Platby kryptomenami a prevody medzi kryptopeňaženkami sa postupne stávajú bežnou rutinou. V súčasnosti už veľké množstvo ľudí platí za produkty a služby v kryptomenách a tento trend bude definitívne iba rásť. A to vytvára obrovský priestor aj pre podvodníkov a hackerov. Dnes si povieme o pomerne novom spôsobe kradnutia kryptomien, ktorým je takzvaná „otrava adresy”. Terčom sa môže stať doslova každý z nás.
Okradnutí o 1,2 milióna dolárov
Portál cryptonews priniesol informácie o kauze, ktorá sa momentálne deje okolo tokenu ARB. Za posledný týždeň bolo neznámym hackerom ukradnutých 930 000 tokenov ARB, čo predstavuje hodnotu takmer 1,2 milióna amerických dolárov. Tokeny boli kradnuté v malých množstvách z adries tisícok používateľov. Použitá bola metóda „otravy adries”, ktorá nabrala na sile medzi hackermi od začiatku roka.
Podstatou tejto veľmi účinnej metódy, ktorá využíva ľudskú nepozornosť a náhlivosť, je zmeniť adresu peňaženky, na ktorú odosielate transakciu tak, aby ste si to nevšimli. Hackeri sa spoliehajú, že človek nebude kontrolovať celú adresu, ale len prvé a posledné čísla. Vďaka sofistikovaným phishingovým správam vedia následne identifikovať adresu príjemcu, na ktorú sa chystáte odoslať kryptomeny. Automaticky vytvoria novú adresu na účet podvodníka tak, aby ostali prvé a posledné znaky rovnaké a pri kopírovaní adresy zmenia na falošnú adresu.
Kontrola adresy po prilepení sa už málokedy robí a to má za následok, že vlastne zašlete kryptomenu na adresu hackera. Takýmto spôsobom prídete o svoje peniaze, ale to nie je všetko.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Watch out for this fake Arbitrum contract out there.
When I make a send the fake contract also makes a "transaction" that appears like its from my wallet. I assume to get me to interact with the contract. Stay safe out there. pic.twitter.com/ygGOddlTGU
— Brainsy (@BrainsyEth) March 24, 2023
Hacker získa dvojnásobok
Pýtate sa, ako k takémuto niečomu môže v dnešnej dobe prísť? Na všetko sú využívané už spomínané phishingové správy. Sú to vlastne vírusy vo forme emailov, fotiek, videí či súborov, ktoré si nevedome stiahnete do počítača. Vírus následne začne ovládať vaše funkcie a vykonáva na pozadí zmeny, o ktorých netušíte. Dokáže dešifrovať kryptoadresy, dokáže meniť kopírované adresy a takto úplne rušiť vašu prácu.
Po zmene kopírovanej adresy dokáže vírus navyše zduplikovať transakciu na falošnú adresu. Prídete tak o dvonásobné množstvo kryptomeny. Tento spôsob kradnutia kryptomien sa stáva stále populárnejším a už aj do redakcie sa nám ozvali ľudia, ktorí týmto spôsobom boli okradnutí o nemalé čiastky peňazí z kryptopeňaženiek.
Obozretnosť na prvom mieste
Na mieste je preto obrovská opatrnosť pri všetkom, čo v online priestore vykonávame. Podvodníci majú už dnes spôsoby, o ktorých sa bežným užívateľom ani nesníva a dokážu v online priestore robiť divy. Dávajte si teda veľký pozor na všetko, čo sťahujete, nesťahujte obrázky, neotvárajte emaily či videá z neznámych zdrojov. Vírusu stačí jedno kliknutie a získa neobmedzenú moc nad vašim počítačom či mobilom.
Aj keď vyššie popísaný spôsob kyberútokov bol momentálne silno viditeľný na tokene ARB, metóda „otravy adresy” je použiteľná na akýkoľvek druh kryptomien. Odporúčame preto zbystriť pozornosť pri vykonávaní platieb medzi kryptopeňaženkami a radšej stratiť 2 minúty času kontrolou adresy, ako veľké množstvo peňazí vďaka svojej nepozornosti.
Je isté, že prefíkanosť útočníkov sa bude neustále zvyšovať, preto aj naša informovanosť a pozornosť musia rásť. V redakcii Kryptomagazínu budeme pre vás neustále situáciu monitorovať a na prípadné novinky v oblasti ohrozenia vašich peňazí, vás budeme včas informovať. Posledný krok kontroly je však vždy na každom z nás.
Prečítajte si aj: Elon Musk pobláznil Twitter: Cena kryptomeny dogecoin masívne rastie