Hypotekárny trh na Slovensku zasiahol ešte minulý rok úrokový šok, keďže Európska centrálna banka (ECB) zdvihla už 10-krát úrokovú sadzbu na 4,5 %. Slovenská vláda nedávno reagovala a snažila sa opatreniami pomôcť dlžníkom so splácaním, no ukázalo sa, že takmer nič sa nezmenilo a ľudia splácajú hypotéky po starom, uvádza denník Pravda.
Štát zasiahol do trhu s hypotékami
Už skôr sme informovali o tom, že veritelia začali prihliadať aj na finančnú situáciu dlžníka a pred zabavením nehnuteľnosti banka poskytne dlžníkovi viacero možností. Konkrétne ide o úplné alebo čiastočné refinancovanie, predĺženie splátkového kalendára a odloženie splátok dokonca aj bez úročenia istiny úveru.
Štát navyše zasiahol do trhu s hypotékami a dlžníci na Slovensku už môžu po novom splácať hypotéky bezplatne raz mesačne. Cieľom je znížiť zadlženosť a zvýšiť frekvenciu mimoriadnych splátok. Poberateľ úveru je stimulovaný týmito opatreniami, aby napokon svoj úver splatil, no na druhej strane majú bankám poklesnúť objemy nesplatených hypoték. Takže z opatrení majú ťažiť obe strany. Banky však na to majú odlišný názor. Rýchlejšie splácanie totiž znamená pre banku nižší zisk na úrokoch.
Záujem o predčasné splatenie hypotéky je nízky
Od septembra platí, že dlžník môže zaplatiť až 30 % istiny ročne. Banky však avizujú, že o tieto zmeny je extrémne nízky záujem. Klienti údajne mimoriadne splátky až tak neriešia. Predčasné splatenie totiž znamená, že dlžník použije svoju finančnú rezervu. Tú ale Slováci v súčasnosti používajú na zvýšené životné náklady v dôsledku vysokej inflácie a nemajú peniaze na mimoriadne splátky.
Do novelizácie využívalo predčasnú splátku maximálne 10 % klientov. Záujem je skôr o predĺženie hypotéky alebo navýšenie sumy. Skupina rizikových dlžníkov navyše predstavuje iba 1 % z celkového počtu 685 000 úverov. Pre porovnanie, ku koncu roka 2015 ľudia nesplácali celkovo 6,84 % úverov. Tieto štatistiky hovoria jasne o tom, že opatrenia, ktoré štát zaviedol nebudú mať zásadný vplyv na trh s hypotékami.
V súčasnosti priemerná úroková sadzba pre nové hypotéky je na Slovensku stále pomerne nízka v porovnaní so zvyškom Európskej únie (EÚ). ECB však nebude úrokové sadzby tak skoro znižovať. Klienti bánk sa tak skoro nízkych úrokových sadzieb spred pandémie koronavírusu nedočkajú.
Mohlo by ťa zaujímať: Drahé hypotéky na drahé bývanie. Kedy sa skončí tento zlý sen?
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.