Slováci sa dočkali, cena benzínu a nafty opäť klesla, bude tento trend pokračovať?

Titulky Cena ropy opäť klesla
Cena ropy opäť klesla. Zdroj: Shutterstock.com/Aleksandar Mijatovic
BitmarketsBitmarkets

Dlhé obdobie zdražovania pohonných hmôt sa aktuálne zastavilo. Cena ropy klesá a je to určite pozitívnym znakom. Stále však nie je jasné, či sa tento trend dokáže udržať.

Cena ropy má klesajúci trend

Slováci môžu aktuálne opäť tankovať o čosi lacnejšie. Nie je to tak dávno, čo sa priemerné ceny benzínu a nafty dostali na úroveň 2 eur. Vysokými cenami sme dokonca dokázali prevýšiť aj susedné Rakúsko. Posledný týždeň však priniesol pozitívne zmeny. Nejde však o žiadny výrazný skok.

Ceny 95-oktánového benzínu dokázali za posledný týždeň klesnúť o viac ako 1,8 % na priemernú cenu 1,911 eur. V prípade nafty je pokles o čosi výraznejší, a to konkrétne 2,21 % s priemernou cenou 1,903 eur. Niektoré čerpacie stanice sa dokázali dostať aj pod hranicu 1,9 eur.

Priemerné ceny benzínu a nafty

Priemerné ceny benzínu a nafty. Zdroj: Štatistický úrad SR

Analytici začali predpovedať pokles už v priebehu júna. V podstate bola ich predikcia presná. Vždy keď sa na trhu odohrá podobná situácia, na čerpacích staniciach to vodiči pocítia s odstupom približne dvoch až troch týždňov.

Prečítaj si: Recesia príde a zlikviduje ekonomiku, zhodujú sa analytici

Žiadne veľké očakávania

Priaznivejší cenový stav zrejme nepotrvá dlho. Rafinérie nedokážu produkovať dostatočné množstvo ropy a dopyt neustále rastie. Výpadok dovozu z Ruska by tak ešte len mal ukázať svoju skutočnú silu. Pozitívnym krokom k odľahčeniu peňaženiek vodičov by bolo, ak by sa vláda odhodlala znížiť dane. Tento krok je však veľmi nepravdepodobný. Jednoducho musíme byť pripravený na ďalšie zdražovanie, ktoré však nemusí byť také rýchle.

Ceny pohonných hmôt nie sú priaznivé ani v prípade našich susedných krajín. V porovnaní so Slovenskom sa však odhodlali a znížili spotrebnú daň na benzín či naftu. Tento krok nastal napríklad aj v Česku či v Poľsku. Najpriaznivejšie ceny sú aj naďalej v Maďarsku. Aj keď obyvatelia Maďarska tankujú lacnejšie, štát má obrovské straty, ktoré sa skôr či neskôr prejavia.

Čítaj ďalej: Budú energie na prídel? Svet reaguje na možný kritický scenár

txbOkazio mobil