Slováci pozor: Nenechajte sa oklamať podvodnými lacnými pôžičkami

Biznis a podnikanie Podvodníci útočia na tých najslabších
Podvodníci útočia na tých najslabších. Zdroj: shutterstock.com/Brian A Jackson/fizkes
BitmarketsWallstreetpepe ICO mobil baner

Ekonomická situácia, ktorú vytvára aktuálne už bežiaca recesia, spojená s enormným zvyšovaním inflácie, zvyšovaním úrokových sadzieb a reálnym ochudobňovaním Slovákov, ako sme informovali, privádza mnohé nízkopríjmové skupiny obyvateľstva do veľmi ťažkej situácie. Mnohí preto hľadajú cesty, ako by sa dostali von z dlhov či exekúcií.

Túto situáciu však využívajú aj podvodníci, ktorí ako ľudské hyeny, neváhajú ťažiť z nešťastia iných. V sérii článkov sa pozrieme na podvodných „finančníkov”, ktorí svoje služby ponúkajú aj na slovenskom trhu.

Podvodníci „bez chrbtovej kosti”

Mnoho ľudí sa svojou vinou alebo vinou nepriaznivých okolností dostane do situácie, kedy už ich zdroje nastačia na pokrytie nákladov, ktoré na réžiu domácnosti, či vôbec na holé prežitie, potrebujú. „Topiaci sa aj slamky chytá” a vo finančnej oblasti to platí stonásobne. Sú známe tisíce prípadov, kedy ľudia vo finančnom zúfalstve boli schopní urobiť veci, ktoré by im inak ani nenapadli. Zvyčajne sa, žiaľ, jedná o negatívne skutky.

Hľadanie zdrojov sa zvyčajne začína pri rodine a blízkych priateľoch a keď títo odmietnu pomoc, nasleduje pátranie na internete. Vyhľadávače dnes prepájajú celý svet na pár kliknutí a tak sa dostať ku rôznym ponukám nie je žiaden problém.

Toto zneužívajú aj úveroví podvodníci, ktorí nevedomých a zúfalých ľudí zasahujú v týchto najbolestivejších miestach. Svoje reklamy na poskytnutie lacných peňazí umiestňujú tam, kde sa najviac ľudí hľadajúcich pomoc združuje. Nie je preto vôbec problém prísť na internetovú stránku „poskytovateľa pôžičiek”, ktorá pôsobí veľmi dôveryhodným dojmom.

Dôveryhodne vyzerajúca stránka podvodného poskytovateľa úverov

Dôveryhodne vyzerajúca stránka podvodného poskytovateľa úverov. Zdroj: https://zlata-group.com/index.php

Buďte extrémne ostražití

Podvodní poskytovatelia úverov lákajú zvyčajne na dokonalé služby a extrémne výhodné podmienky pri poskytnutí úverov. Sú to hlavne tieto body:

  • Žiadne dokladovanie príjmu
  • Extrémne nízka úroková sadzba
  • Poskytnutie takmer akejkoľvek sumy na ľubovoľnú dĺžku splatnosti
  • Okamžitá komunikácia a odpovede na vaše dotazy
  • Silne lichotivý prístup, až vtieravosť pri komunikácii
  • Očividné prezentovanie sa rôznymi certifikátmi či licenciami
  • Pýtanie platieb ešte pred poskytnutím úveru

Tieto parametre by mali byť pre vás okamžite varovným signálom, že niečo nemusí byť v poriadku. Navyše, väčšina podvodných stránok je zahraničných, čo zároveň znamená, že na priblíženie sa cieľovej skupine na Slovensku využívajú automatické prekladanie stránok. Chyby v gramatike či doslova nezmyselné slovné spojenia sú znakom, že sa nejedná o slovenskú stránku a že niečo nie je v poriadku.

Osobná skúsenosť čitateľa

Redakcia Kryptomagazinu má k dispozícii vyjadrenie jedného z čitateľov, ktorý má osobnú skúsenosť s vyššie zmienenou podvodnou stránkou zlata.group. Čitateľ v nádeji, že sa dostane ku potrebným peniazom, kontaktoval podporu na tejto stránke.

Jeho zámerom bolo získať pôžičku vo výške 25 000 € na preklenutie ťažkého životného obdobia. Pracovník na druhej strane bol veľmi ochotný mu pomôcť. Komunikoval po slovensky, očividne však s prekladačom. Vypýtal si základné údaje a zaslal zmluvu, ktorá obsahovala údaje o pôžičke, viaceré pečiatky regulačnej banky a podmienky poskytnutia úveru. Bolo mu vytvorené konto, na ktorom videl svoju pôžičku pripravenú na vyplatenie.

Po sprocesovaní základných úkonov prišla prvá žiadosť o platbu, aj keď vopred bolo deklarované, že žiadne poplatky za poskytnutie pôžičky sa neplatia. Odôvodnili to vratnou zálohou v prípade nesplácania úveru. Platba bola vo výške 5 % zo sumy pôžičky. Klient v nádeji, že po zaplatení „vratného depozitu” získa svoju pôžičku, zohnal peniaze a poslal ich podvodníkom. Platba sa realizovala na účet vo francúzskej banke.

Podvodníci ťažia z ľudskej dôverčivosti

Podvodníci ťažia z ľudskej dôverčivosti. Zdroj: shutterstock.com/diy13

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

 

Ako iste tušíte, po zaplatení žiadna pôžička na bankový účet čitateľa nedorazila. Namiesto toho prišli výhovorky, že preveria platbu. Po pár dňoch prišla výzva na platbu údajnému správcovi fondu banky, ktorý žiada poplatok za zaplatenie. Ten bol vo výške 500 eur.

Proces sa zopakoval spolu 4 krát a čitateľ bol takto okradnutý o 5 600 eur, ktoré vybral zo svojich úspor, pričom stále veril, že sa ku svojim sľúbeným 25 000 eurám dostane. Nakoniec, keď už čitateľ odmietol zaplatiť ďalšiu vyžiadanú platbu, podvodníci s ním prestali komunikovať. Po nahlásení do banky bolo zistané, že účet podvodníkov už bol zrušený a finančné prostriedky boli vybraté.

Redakcia už nemá informáciu, ako sa prípad vyriešil, avšak tento príbeh svedčí o tom, že aj v dnešnej dobe sa nájde dostatok dôverčivých ľudí, ktorých sú podvodníci schopní zneužiť. Odporúčame preto už v začiatkoch komunikácie, ak máte akékoľvek podozrenie, radšej čím skôr ukončiť konverzáciu a hľadať spôsoby získania peňazí, ktoré budú menej rizikové. Taktiež je možnosť podobné pokusy okamžite nahlásiť polícii, ktorá už preberie ďalší postup v procese identifikácie páchateľov.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Mohlo by vás zaujímať: Slováci, dostali ste sa do dlhov? Takto sa ich jednoducho môžete zbaviť

 

txbFlockers mobil