Ropný gigant vstupuje do skupiny BRICS ako nový člen

Ekonomika BRICS privíta ropných gigantov
BRICS privíta ropných gigantov. Zdroj: shutterstock.com/RUMANA FERDOUSI
BitmarketsKvakomat mobil

Nedávny summit skupiny BRICS vytvoril nové spojenectvá. Nemecká expertka Daniela Schwarzerová hovorí, že vstup ropného giganta do bloku je pre Čínu a Rusko strategickým úspechom, uvádza sa v správe News Bitcoin. Skupina sa totiž rozrastie o ďalších 6 členských krajín už od 1. januára 2024.

BRICS privíta ropných gigantov

Už skôr sme vás informovali, že BRICS sa rozrastie od roku 2024 o ďalších 6 členov: Argentínu, Egypt, Etiópiu a troch najväčších exportérov ropy a plynu Irán, Saudskú Arábiu a Spojené arabské emiráty. Expertka upozornila, že toto rozšírenie je pokus o vytvorenie protiváhy voči G7, ktorej podiel na globálnom HDP klesá.

Snaha o expanziu skupiny BRICS sa často chápe ako riziko pre G7. Brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva však vyhlásil, že BRICS sa plánuje iba lepšie zorganizovať a nechce súperiť s G7 alebo USA. Na druhej strane, ruský prezident Vladimir Putin sa tešil z toho, že dedolarizácia naberá na sile a je nezvratná.

Nová mapa BRICS 2024

Nová mapa BRICS 2024. Zdroj: shutterstock.com/Fabrizio Annovi

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Dedolarizácia sa nekoná

V skutočnosti ruský rubeľ stráca hodnotu oproti americkému doláru. Dedolarizácii navyše bráni dôvera v americký dolár, ktorý je považovaný za najstabilnejšiu, najdôveryhodnejšiu a najlikvidnejšiu menu na svete. Podľa údajov globálnej služby SWIFT predstavuje podiel transakcií s americkými dolármi až rekordných 46 %.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Protiváha G7

Pred expanziou bloku BRICS varoval aj trhový expert Peter Grandich. Venoval pozornosť najmä potenciálnemu spojenectvu medzi Čínou a Saudskou Arábiou, ku ktorému nakoniec aj došlo. Ešte v apríli sme informovali o tom, že prezident Vladimir Putin a saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salman Al Saud, diskutovali o spoločnej koordinácii.

Je zatiaľ otázne, či BRICS vytvorí aj spoločnú menu, no zatiaľ sa to v blízkej budúcnosti s vysokou pravdepodobnosťou nestane. Snaha o používanie miestnych mien sa ale rapídne zvýšila a ovplyvní to medzinárodný obchod a finančné transakcie. O vstup do bloku však nepožiadalo iba 6 vyššie spomenutých krajín. Celkovo o členstvo požiadalo formálne až 23 krajín, čo umožňuje skupine rozrastať sa aj v budúcnosti.

Mohlo by ťa zaujímať: BRICS sa oficiálne môže rozrásť o ďalších 6 krajín. Ktoré to sú?

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.