Po BTC halvingu z minulého mesiaca väčšina minerov stratila chuť pokračovať v ťažbe. Odmeny sa znížili na polovicu a dokonca aj cena BTC mierne poklesla. Je tu však ďalší (pre niekoho) skrytý faktor, ktorý ovplyvňuje ziskovosť každého baníka.
Ťažba BTC – Ako funguje?
Jeden blok BTC by mal byť obvykle vyťažený približne za 10 minúť. Niekedy to môže byť samozrejme rýchlejšie – za 6 minút, niekedy sa môže ťažiť dlhšie. Dlhšie vyťaženie blokov sa nejakým spôsobom nedá ovplyvniť. Je preto pomerne dosť veľkou záhadou, prečo sa od halvingu zvýšila rýchlosť uvoľnenia blokov takmer o 50 %. Štatistiky Glassnode navyše ukazujú, že bloky sa vyrábajú najrýchlejšie za posledných niekoľko rokov.
Rýchlosť vyťaženia blokov dosahovala približne pred 12 mesiacmi rekordné hodnoty. Takmer každú hodinu sa podarilo vyťažiť viac ako 8 blokov. Počas zimných mesiacov spadla rýchlosť približne na 4 bloky za hodinu. Až následne po halvingu došlo k priam až šialenému nárastu. V súčasnosti sa každú hodinu opäť podarí baníkom vyťažiť viac ako 8 blokov.
Možno ťa bude zaujímať: VÝSKUM – Bitcoin je najziskovejšie aktívum za posledných 1200 rokov
Oplatí sa ťažiť?
Pokiaľ sa extrémne vysoká rýchlosť uvoľnenia blokov aj naďalej udrží, tak ziskovosť BTC miningu ešte môže zostať na pomerne vysokých hodnotách. Prakticky môžeme tvrdiť, že po halvingu sa nezmenila ziskovosť. Síce bola vyššia odmena za bloky, ale na druhej strane sa ťažilo oveľa pomalšie. Tento pozitívny fundament môže výrazne napomôcť k udržaniu ziskového miningu.
Štatistiky dokonca ukazujú, že v súčasnosti je oveľa výhodnejšie ťažiť Bitcoin ako mesiac pred halvingom, počas veľkého prepadu. Za menším zvýšením hashrate siete môže byť práve vyššia rýchlosť uvoľnenia blokov. Údaje z blockchain.com naznačujú, že výkon siete sa opäť začína vracať na historicky najvyššie úrovne.
Prečítaj si aj: FED prestáva podporovať akciové trhy – Blíži sa konečne sľubovaný prepad?
Ako to bude s ťažbou BTC?
Rýchlosť vyťaženia blokov nie je možné ovplyvniť, preto sa dá očakávať, že dôjde k poklesu. Je pomerne malo pravdepodobné, že by sa aj počas nasledujúcich mesiacov podarilo vyťažiť až 8 blokov za hodinu, keď priemer je 5 až 6.
Ťažiari sa preto na tento fundament nemôžu spoliehať. Aby boli opäť ziskoví, je potrebné, aby cena BTC po halvingu začala rásť. Pravdepodobne to nebude hneď, ale s niekoľkomesačným oneskorením. Vždy v minulosti, približne až 6 mesiacov po halvingu sa začal nový bullish cyklus a s ním aj rast na nové ATH. Zopakuje sa opäť minulosť a pôjde BTC už čoskoro na ATH? Na túto otázku samozrejme nikto nemá odpoveď. Na základe predchádzajúcich výsledkov môžeme špekulovať, že je to pomerne vysoko pravdepodobné.
Čítaj ďalej:
Naposledy, keď sa toto stalo, išiel Bitcoin z 3 150 USD na 14 000 USD