Simplecoin návod a recenzia
Simplecoin návod a recenzia

Zmenáreň Simplecoin je európska kryptomenová zmenáreň so sídlom v srdci Európy, v Prahe v Českej republike. Poslaním burzy je hlavne zjednodušiť základné procesy na kryptomenovom trhu. Hlavnou výhodou burzy je, že poskytuje preklad do slovenského a českého jazyka. Práve z tohto dôvodu je burza Simplecoin medzi Slovákmi a Čechmi populárna. Predstavujeme vám veľký Simplecoin návod. Obsahom článku je aj Simplecoin recenzia.

Burza existuje pomerne dlho, už od roku 2013 a mnoho Slovákov a Čechov si na ňu už zvyklo. Ide o legitímnu zmenáreň, ktorá má za sebou históriu a svoju reputáciu si stále upevňuje. Mnoho užívateľov uprednostňuje práve túto zmenáreň z dôvodu možnosti rýchleho nákupu kryptomien, a to až do 200 eur bez overenia.

Poďme sa teda spolu pozrieť na to, ako si registrovať účet, ako sa verifikovať, ako nastaviť dvojfaktorové overenie, ako vložiť prvé prostriedky na burzu a ako obchodovať. Tento článok slúži ako recenzia na burzu Simplecoin a taktiež ako návod na burzu.

Registrácia účtu na zmenárni Simplecoin

Ak sa plánujete registrovať na zmenárni Simplecoin, tak potrebujete navštíviť stránku client.simplecoin.eu/sk. Táto stránka je automaticky preložená do slovenského jazyka. Vpravo hore následne vidíte možnosť Registrácia. V tomto kroku potrebujete zadať vašu e-mailovú adresu a heslo.

Registrácia účtu Simplecoin. Zdroj: Simplecoin
Registrácia účtu Simplecoin. Zdroj: Simplecoin

Následne po zadaní údajov potrebujete skontrolovať vašu e-mailovú schránku, kde ste dostali potvrdzovací e-mail. Tento mail vás presmeruje na prihlásenie do zmenárne. V tomto momente sa už môžete prihlásiť. Prvý krok, ktorý potrebujete urobiť, je nastaviť si dvojfaktorové overenie a overenie totožnosti.

Dvojfaktorové overenie 2FA

Dvojfaktorové overenie si nastavíte v sekcii Bezpečnosť a následne možnosťou Povoliť dvojfaktorové overenie, tak ako vidíte na obrázku nižšie.

Dvojfaktorové overenie Simplecoin. Zdroj: Simplecoin
Dvojfaktorové overenie Simplecoin. Zdroj: Simplecoin

Následne sa vám zobrazí QR kód a kľúč, ktorý je potrebné opísať. Tento kód slúži v prípade, že stratíte prístup k vašemu mobilnému zariadeniu a aplikácii Google Authenticator. Jediné, čo stačí urobiť, je oskenovať v aplikácii od spoločnosti Google váš QR kód. Následne tento 6-miestny kód prepíšete do zmenárne a zadáte svoje prihlasovacie heslo. Teraz ste úspešne aktivovali dvojfaktorovú autentifikáciu.

Overenie totožnosti

Do sekcie verifikácie sa viete dostať prostredníctvom vášho profilu. Bud je váš účet neverifikovaný, alebo si viete zvýšiť svoju verifikáciu o ďalšie dva stupne.

 • Neoverený účet – Obchodný limit 200 eur za 10 dní.
 • Prvá úroveň verifikácie – Obchodný limit 10 000 eur za 30 dní.
 • Druhá úroveň verifikácie – Bez limitov.

Najprv musíte prejsť úrovňou 1 a až následne môžete spojazdniť úroveň 2. Prvá úroveň verifikácie od vás vyžaduje vaše osobné informácie, akými sú meno a adresa kde bývate.

1. úroveň verifikácie. Zdroj: Simplecoin
1. úroveň verifikácie. Zdroj: Simplecoin

Následne môžete prejsť na druhú úroveň verifikácie, kde musíte vyplniť dôvod vášho obchodovania a zdroj príjmu. Okrem toho potrebujete pripojiť aj nasledovné dokumenty:

 • Dokument, ktorý dokazuje váš zdroj príjmov.
 • Vašu fotografiu ako držíte občiansky preukaz.
 • Dokumenty, ktoré dokazujú založenie vašej spoločnosti. ak nimi disponujete.

