Rok 46 p.n.l. mal 445 dní – Viete prečo?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Július Cézar je dnes najznámejší rímsky cisár. Žil pred viac než 2000 rokmi no jeho vplyv pretrváva do dnešného dňa. Vrcholom jeho slávy bol rok 46 p.n.l. keď sa vrátil z 15-ročného vojenského ťaženia. Dobyl Gáliu, obnovil vplyv Ríma v malej Ázii, popasoval sa s povstaním v severnej Afrike a navštívil Egypt.

Vďaka tomu potom v Ríme oslavoval rekordné štyri triumfy.

Po návrate do Ríma mu senát na 10 rokov udelil práva, ktoré z Cézara spravili diktátora. Navyše bol na 5 rokov vymenovaný za konzula. S najmocnejšou krajinou Európy si tak mohol robiť prakticky čokoľvek.

Takto proti vám vlády a korporácie používajú Umelú Inteligenciu – A bude to horšie

Čo všetko ešte Július Cézar stihol v roku 46 p.n.l.

Cézar túto možnosť samozrejme okamžite využil. Za senátorov vymenoval stovky spojencov, svojím vojakom daroval ohromné množstvo striebra a vytvoril množstvo ďalších reforiem, ktorými významne pozmenil fungovanie Rímskej ríše.

Okrem iného tiež položil základy moderného kalendára. Do dnešného dňa používame juliánsky kalendár, ktorý má 12 mesiacov a 365,25 dňa. Samozrejme, odvtedy prešiel tento kalendár menšími zmenami, no ten pôvodný sa odchýlil iba o tri dni každých štyristo rokov! Celkom slušný výkon, čo poviete?

Môže vás zaujímať príbeh o Číne – Storočie poníženia a návrat k dominancii

Vznik juliánskeho kalendára

A práve zavedenie kalendára v roku 46 p.n.l. spôsobilo, že mal tento rok rekordných 445 dní. Teda… aspoň v Rímskej ríši. Predošlý lunárny rímsky kalendár mal totiž jednu veľkú chybu. Pozostával z 355 dní, pretože kopíroval fázy mesiaca. Za vkladanie extra dní tak, aby kalendár korešpondoval s ročnými obdobiami, bol zodpovedný… Uhádli ste, Július Cézar. Ten však bol posledných 15 rokov na cestách. Rímsky lunárny kalendár tak bol v roku 46 p.n.l. mimo o presne tri mesiace.

Aby sa to napravilo, Cézar vložil 90 extra dní, čím výsledný rok predĺžil na 445 dní. Potom začal platiť nový juliánsky solárny kalendár a nikto už nikdy nemusel vytvárať nové dni.

Až na to, že v roku 1752 vlády zrušili 11 dní,čím vytvorili nezvykle krátky rok. Ale o tom zas nabudúce.

Zaujal vás tento článok? Sledujte nás na facebooku a dostávajte naše články priamo do feedu.

Viete, čo robí najbohatší človek na svete, keď je jeho banková karta odmietnutá? 😀

VIDEO – Čo robí Jeff Bezos, keď je jeho banková karta odmietnutá?