Skostnatený vzdelávací systém sa mení. Domáce úlohy sú pre niektorých žiakov minulosťou

  • Minister školstva Tomáš Drucker podotýka, že tento spôsob so sebou neprinesie zmenu učiva.
  • Ide však o zmenu, po ktorej volajú dospelí ľudia už dlhé roky.
Novinky Vyučovanie na stovkách školách sa zmení
Vyučovanie na stovkách školách sa zmení. Zdroj: Shutterstock.com/Drazen Zigic, Drazen Zigic
BitmarketsAnycoin mobil banner

Nový školský rok so sebou prinesie zmeny. Tie sa podľa televízie TA3 budú týkať viac ako 400 škôl, ktoré od septembra predstavia novinky. Pôjde o kurikulárnu reformu, ktorej hlavnou úlohou bude naučiť deti zručnosti, ktoré v 21. storočí potrebujú.

Je teda možné, že stará klasika v podobe prepisovania poznámok do zošitov sa zmení. Rovnako to platí aj v prípade dlhých domách úloh, no tiež pri učení učiva naspamäť.

Štátny vzdelávací program

Za novým spôsobom vzdelávania stojí štátny vzdelávací program. Bude sa týkať iba základnych škôl, pričom k dispozícii bude pre žiakov všetkých ročníkov.

Minister školstva Tomáš Drucker podotýka, že tento spôsob so sebou neprinesie zmenu učiva. Nový však bude spôsob jeho predávania. Podľa ministra je dôležité, aby žiaci menej memorovali a viac porozumeli učivu.

Predseda Kurikulárnej rady Jozef Sopoliga hovorí, že v rade chcú, aby žiaci boli rozhodujúcim a kľúčovým prvkom. Žiaci by sa mali viac zapojiť a mali by byť mysliaci a reflektívni.

Deti by mali byť vedené k rozvoju kritického myslenia, digitálnych zručností a samostatnosti.

Podľa riaditeľky jednej zo základných škôl v Bratislave došlo už aj k zmene prípravy učiteľov. Hovorí, že to nie je také jednoduché a učitelia si pomôcky k výučbe vyrábajú sami. Poukazuje teda na to, že nový spôsob učenia detí kritickému mysleniu si bude vyžadovať ešte väčšiu prípravu.

Medzi možné zmeny patrí napríklad to, že domáce úlohy nebudú povinné. Učiteľ však žiakom môže odporučiť, aby si učivo doma precvičili. Okrem toho môže dôjsť aj k zmenám týkajúcim sa trvania hodín. Nebudú musieť trvať 45 minút. Pribudnúť môžu aj vyučovacie bloky s trvaním 90 minút, počas ktorých sa bude preberať nejaká téma.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Mobilné telefóny by mali dostať červenú

Ministerstvo školstva navrhlo zákaz používania mobilných telefónov na základných školách ešte v apríli tohto roka. Reaguje tým na znepokojivé údaje o negatívnom vplyve mobilov na školské výsledky a duševnú pohodu žiakov. Cieľom zákazu nie je vylúčiť digitálne technológie zo škôl, ale zabezpečiť ich premyslené a rozumné využívanie.

Navrhovaný zákaz, inšpirovaný britskými odporúčaniami, bude pre základné školy zahŕňať nasledovné pravidlá:

  • V 1. až 3. ročníku základnej školy bude platiť úplný zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovania, prestávok a v priestoroch školy.
  • Od 4. ročníka bude zákaz platiť s výnimkou prípadov, keď používanie mobilného telefónu vyžaduje štátny vzdelávací program.
  • Od 6. ročníka bude zákaz platiť s výnimkou prípadov, keď to vyžaduje štátny vzdelávací program alebo ak o výnimke rozhodne učiteľ pre potreby vzdelávania.

„Regulácia používania mobilných telefónov nie je útokom na digitálne technológie, ale snahou vytvoriť priaznivé prostredie pre vzdelávanie detí. V najbližších rokoch štát investuje dvesto miliónov eur do moderného vybavenia tried,” zdôraznil minister Drucker. Cieľom je používať technológie tak, aby prispievali k zlepšeniu výsledkov detí a ich duševnej pohody.

txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.