solidarita, že „krypto nie je ponziho schéma”.

Kryptomeny na Slovensku. Peter Cmorej

Kryptomeny na Slovensku. Peter Cmorej. Zdroj: facebook.com

Peter Cmorej sa vo svojom príspevku na sociálnej sieti snažil svojim sledovateľom vysvetliť, že hlášky o ponziho schéme na tému kryptomien sú úplne mylné. Spomenul slovenské kauzy z 90.tych rokov ako Drukos, či BMG Invest, aby Slovákom vysvetlil, čo presne výraz „ponziho schéma” znamená a že s kryptomenami to nemá vôbec nič spoločné.

Vyznáš sa v kryptomenách? Vieš, ktoré altcoiny máš nakupovať? Vieš, ako si máš rozdeliť portfólio? Nie? Tak neváhaj a vyber si jedno z našich členstiev na Trader 2.0!

Máme nový kryptomenový zákon

Peter Cmorej bol autorom nového krypto zákona, ktorý výrazne zmenil spôsob zdaňovania kryptomien na Slovensku.

Novela zákona bude v platnosti od začiatku budúceho roka a Slovákov čakajú veľmi pozitívne zmeny. Doposiaľ sme okrem dani z príjmu museli pri zisku z kryptomien platiť aj povinné zdravotné odvody vo výške 14 %. Tomu je od nového roka koniec, zdravotný odvod po novom vláda zrušila. Slováci tak budú platiť už len daň zo zisku, v tej ale taktiež nastali zmeny.

Najpodstatnejšou zmenou je to, že ak držíte kryptomenu viac ako rok, tak podliehate len 7 percentnému zdaneniu. Zároveň sa zrušila aj daňová povinnosť v prípade výmeny jednej kryptomeny za inú. Podrobne sme vás o novom kryptomenovom zákone informovali v našom minulom článku.

Politik vyvracia mýty o kryptomenách

Peter Cmorej pred pár dňami napísal blog pre Denník N na tému „5 nezmyselných argumentov proti nižším daniam z krypta (a investícii)”, v ktorom vyslovil niekoľko veľmi trefných myšlienok.

Cmorej upozornil na to, že krypto nie je nástroj na pranie špinavých peňazí. „Získali ste krypto za predaj tovaru a služieb? Existuje o tom digitálna stopa. Kúpili ste krypto na burze? Okrem digitálnej stopy musíte dokonca podstúpiť KYC proces”, uvádza Peter Cmorej vo svojom blogu.

Kandidát strany SaS vyvrátil aj mýtus, že krypto novela podporuje špekulácie a zvýhodňuje krypto oproti tradičnými investíciám. „Nie, krypto je na Slovensku zdaňované aj po našej novele horšie ako tradičné investície a nie, nijakým spôsobom sme ľuďom neuľahčili prístup ku kryptu.

Len sme desiatkam tisícom užívateľov krypta na Slovensku odkázali, že nie sú občania druhej kategórie, nebudeme ich kriminalizovať, ani ich trestať drakonickou výškou daňovej sadzby”, pokračuje Cmorej vo svojom blogu.

Mýtus ponziho schémy vyvrátil autor novely kryptomenového zákona slovami, že „povedať či naznačiť, že celé krypto je podvod a tým pádom jeho užívatelia podvodníci, je de facto to isté ako tvrdiť, že príslušníci nejakej skupiny či etnika sú do jedného zlodeji.”

Peter Cmorej taktiež obhajuje novelu zákona v tom zmysle, že štát nepríde o daňové príjmy napriek tomu, že daň z kryptomien bude nižšia.

Vo svojom blogu Peter Cmorej veľmi ostro kritizoval pripomienkové konanie kryptomenového zákona.

„Ministerstvo financií, daňová sekcia, mala náš návrh na stole 3,5 roka. Za celý ten čas nevzniesli jedinú konštruktívnu pripomienku, nenavrhli jediné alternatívne riešenie. Tvrdošijne odmietali akúkoľvek diskusiu. Návrh bol prijatý skoro v identickom znení, aký mali k dispozícií celého tri a pol roka.” Pričom dodal, že novela zákona má istotne nejaké chyby, ktoré bude potrebné odstrániť avšak „bude jednoznačne prínosom pre našu ekonomiku.”

Prečítajte si aj: Centrále banky celého sveta zmáha strach a obavy

Freedum fighters PCKvakomat mobil
Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.