Šéfka Európskej centrálnej banky vydala dôležité varovanie

Ekonomika Eurozóna stále bojuje s infláciou
Eurozóna stále bojuje s infláciou. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis/Angelina Dimitrova
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Mnohí odsudzujú postavenie šéfky Európskej centrálnej banky Christine Lagardeovej, ktorá nedávno zverejnila jasné stanovisko a smerovanie budúcej menovej politiky. Podľa správy APnews bude ECB aj naďalej bojovať s infláciou až pokým sa jej nepodarí dosiahnuť inflačný cieľ.

Christine Lagardeová vyslala jasný odkaz

Christine Lagardeová na výročnej konferencii centrálnych bankárov v Jackson Hole vo Wyomingu upozornila, že úrokové sadzby v Európskej únii (EÚ) zostanú vysoké tak dlho, ako to bude potrebné. Cieľom je znížiť infláciu na inflačný cieľ 2 %. Ešte v júli však priznala, že inflačný cieľ ECB nedosiahneme ani za dva roky. Zdá sa, že úrady boj s infláciou ešte ani zďaleka nevyhrali a výraznejší pokles úrokových sadzieb tak skoro nenastane.

ECB zvýšila úrokovú sadzbu 9-krát po sebe už na úroveň 4,25 %, ukazujú údaje Tradingeconomics. Ide o najrýchlejšie tempo rastu od roku 1999 a zároveň sme naposledy mohli vidieť podobnú extrémne vysokú úrokovú sadzbu ešte počas finančnej krízy v roku 2008.

Úroková sadzba ECB opäť narástla.

Úroková sadzba ECB opäť narástla. Zdroj: Tradingeconomics

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Boj s infláciou sa ešte neskončil

Vysoké úrokové sadzby spôsobujú drahé požičiavanie peňazí či už pre domácnosti alebo firmy. Inflácia v eurozóne klesla už na hodnotu 5,3 %, čo je však stále ďaleko od inflačného cieľa. Na Slovensku dokonca máme najvyššiu infláciu spomedzi všetkých členských štátov eurozóny na hodnote 9,68 %.

Lagardeová spomenula súčasné výzvy, ktorým Európa čelí a že úrokové sadzby ostanú vysoko dlhšie než sa očakávalo. Ide hlavne o potrebu zvýšiť investície do obnoviteľnej energie. Taktiež je problémom nárast prekážok medzinárodného obchodu od pandémie a problémy spôsobené ruskou inváziou na Ukrajinu.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Eurozóna je na pokraji recesie

Zatiaľ definitívne nevieme, či ECB opäť zvýši úrokovú sadzbu aj na najbližšom monetárnom zasadnutí, ktoré sa podľa harmonogramu bude konať 14. septembra 2023. Eurozóna je totiž na pokraji recesie.

V druhom kvartáli 2023 síce ekonomika zaznamenala rast na úrovni 0,3 %, no vďačíme tomu predovšetkým Írsku, ktoré rástlo až o 3,3 %. Bez neho by rast eurozóny dosahoval iba úroveň 0,1 %. Dva predošlé kvartály dokonca zaznamenali hodnoty 0,0 % a -0,1 % čo jasne ukazuje, že ďalšie zvyšovanie sadzieb by mohlo riziko recesie značne prehĺbiť.

Mohlo by ťa zaujímať: Najväčší pokles za 3 roky. Hospodársky zostup eurozóny sa v auguste prehĺbi

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.