Všetky dokumenty budú zaslané zmenárni, ktorá následne musí preveriť ich legitimitu.

Tvorba objednávky

Možnosťou ako obchodovať na zmenárni Simplecoin je vytvorenie objednávky. Minimálna hodnota takejto objednávky musí spĺňať limit aspoň 10 eur. Nakupovať a predávať kryptomeny viete cez bankový účet. Z tohto dôvodu môže byť transakcia pripísaná až o niekoľko dní, a to hlavne cez víkendy.

Simplecoin môžeme nazývať skôr zmenárňou ako samotnou burzou. Ak teda chcete aktívne obchodovať kryptomeny, neodporúčame vám zmenáreň Simplecoin, ale skôr uprednostniť inú podrobnejšiu burzu. Výhodou tejto zmenárne však je rýchlejšia možnosť nákupu/predaja kryptomien. Ponuka kryptomien je však veľmi obmedzená a nachádza sa tu iba zopár mincí. V prípade obchodovania pomocou bankového účtu musíte zvážiť aj výšku poplatkov, ktoré si banka účtuje. Niektoré banky však ponúkajú aj transakcie zadarmo, resp. v niektorých bankách viete zvoliť možnosť rýchlej transakcie.

Azda najdôležitejšou informáciou predtým, ako prejdeme na nákup a predaj kryptomien, je to, že Simplecoin nepodporuje držanie mincí na zmenárni. To znamená, že ide iba o tretiu stranu, ktorá sprostredkuje nákup/predaj. Všetky peňaženky, s ktorými budete obchodovať, sú vytvorené ešte pred nákupom/predajom.

Ak vaša peňaženka už existuje, následne môžete v zmenárni nastaviť objednávku či už na nákup/predaj a poslať si peniaze na bankový účet alebo poslať si priamo kryptomeny.

Nákup a predaj na zmenárni Simplecoin

V tejto kapitole si vysvetlíme, ako nakupovať a predávať kryptomeny na zmenárni. Rozhranie zmenárne sa nemení a ostávame stále v tom istom menu. Teraz nás budú predovšetkým zaujímať tri horné sekcie – Zmenáreň, Objednávky a Príjemcovia.

Nákup a predaj Simplecoin. Zdroj: Simplecoin
Nákup a predaj Simplecoin. Zdroj: Simplecoin
 • Zmenáreň – V tejto prvej sekcii na zmenárni Simplecoin môžete realizovať vaše nákupy/predaje. Taktiež tu viete pracovať aj s objednávkami, ktoré obsahujú inú cenu ako je aktuálna.
 • Objednávky – V druhej sekcii zmenárni môžete sledovať zoznam všetkých vašich objednávok. Viete tu sledovať aj stav vašich objednávok. To znamená, že vidíte, ktoré objednávky sú realizované, a ktoré sú naopak, ešte otvorené. Taktiež tu môžete vidieť, či už sú kryptomeny na ceste alebo na ktoré sa ešte čaká v rámci transakcií v banke alebo sieti kryptomeny.
 • Príjemcovia – V tejto sekcii vidíte zoznam vašich kryptomenových peňaženiek a bankových účtov, ktoré ste používali v minulosti. Ak teda chcete presúvať vaše kryptomeny, jednoducho si zvolíte danú peňaženku a nemusíte tak stále zadávať adresu znova. Tento zoznam viete meniť a pridávať tam vaše peňaženky.

Rozhranie zmenárne Simplecoin

V tejto kapitole si podrobne vysvetlíme postup ako nakupovať kryptomeny na zmenárni Simplecoin. Predtým, ako prejdeme na konkrétny postup nakupovania kryptomeny, je potrebné vizualizovať jednotlivé časti rozhrania zmenárne, čo poskytuje obrázok nižšie.

