Slováci pracujú ťažko, dlho a za malé peniaze. Dočkáme sa skrátenia pracovného času?

Novinky Dočkajú sa Slováci kratšieho pracovného času?
Dočkajú sa Slováci kratšieho pracovného času? Zdroj: shutterstock.com/marvent/NDAB Creativity a PNG Mart
BitmarketsBitmarkets

Slováci pracujú pomerne dlho a často si hľadáme aj druhú prácu za účelom pokrytia výdavkov. Odborári však plánujú presadiť skracovanie pracovného času, uvádza denník Pravda. Dokonca sa uvažuje nad 4-dňovým pracovným týždňom pri zachovaní rovnakej výšky mzdy. Je to však vôbec reálne?

Môže sa zaviesť 4-dňový pracovný týždeň?

Za 4-dňový pracovný týždeň sa postavili aj politické strany OĽANO a KDH. Je dokázané, že väčší priestor na oddych spôsobuje rast produktivity zamestnancov. Skrátenie pracovného času má sociálny, psychologický, zdravotný, ale aj ekonomický význam. V priemere sa Slováci dožívajú iba 57 zdravých rokov a skrátenie pracovného času by mohlo túto situáciu zmierniť. Priemerný Slovák sa dokonca dožíva o 5,5 rokov menej v porovnaní s priemerom EÚ.

Na druhej strane je zrejme nemožné, aby sme v práci trávili o pätinu menej času a mali rovnaké mzdy. Navyše v mnohých oblastiach závisí výška mzdy od produktivity práce a veľa zamestnancov je platených podľa splnených úloh. Rovnako by klesli aj zisky podnikov a následne s nimi aj konkurencieschopnosť a investície.

Binance
97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Slováci pracujú ťažko, dlho a za malé peniaze

Už skôr sme informovali, že priemerný Slovák v produktívnom veku odpracuje až 39,6 hodiny týždenne, čo je o dve 8-hodinové zmeny viac ako priemerný Nemec. Poliaci odpracujú 40,4 hodiny, Česi 39,8 hodiny a Maďari 39,6 hodiny. Priemer EÚ je na hodnote 37,5 hodiny.

Samotná dĺžka odpracovaných hodín by možno nemusela byť až taký problém, ak by sme za prácu boli dostatočne ohodnotení. Lenže Slováci pracujú dlho a za malé peniaze. Podľa porovnania platov v EÚ je priemerná hrubá mzda na Slovensku na úrovni 1 419 eur, čo je po Grécku (1 381 eur) a Bulharsku (955 eur) najmenej.

Dĺžka pracovného času a nízke mzdy nie sú kompenzované ani náročnosťou vykonávanej práce. Na zmeny u nás pracuje až 25,4 % pracovníkov. Prvenstvo však držíme aj v práci počas noci, keď pracuje až 11,1 % Slovákov. V Česku je to len 2,2 %, v Maďarsku 4,8 % a v Poľsku 2 %. Takže keď si to zhrnieme, Slováci pracujú dlho, ťažko a za nízke mzdy.

Pre Slovensko je to iba utópia

Zdá sa, že zavedenie 4-dňového pracovného týždňa je utópia. Navyše, prinieslo by to so sebou aj množstvo negatív a nie len pozitív. Zamestnávatelia by určite nevyplácali rovnako vysoké mzdy iba za 4 odpracované dni. Nič to ale nemení na tom, že vláda musí prijať opatrenia, keďže pracovné nasadenie Slovákov nie je dostatočne ohodnotené a pracujeme príliš dlho.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovensko sa tesne vyhýba bankrotu. Táto vec nás drží nad vodou

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Invalidné dôchodky budú v roku 2025 vyššie. Pozrite si, koľko peňazí navyše dostanete

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.