Severná Kórea financovala vlastný režim pomocou hackovania búrz a ICO

BitmarketsBitmarkets

Severná Kórea sa nachádza v takmer nepreniknuteľnej izolácii. Posledným partnerom, ktorý jej zostal, je Čína. Aj tá s ňou však obmedzila svoj obchod. Totalitný režim si ale našiel cestu, ako aspoň čiastočne nahradiť príjem, ktorý sankcie tak výrazne poškodili. Diktatúra si zvolila dve cesty: hackovanie kryptobúrz a predaj ICO tokenov.

Severná Kórea v izolácii

Severná Kórea sa ocitla v medzinárodnej izolácii potom, čo odmietla zastaviť svoj jadrový program a pokračovala v podzemných testoch jadrových zbraní. Totalitnému režimu sa na zúbok pozrela spoločnosť Inksit Group, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou.

Inksit Group zistila, že Severná Kórea používala štátom platených hackerov, ktorí potom nabúravali a okrádali centralizované burzy. Tým však činnosť štátnych zamestnancov nekončí, pretože ďalšou činnosťou bola tvorba falošných ICO, z ktorých potom režim ťažil.

„Zistili sme, že Severná Kórea je naozaj technologicky schopná a elity tu technológii rozumejú. Štát využíva širokú paletu prístrojov od starých počítačov až po najnovšie technológie. Zároveň sa ukázalo, že Kórea podporuje čínske sociálne média pred západnými alternatívami.” Takto sa vyjadrila Inksit Group.

Obchádzanie Swiftu

Rovnako ako bol nedávno od Swiftu odpojený Irán, tejto problematickej situácii čelí aj Severná Kórea. V podstate je tak odstrihnutá od globálnej finančnej siete. Práve preto sa snaží nahradiť ekonomické straty pomocou nekalých praktík v priestore kryptomien.

Severná Kórea cielila primárne na svojho suseda, s ktorým je vo vojnovom stave. Cieľom hackerov tak bola napríklad veľká burza Bithumb. Inksit Group uvádza, že Severná Kórea viackrát zaútočila na juhokórejské burzy. Ďalej išlo napríklad o lokálnu burzu Coinlink.

Podľa spoločnosti sa tiež dá vysledovať spojitosť medzi vírusom určeným na vydieranie, ktorý je známy pod názvom Wannacry, a Severnou Kóreou. Špekuluje sa tiež o tom, že diktatúra využíva BTC ako spôsob obchádzania sankcií. Tu ale vychádza z predpokladu, že kryptomeny sú vhodné na financovanie terorizmu a sú tak vhodné aj pre zločinecké režimy. Avšak neexistujú relevantné dôkazy, ktoré by toto tvrdenie dokázali potvrdiť.

Prvotriedne ICO scamy

Ďalším typom útokov, ktorými si chce Severná Kórea privyrobiť, sa stala tvorba ICO scamov. Report spoločnosti je z doby konca roku 2017, čo bola zároveň doba najväčších úspechov ICO projektov. Investori v podstate bez väčšieho rozhodovania dávali peniaze do všetkých možných projektov, pretože veľká časť ICO bola zisková.

Spoločnosť tak vysledovala spojenie medzi projektmi Marine Chain a HOLD a Severnou Kóreu. Spoločným menovateľom bolo miesto vzniku, ktorým bol Singapur. Ďalšou spojitosťou bol istý pán Foong, ktorý mal byť riaditeľom projektu Marine Chain, ale neskôr sa z neho vykľul kontraktor, ktorý pomáha režimu obchádzať sankcie Spojených národov.

Podobný príklad môžeme nájsť na druhej strane sveta, kde Venezuela vydala svoju oficiálnu kryptomenu, ktorá je známa pod názvom Petro. Americký prezident Donald Trump vydal krátko po spustení meny Petro legislatívny zákaz pre amerických občanov. Tí tak nesmú nakupovať Petro, pretože by to bolo fakticky obchádzanie amerických sankcií.

Obdobný postup sa dá čakať aj od Iránu, ktorý momentálne čelí identickým problémom. Irán sa rozhodol vydať vlastnú kryptomenu, ktorá bude krytá štátnou menou a bude mať rovnakú hodnotu. Táto mena bude postavená na základoch Hyperledgeru, ktorý vytvorila Nadácia Linux. Kryptomeny sa tak čoraz viac stávajú výrazným hráčom na poli medzinárodnej finančnej politiky.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Catslap PC banertxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.