Rozhranie zmenárne Simplecoin. Zdroj: Simplecoin
Rozhranie zmenárne Simplecoin. Zdroj: Simplecoin
 1. Mena, ktorou platíme – Táto položka znamená množstvo danej meny, ktorú chcete použiť na nákup inej meny. To znamená, že zo zvolenej meny sa vám odpočíta dané množstvo. Meny, ktoré viete predávať na burze, sú: euro, česká koruna, Bitcoin, Litecoin, Bitcoin cash, Ethereum, Ripple, Zcash a Dogecoin.
 2. Mena, ktorú dostaneme – Táto položka znamená množstvo danej meny, ktorú dostanete za konkrétny obchod. To znamená, že zo zvolenej meny sa vám pripočíta dané množstvo. Meny, ktoré viete nakupovať na burze, sú: euro, česká koruna, Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Ripple, Zcash, Dogecoin, Stellar a USDC.
 3. Kurz – Táto sekcia vám poskytuje podrobné informácie o aktuálnom kurze medzi menami, ktoré ste si zvolili. Kurz, ktorý je počítaný zmenárňou, je počítaný už s transakčnými poplatkami.
 4. Pridanie bankového účtu alebo peňaženky – V tejto sekcii si musíte zvoliť IBAN alebo peňaženku, kam majú byť peniaze zaslané.
 5. Zoznam bankových účtov a peňaženiek – Táto sekcia poskytuje zoznam jednotlivých, už existujúcich peňaženiek a bankových účtov, medzi ktorými si viete vybrať.
 6. Cenový graf – Cenový graf poskytuje lineárne zobrazenie ceny, čo nie je veľmi konkurencieschopné v porovnaní s inými burzami. Graf neposkytuje vyspelejšie funkcie a nástroje kreslenia. Ide teda o jednoduchý líniový graf, kde viete meniť iba časovú periódu.

Nákup kryptomeny na zmenárni Simplecoin

V tejto kapitole sa dozvieme, ako nakúpiť kryptomenu Bitcoin na zmenárni Simplecoin. Rozhranie je veľmi jednoduché a postup taktiež. Je potrebné splniť nasledujúce kroky:

V prvom rade je potrebné vybrať menu, ktorú chcete nakupovať. Viete si tu zvoliť fiat menu alebo kryptomenu. Ak zvolíte fiat menu, znamená to, že za ňu chcete nakupovať kryptomeny. Naopak, ak zvolíte kryptomenu, znamená to, že budete predávať danú kryptomenu. V našom príklade ideme nakupovať Bitcoin za eurá. Tento príklad zobrazuje nasledujúci obrázok.

V ďalšom kroku zadáte množstvo meny, ktorú chcete nakúpiť alebo množstvo meny, za ktorú chcete nakúpiť. V našom príklade chceme nakupovať 0,05 BTC. Zmenáreň nám teda podľa aktuálneho kurzu prepočíta, koľko eur potrebujeme zaplatiť za nákup takéhoto množstva BTC. Viete to však urobiť aj naopak, a to tak, že zadáte množstvo eur, ktoré ste ochotný minúť na nákup BTC. Zoznam mien, ktoré viete nakupovať a predávať, sa nachádza v predošlej kapitole.

Nákup BTC. Zdroj: Simplecoin
Nákup BTC. Zdroj: Simplecoin

V ďalšom kroku potrebujete zadať peňaženku alebo IBAN, na ktorý príde vaša zvolená suma. Potom ako zvolíte možnosť pridať novú peňaženku, otvorí sa vám okno, ktoré zobrazuje ďalší obrázok. Máte na výber buď oskenovať váš QR kód alebo pridáte adresu z trezoru. Teraz ste úspešne uložili novú peňaženku, na ktorú chcete poslať váš Bitcoin.

Pridanie peňaženky. Zdroj: Simplecoin
Pridanie peňaženky. Zdroj: Simplecoin

Tak ako sme si vysvetlili v predošlej kapitole, spravovať vaše jednotlivé peňaženky alebo IBAN adresy viete práve v záložke Príjemcovia. Netreba si to však mýliť so sekciou, kde sú peňaženky ostatných ľudí, pretože tu sa nachádzajú iba vaše adresy. Peňaženku teda viete vyberať z tohto zoznamu alebo si vytvoríte novú, ako sme si ukázali v predošlom kroku.

Všetko je teda pripravené na uskutočnenie nákupu Bitcoinu za eurá, stačí už len potvrdiť transakciu. Zmenáreň vám následne vygeneruje bankový účet, na ktorý je potrebné zaslať dané množstvo peňazí. V tomto kroku netreba zabudnúť na referenčné číslo. Akonáhle zmenáreň obdrží vaše peniaze, následne vám pošle kryptomeny na vami zadanú peňaženku.

