ROZHOVOR – Cardano sa vyvíja ako jadrová elektráreň – Lukáš Bárta a Jaromír Tesař o vývoji a budúcnosti Cardana

BitmarketsKvakomat mobil

Cardano je jedným z nádejných projektov medzi tzv. inteligentnými platformami. Má za sebou extrémne silný tím a špecifické metódy vývoja. Dnes vám prinášame rozsiahly rozhovor s Lukášom Bártom a Jaromírom Tesařom, ktorí vedú česko-slovenskú Cardano komunitu

Môže vás zaujímať: Ethereum 2.0 PoS, staking, sharding, plasma – Všetko čo potrebujete vedieť

Čo je to Cardano?

Pokiaľ človek nežil v krypto jaskyni, tak asi tuší, čo to Cardano vlastne je. Mohli by ste ho predstaviť svojimi slovami?

Cardano sa snaží vytvoriť finančný operačný systém pre celý svet. Tím sa rozhodol prekonať technologické výzvy, ktorým súčasné konsenzuálne distribuované siete čelia, a pretože to nie je vôbec ľahké, zostavil si na to hviezdny tím zložený z vedcov a zvolil špecifickú metódu vývoja podobnú tej, ktorá sa používa pri budovaní softvéru do lietadiel či jadrových elektrární. Cardano sa vyvíja ako mission-critical systém.

Finančný operačný systém nie je len o transakciách, ale aj o možnosti vytvoriť finančný kontrakt, digitalizovať napríklad akcie alebo decentralizovať rozhodovacie právo. Adopcia nie je iba o prekonaní technických výziev, ale aj tých sociálnych, politických a hlavne samozrejme finančných. Cardano chce preto byť technologická platforma prístupná všetkým ľuďom na svete. Nie je to protest projekt. Preto sa bude pracovať na marketingu a to cez spoločnosť McCann, ktoré sa stará o firmy ako napríklad Microsoft. Ľudia musia mať pocit, že sa používaním Cardana nestavajú proti tradičným hodnotám a že za projektom stojí silný a schopný tím, ktorý sa stará o technologické problémy siete. Decentralizácia nie je len o proteste proti spoločnosti a anonymite. Na tú máme iné projekty. Cardano je projekt, ktorý do istej miery vyhovie reguláciám, ale nie za cenu straty súkromia pre používateľov či cenzúre transakcií.

Uvediem príklad. Obchodník si bude schopný vytvoriť taký účet, kde môžu prísť transakcie iba od ľudí, ktorí spĺňajú určité požiadavky. Pri transakcii sa bude pracovať s metadátami, ktoré môžu odhaliť vek odosielateľa, či napríklad národnosť. Projekt sa nebojí pracovať s digitálnou identitou ľudí. Cardano skrátka pojalo decentralizáciu inak, než projekty prvej generácie, čo je logické, pretože nemá zmysel robiť klony jedného projektu s minimálnou pridanou hodnotou. Zmysel má tvoriť úplne nové siete s novými možnosti a zacieliť na inú skupinu používateľov.

Všetci teraz hovoria o tom, že krypto nemá žiadne reálne využitie. Je potrebné niečo užitočné ponúknuť. Majorita nemá záujem o špekulácii na cene, ale napríklad o výhodnejšie pôžičky, rýchle a lacné cezhraničné transakcie, transparentné financovanie projektov atď. Vlastne nejde o technológiu samotnú niekde v pozadí, ale o službu.

Cardano vs. Ethereum

Väčšina čitateľov pozná Ethereum ako inteligentný blockchain druhej generácie. Cardano je často označované ako blockchain tretej generácie. Kde by ste videli výhody ADA voči ETH?

Ethereum má obrovský náskok, čo sa týka silnej komunity vývojárov a v oblasti DeFi. Navyše Ethereum prechádza na PoS, pretože škálovanie je na používanie protokolu kľúčová vlastnosť zaisťujúca napríklad dobrú používateľskú skúsenosť a ekonomicky udržateľný model siete. Sieť si na svoju vlastnú prevádzku musí nejako zarobiť a pokiaľ nemá mince na dotáciu seba samej, zostávajú jej často iba poplatky za používanie. Cardano zatiaľ ani neumožňuje nasadenie smart kontraktu, takže bude doháňať idúci vlak a to bude veľmi zložité.

Výhodu má jednoznačne v tíme, ktorý stíha robiť aj iné veci, ako napríklad nasadiť projekt Atala v Etiópii, Gruzínsku a ďalších krajinách. Hoci v Etiópii sa na Atala plánuje vydať štátna mena, vytvoriť register nehnuteľností a digitálna identita občanov. Hneď ako sa to podarí, dá sa to napojiť na Cardano. Tím veľmi pracuje na adopcii a otvorene komunikuje so štátnikmi, politikmi, regulátormi a finančníkmi. Keď sa spustia smart kontrakty, bude nejaké oznámenie. Tím ukáže reálne použitie. Nestane sa teda to, že sa dodá platforma a hodí sa na ľudí s tým, že ju môžu používať. Takto adopcia nefunguje. Adopcia je o komunikácii medzi vývojármi a používateľmi a potrebných zmenách.

Cardano (ADA) Shelley PoS mainnet je LIVE! Je čas predbehnúť Ethereum?

Decentralizované riadenie

Jedna vec, ktorá je pri každej kryptomene kritická, sú ľudia, ktorí sa podieľajú na jej rozvoji. Cardano má v tomto smere pomerne veľkú výhodu a má skúsených vývojárov. Cardano je však v špecifickej situácii, keď komunita bude rozhodovať o kontrakte na vývoj siete, čo znamená, že by sa tím vývojárov teoreticky mohol veľmi premeniť. Môžete nám do toho vniesť trochu svetla? 

Ono sa to všetko ešte len dohaduje. Posledná vývojová fáza projektu je o decentralizovanom riadení a aktuálne sa premýšľa nad tým, ako to pojať. Bohužiaľ, s decentralizovaným riadením projektu nemáme zatiaľ veľa skúseností a nedá sa ani niekde inšpirovať. Avšak IOHK chce, aby sa do vývoja a rozhodovacieho procesu zapojili ľudia, ktorí majú záujem prinášať nejaké nápady a názory. Možno sa na to vytvorí nejaký hlasovací mechanizmus. Nejaké štúdie na to k dispozícii sú, ale stále je otvorených množstvo otázok. Každý protokol potrebuje svojich vývojárov a je potrebné z niečoho ich zaplatiť a vývoj riadiť.

Otázkou pre každý plne decentralizovaný projekt raz bude, kde sa peniaze berú a kto rozhoduje o tom, čo sa bude robiť. Ak sa o to projekt nepostará hneď na začiatku, zaváňa to budúcou centralizáciou a nechcenom vplyve zvonka. Predstavte si, že sa nejaká sieť stane globálnou chrbticou sveta. Vy môžete sieť ovplyvniť nielen tým, že budete mať významný vplyv na konsenzus, ale tiež tým, že budete ovplyvňovať ľudí z fyzického sveta, teda napríklad samotných vývojárov. Plná decentralizácia teda nie je len o technickej stránke veci, teda o protokole a sieťovom konsenze. Vy musíte zaistiť aj to, aby bola transparentná údržba a vývoj protokolu a čo najviac rozdrobiť rozhodovaciu moc ľuďom, ktorí chcú a majú k téme čo povedať. V prípade Cardana to pravdepodobne začne pri ambasádoroch.

Čo čítať ďalej:

Cardano Foundation bude mať nového šéfa! Čo od neho môžeme očakávať?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

txbtxb