V jednej z najväčších amerických bánk sa otvárajú neoprávnené účty na cudzie mená a dokonca sa na nich realizujú záhadné vklady. Podľa správy DailyHodl existuje hneď niekoľko ľudí, ktorí tvrdia, že na ich meno niekto druhý otvoril bankový účet.
Hromadné účty na cudzie mená
Jay Patterson z Little Rock tvrdí, že niekto zneužil jeho osobné údaje, ale nie všetky boli správne. Predtým ako tento účet uzavreli, prúdili cez neho tisíce dolárov. V banke Wells Fargo nebol nikdy zákazníkom a ani banke nedal prístup k údajom. Údajne sa banka ani nesnažila tento problém v počiatku riešiť. Následne sa ale k tejto skutočnosti vyjadrila:
„Wells Fargo ročne investuje stovky miliónov dolárov do boja proti podvodom a posilnenia našej schopnosti rýchlo bojovať proti kriminálnemu správaniu. Keď sa dozvieme o podvodnej činnosti, podnikneme kroky a pracujeme na tom, aby spotrebiteľovi nebolo neublížené.”
Nejedná sa o prvý škandál banky Wells Fargo
Ide len o jeden príklad z mnohých, keďže regulačným orgánom podrobne popisovali rovnakú skutočnosť aj ďalší ľudia. Ich osobné údaje boli zneužité na registráciu nových bankových účtov. To okamžite vyvolalo otázky o dodržiavaní pravidiel v riadení rizík v banke, ktorá už v minulosti čelila viacerým škandálom. Ešte v decembri banka zaplatila pokutu 3,7 miliardy dolárov za nezákonné zmrazenie zákazníckych účtov a účtovanie nezákonných poplatkov.
Je vysoko pravdepodobné, že bankové účty boli zneužité na pranie špinavých peňazí alebo páchanie iných finančných trestných činov. Ide o podvod so syntetickou identitou, keď podvodníci kombinujú skutočné a falošné osobné údaje.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Na podobné škandály reagujú klienti citlivejšie ako kedykoľvek predtým
Táto správa prichádza uprostred turbulentného obdobia pre americké bankovníctvo. Zdá sa totiž, že banková kríza sa stále neskončila, keďže koncom júla skrachovala ďalšia banka Heartland Tri-State. Po krachu First Republic Bank sa ekonómovia zhodli v tom, že sa spustí lavína recesie. Banková kríza totiž môže mať vážne ekonomické dôsledky z dlhodobého hľadiska.
Na škandály podobné banke Wells Fargo preto klienti reagujú posledné obdobie omnoho citlivejšie a finančné inštitúcie by si mali dať preto väčší pozor. Je totiž možné, že banková kríza ešte ani zďaleka nepovedala svoje posledné slovo, na čo upozornil aj známy autor bestselleru „Bohatý otec, chudobný otec,” Robert Kiyosaki.
Mohlo by ťa zaujímať: Pozor: Veľká slovenská banka ruší platobné karty, zmena sa dotkne aj teba