Predaj kryptomeny na zmenárni Simplecoin

Proces predaja kryptomeny je úplne rovnaký ako proces nakupovania. Na vygenerovanú adresu stačí zaslať kryptomeny alebo zadať bankový účet, kam burza následne pošle dané množstvo fiat meny. Teraz už len počkáte na pripísanie danej platby. Nevýhodou je, že niektoré transakcie môžu trvať aj tri dni, a to hlavne cez víkendy.

Zákaznícka podpora

Ak sa chcete dostať do sekcie zákazníckej podpory, tak na domovskej stránke je potrebné ísť do karty podpora. V tomto jednoduchom rozhraní je možné vytvoriť tiket, ktorý bude zaslaný zmenárni. Okrem tvorby tiketu si tu viete prezerať aj vaše minulé vyriešené tikety.

Nastavenia Simplecoin

Ak sa chcete dostať do sekcie nastavení, tak na domovskej stránke je potrebné ísť do karty Nastavenia. V tejto sekcii si viete zmeniť všeobecné nastavenia ako jazyk a podobne. Azda najdôležitejšími nastaveniami sú e-maily, ktoré budete dostávať, podľa toho, ako si zvolíte nastavenia.

Viete si buď nastaviť bezpečnostné maily pri každom prihlásení, alebo tiež objednávkové emaily podľa toho, pri akých všetkých úkonoch pri objednávkach chcete dostávať upozornenia.

Poplatky

Základný poplatok, ktorý si účtuje zmenáreň za nákup, sú 3 %. Zaplatiť budete musieť taktiež poplatky za výber, ktoré však zmenáreň nevie nejako ovplyvniť, keďže ide o platby iba pre minerov. Napríklad za zaslanie Bitcoinu sa účtuje poplatok zhruba na úrovni od 5 do 50 eur. Preto je dôležité pred uskutočnením transakcie zistiť, aké poplatky sa pri daných kryptomenách účtujú.

Ako obísť vysoké poplatky? Viete zvoliť napríklad oveľa menej nákladnú kryptomenu, ktorú kúpite na zmenárni Simplecoin a následne si túto kryptomenu zmeníte na Bitcoin na inej burze. K vašej cieľovej kryptomene sa tak viete dostať aj cez inú kryptomenu, ktorej poplatky sú oveľa nižšie.

Celkovo tak zaplatíte poplatok 3 % a potom zašlete kryptomenu na peňaženku, čo taktiež predstavuje náklad, ktorý budete musieť zaplatiť.

Záver

Celkovo môžeme hodnotiť zmenáreň Simplecoin ako jednu z najednoduchších foriem nakupovania kryptomien. Popularitu získala najmä u Čechov a Slovákov. Výhodou je taktiež, že nie je potrebné overovanie cez KYC. Ak však chcete vytvárať väčšie objemy, overenie bude potrebné.

Zmenáreň preto môžeme odporučiť hlavne začiatočníkom, ktorí sú na kryptomenovom trhu noví a chcú sa dostať rýchlo k vlastníctvu kryptomien. Jediné, na čo si musia dať pozor nováčikovia, sú poplatky. Poplatky sa nelíšia iba medzi jednotlivými typmi kryptomien, ale taktiež si treba dávať pozor aj na cenový rozdiel medzi nákupom a predajom – teda spread.

Nevýhodou zmenárne je, že neposkytuje iné možnosti ako zhodnotiť svoje peniaze na kryptomenovom trhu. Ide čisto iba o tretiu stranu, ktorá vám poskytne predaj alebo nákup kryptomien.

Ak chcete pravidelne obchodovať kryptomeny a analyzovať trh a používať zložitejšie príkazy na objednávky, túto zmenáreň vám neodporúčame a radšej by ste mali vyhľadať zložitejšiu a komplexnejšiu burzu. Tieto konkurenčné burzy totižto poskytujú aj vklad cez SEPA platbu a zároveň poskytujú aj oveľa lacnejšie poplatky.

Ďalšou podstatnou nevýhodou burzy je, že nie je tu možnosť vytvoriť si vlastné peňaženky priamo zmenárne Simplecoin a taktiež tu neposkytujú držanie jednotlivých mincí.

Na záver by sme teda mohli zhodnotiť zmenáreň ako dôveryhodnú s pomerne dlhou históriou. Na internete sa stretnete prevažne s pozitívnymi ohlasmi a recenziami a málokedy nastal prípad, že používatelia mali problém.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre