Slováci, čas na splnenie tejto povinnosti sa kráti. Jej zanedbanie vás môže stáť desaťtisíce

  • Obdobie podávania daňových priznaní je pre mnohých ľudí trestom.
  • Aj napriek tomu sa neoplatí túto povinnosť ignorovať.
Ekonomika Na splnenie povinnosti Slovákov sa kráti čas
Na splnenie povinnosti Slovákov sa kráti čas. Zdroj: Shutterstock.com/Zivica Kerkez, nadia_if
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Posledný termín na podanie daňového priznania za rok 2023 uplynie 2. apríla 2024, keďže 31. marec je nedeľa a 1. apríla je sviatok.

Viete však, čo sa stane, ak tento termín nestihnete alebo na jeho dodržanie jednoducho zabudnete? Vysoké sankcie za chybné vyplnenie tlačiva a iné daňové nedostatky môžu doplniť ešte vyššie pokuty za nezodpovednosť.

Pokutám sa však dá vyhnúť. Toto sú možnosti, ktoré máte.

Daňové priznanie nemusí podávať každý

Podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov platí povinnosť podať daňové priznanie pre tých, ktorí spĺňajú určité kritériá. Tento zákon rozlišuje medzi fyzickými a právnickými osobami, pričom pre každú skupinu sú stanovené odlišné pravidlá. Podľa informácií z portálu peniaze.sk, ak patríte do jednej z týchto kategórií a spĺňate dané kritériá, máte povinnosť podať daňové priznanie.

V prípade, že ste fyzická osoba a vaše zdaniteľné príjmy za rok 2022 presahujú sumu 2 461,41 € alebo ak evidujete daňovú stratu, je nevyhnutné podať daňové priznanie. Avšak, ak vaše príjmy sú výlučne zo zamestnania a žiadate ročné zúčtovanie od zamestnávateľa, nie je potrebné podávať daňové priznanie.

V prípade právnických osôb vzniká povinnosť podať daňové priznanie bez ohľadu na to, či sú ziskové alebo stratové.

Možnosťou je aj odklad

Ak už teraz viete, že nestíhate zohnať všetky dokumenty, ktoré sú k podaniu daňového priznania potrebné, mali by ste myslieť na to, že si môžete požiadať o odklad podania daňového priznania.

Odklad môže trvať aj tri mesiace, v tomto prípade je potrebné daňové priznanie podať do 30. júna. Ak má daňovník príjmy zo zahraničia, daňové priznanie môže odložiť až o 6 mesiacov.

V prípade, že potrebujete odklad a súčasne sa nachádzate v konkurze, likvidácii alebo ste dedičom zomrelého, je nevyhnutné podať žiadosť na príslušný daňový úrad. V ostatných situáciách, keď nie ste v konkurze, likvidácii a nevykonávate dedičské práva, postačuje, ak svoju situáciu oznámite daňovému úradu.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Desaťtisícové pokuty

Ak nepredložíte daňové priznanie za predchádzajúce účtovné obdobie, môžete čeliť sankciám zo strany správcu dane, ktoré môžu dosiahnuť významné finančné sumy. Okrem toho, v prípade porušenia viacerých daňových pravidiel súčasne, napríklad neodoslaním daňového priznania a nezaplatením dane, môže správca dane ukladať viacero pokút.

Sankcie za daňové nepravomoci sa rozdeľujú do dvoch kategórií. Prvý typ sa týka situácií, kedy nedoručíte daňové priznanie, a druhý typ predstavuje úrok z omeškania, ktorý si uhrádzate, ak neuhradíte daň včas.

Je dôležité si uvedomiť, že aj keď uhradíte tieto sankcie, vaša povinnosť podať daňové priznanie nezaniká. Musíte stále správne predložiť priznanie a regulérne uhradiť akúkoľvek záväznú daň.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.