Slováci budú platiť nový druh poistenia. Koho sa týka?

  • Na Slovensko prichádza nové PZP poistenie, ktoré sa týka elektrických kolobežiek
  • Zákon by mal byť účinný od začiatku júla 2024
  • PZP sa zavedie v každom členskom štáte EÚ
Novinky Na Slovensko prichádza nové poistenie
Na Slovensko prichádza nové poistenie. Zdroj: shutterstock.com/Sheremetio/Irina Shatilova/Sidenko Tatiana
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na Slovensko prichádza úplne nové poistenie, ktoré sa bude týkať elektrických kolobežiek. Konkrétne ide o povinné zmluvné poistenie (PZP). Predpokladá sa, že táto nová povinnosť nadobudne účinnosť od leta tohto roku, uvádza správa Finsider. Napriek tomu elektrokolobežky nepodliehajú rovnakému schváleniu na prevádzku v cestnej premávke ako bežné vozidlá. Rovnako nemusia byť prihlásené do evidencie vozidiel.

Elektrokolobežky s novým PZP

Nové PZP sa bude týkať všetkých elektrokolobežiek a segwayov za predpokladu, že ich konštrukčná rýchlosť presahuje 25 km/h. To isté platí pre kolobežky, ktoré presahujú rýchlosť 14 km/h a vážia viac ako 25 kg. Výnimku majú iba rýchle elektrobicykle aj to iba v niektorých štátoch.

Ministerstvo financií uviedlo, že nové PZP sa bude týkať iba malého percenta ľudí. Väčšinou totiž majú elektrokolobežky maximálnu konštrukčnú rýchlosť 25 km/h. Navyše pravidlá pre bežné elektrokolobežky sa meniť nebudú. Na zmenu sa predovšetkým musia pripraviť aj samotné poisťovne. Je dosť možné, že dokonca vznikne register elektrických kolobežiek.

V súčasnosti je novela zákona o PZP predložená na rokovanie legislatívnej rady. Preto dodnes nepoznáme presný dátum, kedy sa opäť bude zaoberať touto témou. Zákon by ale podľa predpokladov mal nadobudnúť účinnosť už začiatkom júla 2024.

Pre porovnanie, od 1. marca bude platiť zákon v susednej Českej republike. Jedna z českých poisťovní, ktorá má zastúpenie aj u nás, už zverejnila podmienky poistenia a k tomu zodpovedajúce cenové relácie. Podľa aktuálnych údajov je to 1 800 Kč na rok, čo je v prepočte približne 73 eur. Aké budú ceny na Slovensku zatiaľ nevieme.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Slovensko nadväzuje na iniciatívu EÚ

Nové poistenie nie je ani zďaleka národnou lokálnou iniciatívnou. PZP sa zavedie v každom členskom štáte Európskej únie (EÚ). Dôvodom sú čoraz častejšie dopravné nehody, ktoré za 5 rokov stúpli až desaťnásobne. Najčastejšie sú nárazy do zaparkovaných áut, chodcov a úrazy. V súčasnosti platí, že kolobežkou sa má jazdiť na chodníkoch maximálne rýchlosťou chôdze.

Medzi ďalšie riziká patrí napríklad požiar počas napájania elektrickej kolobežky alebo zadymenie budovy, v ktorej sa kolobežka nachádzala. Ak to majiteľ nezavinil, doteraz mohol využívať poistenie zodpovednosti za škodu. Vďaka novému PZP bude mať preplácanie škody jasné pravidlá. O pripravovanom zákone sme informovali už začiatkom tohto roku.

Mohlo by ťa zaujímať: Sociálna poisťovňa spustila úplne novú službu. Mnohým Slovákom „ulahodí”

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.